Co robić by zdjęcia w smartfonie wychodziły lepiej?

Choć fotografowie mogą być oburzeni, coraz więcej osób z branży promuje się wygrywając Iphone Photo Awards. Pierwsze nagrody zostały rozdane w 2007 roku. Kilkanaście lat później zwycięzcy Iphone Photo Awards zyskali międzynarodową sławę i współpracują obecnie z magazynami i agencjami na całym świecie. Maksyma Henri Cartier Bressona dotycząca robienia zdjęć jest jedną z najbardziej znanych. Mawiał on, że najważniejszą rzeczą w fotografii jest ułamek sekundy, w którym fotograf naciska migawkę. Kluczem jest wybranie odpowiedniego momentu! Z tego powodu fotografia smartfonowa zyskuje coraz większą popularność. Dziś porozmawiamy o tym, jak robić lepsze zdjęcia za pomocą smartfona. Oto najważniejsze zasady, które warto znać!

Szukasz profesjonalisty? Najlepszych fotografów znajdziesz na fotograf Stare Babice

PO PIERWSZE, SPRZĘT

Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Dzięki niemu każda uchwycona przez Ciebie chwila jest wyjątkowa. Jeśli zamierzasz robić zdjęcia smartfonem i chcesz, by robiły wrażenie, to koniecznie poznaj stan i parametry swojego smartfona. Nie musisz wydawać dużo na lustrzankę cyfrową. Alternatywą jest smartfon z dobrymi parametrami! Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona, aby robić nim piękne zdjęcia? Zobacz:

  • Producenci opisują wielkość matrycy w calach.
  • Matryca będzie tym większa, im mniejsza będzie druga cyfra w zapisie parametru. PROSTY PRZYKŁAD: MOŻESZ WYBRAĆ JEDNĄ Z NASTĘPUJĄCYCH ROZMIARÓW MATRYCY: 1/ 3,2, 1/ 3 lub 1/ 2,3) - smartfon z matrycą 1/2,3 jest najlepszy!
  • Czy smartfon, który zamierzasz kupić posiada stabilizację obrazu? Jest to albo stabilizacja cyfrowa, albo optyczna.
  • Stabilizacja optyczna jest lepsza od cyfrowej, ponieważ cyfrowa zmienia parametry zdjęć, aby skrócić czas naświetlania. Powoduje to obniżenie jakości zdjęcia.
  • Parametr dotyczący jasności obiektywu.
  • Im lepszy obiektyw, tym mniejsza wartość "f". Obiektywy z wartością "f.2", świetnie sprawdzają się w słabych warunkach oświetleniowych.
  • Możesz zmienić ustawienia ekspozycji w swoim smartfonie!

PO DRUGIE - Dbaj o swój sprzęt!

Obowiązkowo wyczyść osłonę obiektywu swojego smartfona, jeśli nie ma jej w zestawie! Aby usunąć odciski palców, przetrzyj obiektyw wilgotną szmatką. Wiesz, że akcesoria są czasami niezbędne dla fotografów smartfonów.

  • Mini statyw to narzędzie, które pomoże ustabilizować Twój smartfon podczas robienia zdjęć z długim czasem naświetlania.
  • Solidny powerbank jest niezbędny, gdy chcesz po prostu chwycić swój smartfon i zrobić zdjęcie, ale Twój smartfon mruga groźnie informując Cię, że został mu tylko 1% baterii.
  • Możesz użyć selfie stick, aby uchwycić dystans na swoich zdjęciach selfie.
  • Chroń swój ekran za pomocą powłoki antyrefleksyjnej, aby wyeliminować odbicia światła

PO TRZECIE - MYŚL, zanim pstrykniesz!

