Urzekająca prawdziwa historia o tym, jak krzesła Wishbone zawładnęły światem designu

Trendy przychodzą i odchodzą, ale niektóre elementy wystroju pozostają ikonami. Od kafelków w metrze po okładzinę ze stoczni - za Twoimi ulubionymi pomysłami na wystrój wnętrz kryje się bogata historia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że krzesła w kształcie wahaczy zaczęły pojawiać się w każdej jadalni? A może chcesz dowiedzieć się więcej o płytkach lastrykowych? W naszej nowej serii będziemy grzebać w naszych ulubionych ikonach świata designu i odkrywać zaskakującą (a czasem dziwną) historię, która się za nimi kryje.

Skandynawski design przeżywa w tej dekadzie swój moment, ale niektóre elementy tego stylu zyskały sławę ikony. Weźmy na przykład krzesło wishbone. Choć możesz nie znać jego nazwy, z pewnością widziałeś, jak zdobi stoły w całym kraju.

Usiądź i sprawdź najlepsze krzesła do jadalni, które możesz teraz kupić

"Krzesła Wishbone mają tak długą i bogatą historię, że nie dziwi fakt, iż są wiecznie zielonym wyborem" - wyjaśnia projektantka Aly Morford, jedna połowa duetu stojącego za Pure Salt Interiors. "Uwielbiamy ich używać i znamy wielu innych projektantów, którzy z nich korzystają. Są naprawdę kameleonowym elementem, który pasuje do każdego gustu i przestrzeni."

Oparcie w kształcie litery Y, zakrzywione ramiona i tkane siedzisko stały się popularne wśród projektantów i można je zobaczyć wszędzie, od kuchni w stylu farmhouse po minimalistyczne jadalnie.

"Są czyste i proste, ale nie przesadnie eleganckie" - mówi projektantka Leigh Lincoln, druga połowa Pure Salt Interiors. "Czują się nowoczesne, a jednocześnie klasyczne, a ponieważ można znaleźć ten styl w różnych kolorach i wykończeniach, mogą czuć się całkowicie wyjątkowe i świeże, pomimo tego, że są bardzo popularnym krzesłem".

Czują się nowocześnie, a jednocześnie klasycznie, a ponieważ można znaleźć ten styl w różnych kolorach i wykończeniach, mogą czuć się całkowicie unikalne i świeże pomimo tego, że są bardzo popularnym krzesłem.

Jak więc krzesło od duńskiego producenta mebli znalazło się w jadalniach niezliczonych właścicieli domów? Dowiedzmy się.

Gdzie wszystko się zaczęło

Tylko na miarę

Krzesło wishbone, będące podstawą duńskiego wystroju wnętrz, zostało stworzone w Danii w 1950 roku przez legendarnego duńskiego architekta, Hansa J. Wegnera, i od tego czasu jest nieprzerwanie produkowane przez rodzinną firmę meblarską Carl Hansen & Søn. Knud Erik Hansen, właściciel w trzecim pokoleniu firmy Carl Hansen & Søn, która działa na rynku od 1908 roku, powiedział, że jego ojciec chciał rozwinąć firmę z lokalnego sklepu meblowego obsługującego Odense w Danii do międzynarodowej firmy po II Wojnie Światowej.

"Aby rozpocząć produkcję seryjną i stworzyć kolekcję mebli, potrzebny jest dobry architekt" - mówi Hansen w rozmowie z MyDomaine. "Mój ojciec słyszał o młodym architekcie w Kopenhadze, który projektował bardzo różne meble - bardzo nowoczesne jak na tamte czasy. Nazywał się Hans J. Wegner. Obaj spotkali się po raz pierwszy w 1947 roku i połączyła ich miłość do drewna i stolarstwa najwyższej jakości."

Po pierwszym spotkaniu, Wegner odwiedził fabrykę Hansen & Søn w 1949 roku i przywiózł cztery projekty, tworząc prototypy wraz z ojcem Hansena. Były to modele CH22, CH23, CH24 (znane również jako Wishbone Chair) i CH25, z których wszystkie są nadal produkowane, jak mówi Hansen.

Projekt krzesła Wishbone

Cathie Hong Interiors

Znany jako siła napędowa duńskiego modernizmu, Wegner stworzył prawie 500 krzeseł w ciągu swojego życia, choć krzesło Wishbone Chair było prawdopodobnie jego najbardziej kultowym. Zainspirowany chińskim krzesłem z dynastii Ming, Wegner pracował nad wieloma iteracjami tego dzieła, zanim osiągnął ostateczny projekt, mówi Hansen.

