Samojeżdżące samochody mogą spowodować poważny niedobór organów

Jedną z najbardziej wychwalanych zalet samojeżdżących samochodów jest to, że świat wypełniony połączonymi autonomicznymi pojazdami znacznie zmniejszy liczbę wypadków drogowych i wynikających z nich zgonów. Ale to przychodzi z niezamierzoną konsekwencją: mniej organów będą dostępne dla szpitali dla pacjentów, którzy potrzebują przeszczepów.

Jak wskazuje nowy raport Slate, szpitale w całym kraju już teraz zmagają się z niedoborem narządów. Około 6,500 Amerykanów umiera każdego roku czekając na przeszczep, a lista oczekujących na narządy wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich 18 lat, z około 65,000 do ponad 123,000.

Nie mamy wystarczającej ilości oddawanych narządów, aby zadbać o pacjentów, którzy potrzebują przeszczepów, a jeden na pięć narządów wykorzystywanych w przeszczepach pochodzi z wypadków samochodowych. Kiedy liczba zgonów związanych z samokierującymi się samochodami spadnie, jedno z najpewniejszych źródeł zdrowych ludzkich narządów i tkanek również się zmniejszy. Większość analiz sugeruje, że autonomiczne pojazdy ostatecznie zapobiegną ponad połowie z 35 000 zgonów, które mają miejsce na amerykańskich drogach każdego roku, a niektóre raporty są znacznie bardziej optymistyczne.

Oczywiście zapobieganie zgonom samochodowym to dobra rzecz, ale ustawodawcy muszą zacząć myśleć o sposobach na zwiększenie narodowej podaży organów. Jak sugeruje Slate, prawodawcy mogliby ponownie zalegalizować sprzedaż organów, która została zakazana w 1984 roku. Legalny system dawstwa za wynagrodzeniem może być ustawiony dla narządów takich jak wątroby i nerki, najczęściej potrzebne narządy przez szpitale, podobne do płatności, które ludzie otrzymują za oddawanie osocza krwi, szpiku kostnego, spermy lub jaj.

Departament Transportu może również rozważyć automatyczne rejestrowanie kierowców jako dawców narządów, wymagając od ludzi rezygnacji poprzez zaznaczenie pola w DMV, a nie decydowanie się na to. Izrael odniósł sukces zwiększając podaż narządów poprzez umożliwienie ludziom awansu na liście oczekujących, jeśli członek rodziny odda narząd, niekoniecznie do tej procedury.

To makabryczne, ale takie są realia życia - zmarli, ale zdrowi ludzie są idealnymi dawcami organów. W miarę wzrostu liczby osób poszukujących przeszczepu, samojeżdżące samochody będą ratować przed wypadkiem pacjentów, którzy w przeciwnym razie byliby dawcami.