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapamiętać, co zrobić, zanim pstrykniesz ten decydujący, ulotny moment obok Ciebie! Oto te wskazówki:

  • Trzymaj aparat stabilnie, aby Twoje zdjęcia nie drżały i nie były rozmazane.
  • Zastanów się nad kadrami! Kompozycja to połowa sukcesu! Koniecznie naucz się zasad kompozycji, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś! Twoja wiedza sprawi, że Twoje zdjęcia będą wyglądały pięknie i elegancko. Nie powinieneś tworzyć ramek zbyt ciasnych lub zbyt luźnych. Ramki można robić za pomocą siatki, która dzieli ekran na dziewięć prostokątów (reguła lub mocne punkty), jeśli masz taką możliwość.
  • Wyprostuj horyzont, ponieważ nasze oko preferuje linie poziome i pionowe! Jeśli Twoje zdjęcie nie jest pionowe lub poziome, możesz użyć opcji kadrowania na smartfonie lub w specjalnym programie do jego edycji!
  • Wypełnij kadr swoim obiektem lub modelem! Twój główny obiekt powinien zajmować dużą część kadru. Błędem jest nie fotografowanie z dystansu. Zoom cyfrowy to zły pomysł. Zdjęcia stracą na jakości.

Pokaż emocje ludzi, ich wzrok, gesty i mimikę!

Upewnij się, że wiesz, z którego kierunku pada światło! Szumy, które wydobywają się z małej matrycy smartfona to częsty błąd w zdjęciach robionych telefonem. Fotografie wykonane smartfonem są często niedoświetlone. Unikaj robienia zdjęć telefonem w ostrym świetle, co często zdarza się w południe. Zawsze ustawiaj modela pod światło, a nie naprzeciwko niego. Możesz użyć trybu HDR, aby przetestować wszystkie ustawienia/tryby swojego smartfona przed zrobieniem konkretnego zdjęcia. Możesz dostosować ustawienia ISO i nauczyć się, jak regulować ekspozycję EV. Unikaj lampy błyskowej. Zdjęcia wykonane z lampą błyskową często mogą być prześwietlone i dziwnie blade.
Ręcznie wybierz punkt centralny!

PO CZWARTE - ustawienia rozdzielczości, postprodukcja, pomysł!

Jeszcze trzy rzeczy, na koniec, ale nie mniej ważne:

  • Zwiększ rozdzielczość zdjęć, które robisz swoim smartfonem. Im większa liczba pikseli, tym lepsza jakość zdjęcia. Dzięki temu będziesz mógł wydrukować wysokiej jakości powiększoną kopię swojego ulubionego zdjęcia.
  • Nie używaj swojego telefonu do obróbki zdjęć. Zamiast tego, wykonaj profesjonalną postprodukcję. Jeśli nie posiadasz Photoshopa, możesz skorzystać z aplikacji Photopea. Warto kontynuować swoją edukację w zakresie edycji zdjęć. Firmy zajmujące się szkoleniami fotograficznymi oferują świetne kursy! Jeśli uważasz, że filtry i efekty w Twoim smartfonie są wystarczające, to śmiało! Ale nie przesadzaj z ich ilością!

Twój sukces zależy od Twojego pomysłu! Możesz myśleć nieszablonowo i opowiadać historie za pomocą swoich kadrów. Fotografuj z różnych perspektyw! Bądź otwarty na wszystko, co dzieje się wokół Ciebie. Ucz się od najlepszych i bądź zainspirowany!

Trzy lata temu stworzyliśmy dokument świętujący 20-lecie fotografii mobilnej. "(...) Kiedy wprowadzano fotografię do telefonów komórkowych, liderami rynku były firmy Nokia i Ericsson. Dziś firmy konkurują ze sobą na ilość megapikseli i inne funkcje dla fotografów. Nowością nie są diody LED, podwójne aparaty, zdjęcia 3D, optyczne zoomy czy możliwość robienia zdjęć w jakości 4k. Ekran dotykowy czy możliwość przesyłania danych przez Internet były uważane za science fiction 20 lat temu.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na https://starebabice.info.