"Wielu obcokrajowców pytało mnie, jak stworzyliśmy duński styl" - cytuje się wypowiedź Wegnera. "Odpowiadałem, że był to ciągły proces oczyszczania i upraszczania - redukcja do najprostszego możliwego projektu czterech nóg, siedziska oraz połączonego oparcia i podłokietnika".

Wielu obcokrajowców pytało mnie, w jaki sposób stworzyliśmy duński styl, a ja odpowiadałem, że był to ciągły proces oczyszczania i upraszczania, aby zredukować do najprostszego możliwego projektu czterech nóg, siedzenia i połączonego oparcia i podłokietnika.

Przy takiej dbałości o szczegóły w projekcie, naturalne jest, że produkcja krzesła jest tak samo zorientowana na szczegóły. Do stworzenia każdego krzesła Wishbone potrzeba ponad 100 kroków, z których większość wykonywana jest ręcznie, a rzemieślnik spędza około godziny na wyplataniu każdego siedziska, jak twierdzi Carl Hansen and Søn.

Chociaż krzesło jest uważane za wspaniały przykład duńskiego nowoczesnego wzornictwa, duńska opinia publiczna nie była przekonana do nowego stylu.

"Ówczesne czasopisma i gazety pisały bardzo pozytywnie o nowych kreacjach, jednak opinia publiczna uważała je za zbyt nowoczesne" - wyjaśnia Hansen. "Dlatego w 1952 roku mój ojciec pojechał do Nowego Jorku, aby spróbować zwiększyć sprzedaż nowych produktów Hansa J. Wegnera, i to się udało. Wszystko zaczęło się 'tam'!".

Choć początkowo wprowadzenie na rynek w Danii w latach 50-tych było trudne, Amerykanie niemal natychmiast zakochali się w krześle, a firma Carl Hanson & Søn zaczęła eksportować produkt za ocean i do całej Europy.

"Niemcy były wciąż odbudowywane przez Amerykanów, aby zapewnić trwały pokój i zbudować niezależny przemysł zapewniający wystarczające zatrudnienie w nadchodzących latach" - wyjaśnia Hansen. "Niemcom również spodobały się projekty Hansa J. Wegnera i fantastyczna jakość produkcji Carl Hansen & Søn. Później przyciągnęło to wzrok Duńczyków i innych mieszkańców Skandynawii."

Krzesła Wishbone dzisiaj

Pure Salt Interiors

Dziś jest to nadal najbardziej popularne krzesło Wegnera, jakie kiedykolwiek stworzono i obecnie występuje w ponad 51 materiałach i kolorach. Krzesło jest produkowane codziennie od 1950 rokui jest eksportowane do ponad 60 krajów, wyjaśnia Hansen. Hansen przypisuje to trwałe dziedzictwo jakości produkcji krzesła, w której wykorzystuje się naturalne materiały uprawiane w kontrolowanych lasach w Europie i zero materiałów sztucznych.

"Wykonane jest z najlepszego drewna dostępnego w Europie i produkowane wyłącznie przez wykwalifikowaną siłę roboczą" - mówi Hansen. "Wykończenie i jakość są niezrównane. Wyprodukowane jest w całości z drewna, a siedzisko jest wyplatane z bardzo mocnego sznurka wykonanego z papieru. Odpady i wióry z produkcji krzesła są wykorzystywane do ogrzewania fabryki, jak również około 450 domów w Gelsted. Każde krzesło produkowane jest pod ścisłym nadzorem i posiada certyfikat FSC."

Projektanci uwielbiają to krzesło za jego czyste linie i swobodny charakter.

"Ponieważ to krzesło jest tak klasyczne i nowoczesne, pasuje do wielu różnych stylów" - mówi Lincoln. "Najczęściej kojarzone są ze Skandynawią ze względu na swoją opływową budowę, ale tkane siedzisko może być w stylu boho, a drewniana rama może być w stylu wiejskim lub nadmorskim! Wszystko polega na dopasowaniu tego elementu do istniejącego stylu, a on będzie pasował, obiecujemy."

Choć krzesła te najczęściej można zobaczyć w jadalniach, Morford uważa, że można je wkomponować w każde pomieszczenie.

"Możesz również znaleźć stołki wishbone o wysokości lady i użyć ich przy wyspie, aby uzyskać swobodny, mieszany wygląd, ale uwielbiamy je również włączać do całego domu" - mówi Morford. "Ich rozwidlone plecy sprawiają, że są tak wizualnie lekkie i przewiewne; pomagają każdemu pomieszczeniu płynąć".

Zaskakująca prawdziwa historia o tym, jak kafelki metra zawładnęły światem designu