"Gomorra", największy serial gangsterski, jaki kiedykolwiek powstał, trafił do więzienia. Jego twórca został skazany na karę śmierci

"Gomorra", włoski serial, powraca z 5. sezonem. Autentyczność produkcji pozwoliła utrzymać niesamowity poziom jakości. Wiele wątków serialu opartych jest na prawdziwych historiach z przestępczego podziemia, a sam twórca serialu był infiltrowany przez struktury Camorry.

Zobacz także: https://spokeo.pl

Piąty sezon "Gomorry", którego pierwsze odcinki wyemitowano w HBO GO, był świetnym uzupełnieniem serwisu HBO GO. Nie mogę przestać myśleć o finałowym odcinku. To wciąż jeden z moich ulubionych seriali i najlepsze produkcje stricte gangsterskie, jakie kiedykolwiek widziałem. Dla wszystkich fanów "Rodziny Soprano", uważam, że historia Tony'ego jest najlepsza w historii. Postrzegam ją jednak jako coś więcej niż tylko opowieść o mafii. "Gomorra" to jednak zupełnie inna historia. Jest mroczna i ironiczna, ale też bardziej poważna, brutalna i brudna. To prawdziwe historie niebezpiecznych, bezwzględnych członków neapolitańskiej camorry - ludzi przerażających i trudnych do współczucia.

Gomorra Roberto Saviano i wyrok śmierci

Roberto Saviano to twórca, pomysłodawca i kreator "Gomorry". Jest neapolitańczykiem, który urodził się w Casal di Principe, twierdzy rządzonej przez klan Casalesi. Saviano był świadkiem pierwszej ofiary morderstwa, gdy był młodym człowiekiem. Obserwował również zmiany, jakie zachodziły w mieście rządzonym przez klan Casalesi z camorry. Na wiele lat przed śmiercią podjął decyzję, że jego kariera będzie opierać się na dziennikarstwie śledczym.

Infiltrował organizacje przestępcze, poznawał ich metody działania, bacznie obserwował powstawanie nowego typu zorganizowanej grupy, której niezwykłe wpływy sięgały jeszcze dalej, przenikając zarówno do służb, jak i do władz. W książce "Gomorra" szczegółowo opisał upadek Neapolu, korupcję i rządy potężnych bossów (aktywnie działających w branży narkotykowej, odpadów budowlanych i mody haute couture) oraz skutki, jakie miało dla nich społeczne przyzwolenie. "Podróż przez imperium i camorrę" stała się bezkonkurencyjnym bestsellerem. Została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków i znalazła się na liście najlepszych książek non-fiction "New York Timesa".

Więcej znajdziesz tutaj: Seriale

Był też jednym z dwóch żyjących pisarzy, którzy otrzymali wyrok śmierci. Można przypuszczać, że wydała go mafia w ramach zemsty za ujawnienie jej interesów oraz... nazwisk i grup przestępczych jej szefów. Miał wtedy zaledwie 27 lat. Później Saviano wyznał w wywiadzie, że nienawidził Gomory, ponieważ zapłacił za nią zbyt dużo. Stwierdził, że żałuje spędzenia swojego życia i czasu w ciągłym strachu i że nie było warto. W wywiadach można było usłyszeć jak mówi, że wątpi czy cofnąłby tę decyzję gdyby mógł.

Umberto Eco przewodził działaniom na rzecz ochrony Saviano przez rząd. Włoski rząd przyznał pisarzowi karabinierów i zmusił go do opuszczenia Neapolu. Autor był zmuszony do przemieszczania się od czasu do czasu, spędzając sześć miesięcy w roku w USA pod fałszywym nazwiskiem. Postanowił przestać pisać o mafii i postanowił się wycofać.

Postanowił również zająć się przemysłem telewizyjnym i filmowym. Długa i trudna produkcja Matteo Garrone, "Gomorra", była silnie inspirowana książką. Serial o tym samym tytule, który jest bliski ukończenia i powstaje od ponad roku, wykorzystuje reportaż Saviano jako punkt wyjścia do tworzenia innych historii opartych na prawdziwym życiu. Ta produkcja jest świadectwem ich niezwykłej siły, dzięki umiejętnemu przełożeniu na język, którym posługuje się medium wizualne.

Nawet po latach Gomorrah wciąż czerpie z prawdziwych gangsterskich historii
Saviano sam napisał niektóre odcinki "Gomorry", wnosząc do serialu wiele osobistych doświadczeń. Twórcza pałeczka została w końcu przekazana innym twórcom. Ich celem było utrzymanie wiarygodności produkcji oraz oparcie jej na prawdziwych ludziach i wydarzeniach. Producenci i scenarzyści wciąż drążą neapolitańską rzeczywistość, aby znaleźć historie, które pasują do sedna ich produkcji. Wiadomo, że są w stałym kontakcie z sędziami lub pracownikami socjalnymi, którzy z kolei dają im dostęp do członków świata przestępczego (niekoniecznie zaangażowanych w działalność grupy).

Ludzie ci znają się na gangsterach i mają sieć źródeł działających na określonych terytoriach mafijnych. Udostępniają też nagrania rozmów telefonicznych. W przypadku wielu z tych fabuł trudno mówić o zwykłej "inspiracji". Na ekranie widzimy zmodyfikowane prawdziwe historie, a serialowi bohaterowie - ich cechy, jak i czyny, których się dopuścili - są mieszanką działań i osobowości autentycznych gangsterów. Pewne przekształcenia były konieczne. Wierne odtworzenie faktów okazałoby się niebezpieczne.

Gomorra: film nieśmiertelny

Skończyłem już seans pierwszych odcinków 5 sezonu. Nadal jest to dobry, intensywny, niepokojący i fascynujący serial. Film fabularny "Nieśmiertelny", który skupia się na postaci Ciro Di Marzio, jest znakomitym obrazem. Został wyreżyserowany przez Marco D'Amore. Nic dziwnego, jego wyjątkowa siła tkwi w prawdzie, która wykracza poza bezpieczne i wygodne życie większości ludzi. Prawda ta jest zarówno przerażająca, jak i przykuwająca uwagę.

Więcej na: https://spokeo.pl/film