Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie roślin o liściach bananowca

Szukasz dużej, pięknej rośliny do dobrze oświetlonego kąta lub na skraju południowego okna? Wypróbuj wysoką, majestatyczną roślinę o liściach bananowca. Ta imponująca roślina domowa nie wydaje owoców, gdy jest uprawiana w pomieszczeniach, ale jej bujne, rozłożyste liście dodadzą tropikalnego uroku każdej przestrzeni.

    Nazwa botaniczna: Musa spp. Nazwa zwyczajowa: Bananowiec, bananowiec, drzewo bananowe, drzewo platanowe. Rodzaj rośliny: Wieloletnia roślina zielna Dojrzała wielkość: 8-10 stóp wysokości i 6-8 stóp szerokości, jeśli uprawiane w pomieszczeniach zamkniętych Ekspozycja na słońce: Pełne słońce Rodzaj gleby: Bogata, dobrze zdrenowana gleba pH gleby: 5.5-7.0 Toksyczność: Nietoksyczna

Banana Leaf Plant Care

Niezależnie od tego, czy trzymasz roślinę liści bananowca w domu przez cały rok, czy wyprowadzasz ją na zewnątrz w ciepłych miesiącach, będzie ona potrzebowała dużej ilości wody ze względu na duże liście. Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną i nie pozwól jej wyschnąć. Przed umieszczeniem doniczki z powrotem na podstawce upewnij się, że woda całkowicie odpłynęła, ponieważ zaleganie w wodzie może spowodować gnicie korzeni.

Glebę rośliny o liściach bananowca można nawozić, przysypując doniczkę ściółką organiczną. Podczas wiosennego i letniego sezonu wegetacyjnego należy co tydzień zasilać pełnowymiarowe rośliny nawozem do roślin domowych rozcieńczonym do połowy dawki. Jeśli uprawiasz odmianę karłową, zasilaj roślinę co miesiąc.

Jak dojrzewa, roślina liści bananowca będzie rosnąć odrosty, zwane również szczenięta. Jeśli roślina jest pod dobrą opieką i w odpowiedniej wielkości doniczce, roślina powinna być w porządku. Jednak może to być również znak, że roślina jest zestresowana brakiem wody lub przepełnieniem doniczki. Tak czy inaczej, odrosty należy usuwać, ale można je także rozmnażać, tworząc nowe rośliny.

Duże liście bananowca będą z czasem zbierać kurz. Wytrzyj je wilgotną szmatką.

Najlepsze warunki uprawy dla bananowca

Ponieważ roślina potrzebuje co najmniej sześciu do ośmiu godzin pełnego słońca każdego dnia, najlepiej trzymać ją w jasnym, słonecznym, południowym oknie, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy dni są krótsze.

Jeśli to możliwe, przenieś roślinę na zewnątrz, gdy temperatura w nocy wzrośnie powyżej 60 stopni na wiosnę. Stopniowo aklimatyzować roślinę do pełnego słońca, a następnie przenieść go z powrotem do wewnątrz, gdy temperatury zaczynają się ochłodzić w jesieni.

Twoja roślina będzie rosnąć najlepiej w temperaturze od 75 do 90 stopni z jak najwięcej wilgoci, jak można dać mu. Możesz zwiększyć wilgotność, grupując roślinę liści bananowca razem z innymi roślinami lub trzymając ją w małym pomieszczeniu i uruchamiając nawilżacz powietrza w pobliżu. Upewnij się, że roślina jest trzymana z dala od zimnych przeciągów lub gorącego, wysuszającego powietrza z grzejnika.

16 roślin pokojowych, które rosną w bezpośrednim świetle słonecznym

Odmiany roślin o liściach bananowca

Istnieje ponad 70 gatunków roślin o liściach bananowca w różnych rozmiarach, kształtach i odmianach. W przypadku roślin uprawianych w pomieszczeniach najlepiej szukać odmian karłowych, które osiągają od czterech do siedmiu stóp wysokości.

Musa acuminata 'Dwarf Cuban Red' charakteryzuje się czerwono zabarwionymi liśćmi, a 'Dwarf Cavendish' to drobna wersja rośliny, która rodzi banany kupowane w sklepie spożywczym. Inna dobra odmiana do uprawy w pojemnikach, 'Little Prince', wytwarza 18-calowe liście z czerwonawymi plamkami, jeśli ma wystarczająco dużo słońca.

Jak rozmnażać rośliny o liściach bananowca?

Rośliny o liściach bananowca można rozmnażać przez podział lub usuwanie poczwarek - nowych łodyg wokół podstawy rośliny - i sadzenie ich w doniczkach na nowe rośliny. Poczekaj, aż poczwarki będą miały co najmniej stopę wysokości i rozwiną własny system korzeniowy, zanim je usuniesz. Najlepszy czas na podział roślin o liściach bananowca to wiosna lub jesień.

Czego potrzebujesz:

    Dojrzała, zdrowa roślina mateczna Czysty, ostry nóż Odpowiedniej wielkości pojemnik Świeża mieszanka do uprawy doniczkowej

Instrukcje:

    Wypełnij pojemnik do połowy świeżą mieszanką doniczkową. Ostrożnie wyjmij roślinę mateczną z doniczki i zbadaj korzenie. Używając palców, delikatnie poluzuj glebę wokół podstawy rośliny i sprawdź czy korzenie się uformowały. Jeśli nie, przesadź roślinę i poczekaj, aż poczwarka zapuści własne korzenie. Użyj noża do cięcia poczwarki, gdzie łączy się z rośliną macierzystą, pozostawiając jak najwięcej nowej rośliny systemu korzeniowego nienaruszone, jak to możliwe. Użyj palców, aby delikatnie odciągnąć korzenie rośliny od korzeni rośliny matecznej. Zasadź szczeniaka w nowym pojemniku, dodając mieszankę doniczkową tak, aby poziom gleby był taki sam jak w oryginalnym pojemniku. Przesadzić roślinę matkę lub kontynuować dzielenie szczeniąt. Podlewaj nową roślinę dobrze i trzymać go w miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego, dopóki nie ożywia się ponownie, a następnie dbać o to, jak zwykle.
Jak uprawiać (i rozmnażać) palmy w pomieszczeniach

Najczęstsze problemy z uprawą

Uważaj na zgniliznę korzeni, która może uszkodzić lub zabić bananowca, jeśli zostanie zalany wodą. Pamiętaj, że zimą roślina będzie potrzebowała mniej wody, więc możesz ograniczyć podlewanie o tej porze roku.

Żółte liście rosnące blisko linii gleby to kolejny znak, że roślina dostaje za dużo wody. Brązowe, kruche liście mogą wskazywać na oparzenia słoneczne lub zbyt małą ilość wody lub wilgotności. Jeśli chodzi o szkodniki, należy uważać na owady, takie jak przędziorki czy mszyce,

Doniczkowanie i przesadzanie

Bananowiec należy przesadzać co około trzy lata, najlepiej na wiosnę. Jeśli chcesz zachować ten sam rozmiar doniczki, możesz to zrobić - pozwól jej urosnąć, zwiększ rozmiar doniczki.

Delikatnie wyjmij roślinę z pojemnika, spulchnij glebę i usuń około jednej trzeciej bryły korzeniowej, w tym wszystkie zgniłe korzenie. Przesadź roślinę do tego samego pojemnika ze świeżą ziemią.

Czy roślina o liściach bananowca jest toksyczna?

Według ASPCA roślina o liściach bananowca jest nietoksyczna dla psów, kotów i koni.

Tropikalne rośliny domowe sprawią, że twój dom poczuje się jak dżungla