Ten Quintessential Southern-Style Home jest Breezy i malownicze

Jeśli mieszkasz lub podróżowałeś przez amerykańskie południe, zwłaszcza w Nowym Orleanie, być może widziałeś rzędy kolorowych, uroczych domów siedzących na wąskich działkach. Te historyczne domy, znane jako domy w stylu shotgun, są tak samo funkcjonalne, jak i malownicze, z prostym, wydajnym układem, który pozwala na przepływ świeżego powietrza przez całą przestrzeń.

Co to jest dom w stylu shotgun?

Tradycyjny dom w stylu shotgun to wąski, parterowy dom z trzema lub czterema pokojami bez łączącego je korytarza. Przy wejściu do domu znajduje się pokój dzienny, a następnie kolejno jedna lub dwie sypialnie i kuchnia.

Nie wszystkie domy w stylu shotgun mają taki sam układ, ale wszystkie mają kilka ważnych elementów wspólnych. Rozmawialiśmy z architektem i projektantem wnętrz, aby dowiedzieć się więcej o tym, co sprawia, że dom typu shotgun jest tak wyjątkowy, w tym o jego cechach i historii.

Poznaj eksperta

Mindy Kelson O'Connor, architekt i projektantka wnętrz z Filadelfii, jest założycielką Melinda Kelson O'Connor Design.

Co sprawia, że dom jest w stylu Shotgun?

Emily Manger

Chociaż dokładny styl i układ mogą się różnić w zależności od domu, większość domów w stylu shotgun ma charakterystyczne cechy, które odróżniają je od innych domów. Według O'Connora, dom typu shotgun jest zazwyczaj jednopiętrowym, wąskim domem, który ma jeden pokój - zazwyczaj 12 stóp lub mniej - i trzy do czterech pokoi głębokości.

Dom w stylu shotgun charakteryzuje się rozmieszczeniem pomieszczeń w liniowej kolejności od przodu do tyłu. Pokoje przechodzą z jednego do drugiego, bez obiegu korytarzowego, z drzwiami z przodu i z tyłu, co pozwala na doskonałą cyrkulację powietrza.

Do pokoju dziennego w domu typu shotgun wchodzi się zazwyczaj przez drzwi frontowe, jedna lub dwie sypialnie znajdują się z tyłu, a kuchnia na samym końcu. Oryginalne domy typu shotgun z 1800 roku nie miały łazienek, więc wiele historycznych domów typu shotgun ma łazienki dobudowane z tyłu domu.

O'Connor mówi, że te domy wykorzystują wąskie działki i zazwyczaj były umieszczone blisko ulicy. Fasady domów typu shotgun po 1800 roku mają zazwyczaj dwuspadowy dach, a wiele domów w stylu shotgun ma również dwuspadowe ganki frontowe.

Krótko mówiąc, w większości domów typu shotgun można się spodziewać następujących cech:

Zewnętrzne:

 • Wąska działka
 • Dach dwuspadowy, szczególnie jeśli został zbudowany po 1800 roku
 • Umieszczony blisko ulicy i sąsiadów
 • Jasna, kolorowa farba
 • Dwuspadowy ganek do spotkań towarzyskich

Wnętrze:

 • Jeden pokój (lub 12 stóp) szerokości
 • Głębokość od trzech do czterech pokoi
 • Brak korytarzy
 • Brak okien bocznych
 • Jedna lub dwie sypialnie
 • Przedni pokój dzienny
 • Tylna kuchnia
 • Dodatkowa łazienka w tylnej części domu

Dzięki swojemu opływowemu, funkcjonalnemu układowi i niewielkiej powierzchni, domy w stylu shotgun są historyczną i uroczą alternatywą dla małych domów, co czyni je doskonałym wyborem dla ludzi, którzy chcą zmniejszyć swój ślad.

Historia domów typu shotgun

Domy w stylu shotgun pochodzą z amerykańskiego południa, często budowane w czarnych dzielnicach Nowego Orleanu, Charlotte i Houston na przełomie XIX i XX wieku. Charakterystyczna, wąska bryła skutecznie pomieściła mniejsze działki, a opływowy układ z dwojgiem drzwi po obu stronach domu pozwolił właścicielom domów zaczerpnąć świeżego powietrza, tak potrzebnego w gorącym i wilgotnym południowym klimacie. "Strzelisty styl kolejnych pomieszczeń z ustawionymi w jednej linii drzwiami pozwala na doskonały przepływ powietrza" - mówi O'Connor.

Według O'Connor, unikalna nazwa wynika z projektu domu: mówi się, że pochodzi ona od pomysłu, że przy otwartych drzwiach można było wystrzelić z shotguna przez drzwi frontowe, a pocisk wyleciałby tylnymi drzwiami, nie uderzając w żadną przeszkodę między nimi. Historycy, jak mówi, alternatywnie sugerują, że nazwa pochodzi od zachodnioafrykańskiego słowa "to-gun", które tłumaczy się jako "miejsce zgromadzenia" lub "miejsce spotkań".

Jakie są różne typy domów w stylu Shotgun?

Podczas gdy większość domów w stylu shotgun ma wyraźny rozmiar i układ, istnieje kilka różnych typów domów w stylu shotgun:

Dom z podwójną lufą

Duane Johnson

Pomyśl o domach typu shotgun z podwójną lufą jak o dupleksie. Według O'Connora, dwulufowe domy shotgun to dwa identyczne domy shotgun, które mają wspólną ścianę środkową, ale nadal tworzą jeden budynek.

Dom typu shotgun Garbus

Nazywany również domem camelback, dom shotgun w stylu garbatym ma drugie piętro, lub garb, nad tylną częścią domu z jednym do czterech pokoi. "Ten styl tworzy nieco więcej przestrzeni, ale nadal może być określany jako jednopiętrowy" - mówi O'Connor.

Ten styl domu jest idealny do przyjmowania gości