Tramp Art - 200-letni trend w sztuce ludowej - znów jest modny we wnętrzach

Tramp art, rodzaj obróbki drewna, który stał się popularny w późnych latach 1800, zmieniał się i zmieniał w użyciu w całej historii amerykańskiego wzornictwa. Początkowo wprowadzona w latach 60-tych XIX wieku przez niemieckich i północnoeuropejskich imigrantów podróżujących po amerykańskich wsiach, forma sztuki charakteryzuje się karbowanymi rzeźbami i jest często spotykana na drewnianych pudełkach na cygara i ramkach na zdjęcia.

Ten styl rozpoczął się jako demokratyczne rzemiosło, a kawałki były zbudowane z typowych materiałów odpadowych, rzeźbione przez scyzoryk i warstwowe z kawałkami 3D przymocowane klejem lub gwoździami. Rzemiosło sztuki włóczęgowskiej było łatwo praktykowane przez rolników i robotników. Chociaż sztuka włóczęgowska była w dużej mierze tworzona przez mężczyzn, niektóre kobiety i dzieci również tworzyły sztukę włóczęgowską.

W czasie Wielkiego Kryzysu ruch sztuki włóczęgowskiej rozrósł się. Artysta John Martin Zubersky tworzył ramki do sztuki włóczęgowskiej z misternymi warstwami oraz akcentami w postaci słoneczników i tulipanów, natomiast John Frank Zadzora znany był z wykwintnych luster w kształcie serca i kieszeni ściennych, często używanych przez Pensylwańskich Holendrów.

Ostatnio, projektant wnętrz Ken Fulk wyszedł z linią inspirowaną sztuką włóczęgów dla Pottery Barn, odsłaniając skromną formę sztuki dla bardziej mainstreamowej publiczności. Co więcej, 1stDibs opublikował artykuły na ten temat w ciągu ostatnich kilku lat.

Podczas gdy sztuka włóczęgów była widziana w różnych wnętrzach, od tradycyjnych po eklektyczne, pochodzący z Austin projektant Killy Scheer zobaczył jej przebłyski podczas ostatniego Tygodnia Antyków w Round Top.

"Tramp art był na moim radarze już od jakiegoś czasu, ponieważ istnieje od tak dawna", mówi. "Widziałam, jak wyskakuje na przestrzeni lat, ale naprawdę zauważyłam ją w tym roku na Round Top".

Podczas gdy każdego roku pojawiają się pewne tematy lub trendy, a także konkretne style, do których dążą projektanci, sztuka włóczęgowska pojawiała się wielokrotnie podczas całego pokazu. To zainteresowanie było szczególnie widoczne w namiocie kolekcjonerki Amelii Tarbet, która jest sprzedawcą na Round Top od 2013 roku.

"Ona zawsze ma tyle niesamowitych rzeczy" - dodaje Scheer. "Wszystko, co robi, zapada w pamięć".

Scheer, która jest w branży od ponad 15 lat i klasyfikuje swój styl jako "powściągliwy minimalizm", nigdy osobiście nie wykorzystała sztuki włóczęgowskiej w swoich projektach wystroju wnętrz, ale planuje wprowadzić ją w przyszłości.

Sztuka włóczęgi ma bardzo specyficzny wygląd i "zdecydowanie można z nią przesadzić" - mówi. "Jest bardzo teksturowa i ma duże znaczenie". Ponieważ jest tak uderzający, tramp art może być używany jako gwiazda projektu, lub może pracować z kawałkami wspierającymi, w zależności od rozmiaru.

W miejsce łączenia wielu sztuk sztuki trapezowej razem, projektant sugeruje kreatywność, jeśli chodzi o wykorzystanie i przestrzega przed zwracaniem uwagi na skalę. "Zawsze chcesz projektować tak, aby stworzyć wizualną hierarchię i upewnić się, że wyjątkowość jednego elementu nie zostanie przeoczona przez coś innego" - mówi.

Na przykład, sztuka włóczęgi może być łatwo wprowadzona do przestrzeni poprzez małe pudełko na klucze lub biżuterię na stoliku przy wejściu. "Ponieważ sztuka włóczęgów nie pochodzi z konkretnej epoki, może dobrze współgrać z tradycyjną estetyką, czymś bardziej nowoczesnym i wszystkim pomiędzy" - zauważa.

Ten przyciągający wzrok styl marmuru zawładnął Instagramem - i nie możemy się nim nasycić