Kolorowy figowiec Tineke jest tak łatwy w uprawie - oto jak

Większość z nas są zaznajomieni z roślin gumy, oszałamiające, ciemno bordowy kolor drzewa, które rośnie wysokie i soczyste w tonach domów. Ale jeśli jesteś kimś, kto kocha kolory, to może nie być dla Ciebie. Na szczęście jego kuzyn, ficus Tineke (inaczej znany jako variegated drzewo gumowe) jest piękny różowy, zielony i biały roślina, która natychmiast dodaje pop koloru do każdego krajobrazu. A co najlepsze? Jest to roślina przyjazna dla początkujących i łatwa w pielęgnacji.

  • Nazwa botaniczna: Ficus elastica Tineke
  • Nazwa zwyczajowa: gumowiec variegata, gumowiec rubinowy
  • Rodzaj rośliny: Drzewo
  • Dojrzała wielkość: 50 stóp wysokości (na zewnątrz), 2 do 10 stóp wysokości (wewnątrz)
  • Ekspozycja na słońce: Jasne, pośrednie światło
  • Rodzaj gleby: Dobrze przepuszczalna mieszanka doniczkowa
  • pH gle by: 6,0 do 6,5
  • Toksyczność: Toksyczny

Ficus Tineke Pielęgnacja roślin

Na szczęście fikus Tineke jest rośliną domową o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Jeśli dasz mu odpowiednie miejsce i wodę, są szanse, że będzie dobrze prosperować.

Pamiętaj jednak, aby przed podaniem wody sprawdzić wilgotność gleby palcem lub sondą, ponieważ drzewo nie znosi mokrych korzeni. Gdy nadchodzi czas podlewania, górne dwa do trzech centymetrów powinno być stosunkowo suche. Oznacza to, że należy podlewać drzewo mniej więcej raz w tygodniu, ale każda roślina jest inna.

Roślina dostaje swoje wspaniałe kolory z życia w jasnych warunkach oświetleniowych. Zbyt dużo światła, jak słońce z południowej lub zachodniej strony okna, może rzeczywiście spalić liście, więc należy umieścić go kilka stóp od okna, aby utrzymać to z dzieje.

Umieszczenie go bezpośrednio w oknie wychodzącym na wschód jest świetne. Im więcej światła dostaje, tym większe są szanse, że liście będą trzymać się swoich różowych i rubinowych odcieni.

Kremowe plamy na liściach oznaczają, że jest w nich mniej chlorofilu. Mniej chlorofilu = więcej światła potrzebnego do fotosyntezy.

Czarny i kwitnie

Najlepsze warunki uprawy dla Ficus Tineke Plants

Chociaż tolerują one słabe oświetlenie, fikus Tineke traci swoje różowe i rubinowe zabarwienie, gdy nie są wystawione na działanie jasnego światła. Ze względu na variegation w ich kolor liści, nie mają tyle chlorofilu w liściach, jak inne rośliny. Może to utrudniać im fotosyntezę, jeśli nie mają wystarczającej ilości światła. Ponadto, w warunkach słabego oświetlenia są one mniej skłonne do wytwarzania nowych przyrostów.

Ficus tineke lubi lekko wilgotną glebę, ale zawsze lepiej jest podlewać niż przesadzać. Podlewanie rośliny zbyt dużą ilością wody może spowodować gnicie korzeni, co może być trudne do naprawienia.

Unikaj wody na liściach, gdy dajesz roślinie pić, ponieważ może to spowodować plamy na liściach.

Aby roślina wyglądała jak najlepiej, nie zapomnij odkurzyć liści ściereczką z mikrofibry i obracać ją co jakiś czas. Zapewni to, że liście dostaną światło, którego potrzebują i że dostaną je na wszystkich liściach.

Odmiany Ficus Tineke

Technicznie rzecz biorąc, ficus tineke jest odmianą ficus elastica, czyli rośliny gumowej. Podczas gdy tradycyjne ficus elastica burgundy ma ciemne, prawie fioletowe liście, inne odmiany są w tonie różnych kolorach.

Jeśli wolisz ciemniejsze liście ficus elastica burgundy, być może spróbuj odmiany decora (która ma szersze liście) lub odmiany Black Prince, której liście są prawie czarnego koloru. Odmiana sophia ma szerokie zielone liście, jeśli to jest sposób kolor, który wolisz.

Odmiany z variegatymi liśćmi (tineke, rubin i Doescheri) wyglądają dość podobnie, różnią się tylko kolorem.

Parapet Ficus Tineke $54 Sklep

Jak rozmnażać swoje rośliny Ficus Tineke

Podobnie jak inne odmiany fikusa, Tineke jest dość łatwy do rozmnażania. Jeśli wolisz używać wody jako metody rozmnażania, po prostu wziąć cięcia roślin z głównej łodygi. Upewnij się, że używasz ostrego, czystego noża do cięcia i weź część, która ma co najmniej trzy lub cztery liście. Następnie umieść łodygę w wodzie i obserwuj, jak rosną korzenie. Gdy korzenie mają dwa do trzech cali długości, powinny być gotowe do sadzenia w glebie.

Można także rozmnażać Tineke poprzez wsadzenie łodygi prosto do gleby. Upewnij się tylko, że roślina będzie miała dużo wilgoci podczas aklimatyzacji w nowym domu. Może to być tak proste, jak trzymanie nawilżacza w pobliżu lub umieszczenie dużej plastikowej torby na górze rośliny, aby utrzymać wilgoć.

Jak założyć stację rozmnażania i łatwo wyhodować nowe rośliny?

Liść i Lolo

Częste problemy z uprawą

Zazwyczaj fikus Tineke daje wskazówki, co jest nie tak z jego liśćmi. Żółknące liście mogą oznaczać, że przesadziłeś z podlewaniem, więc sprawdź glebę, czy nie jest zbyt mokra lub wilgotna. Z drugiej strony, jeśli liście są kruche i mają brązowe plamy, może być zbyt sucho lub zbyt dużo słońca. Fikus elastica da znać, że potrzebuje wody, gdy jego liście staną się nieco opadnięte i smutne.

Jeśli liście tracą swoje variegation w kolorze, spróbuj przenieść roślinę bliżej źródła światła. Często liście staną się bardziej zielone i gładkie w kolorze, jeśli nie otrzymują wystarczającej ilości światła.

Ponadto, jak zawsze, miej oko na małe szkodniki, które mogą ukrywać się pod liśćmi rośliny. Jeśli coś się na nich żeruje, możesz zauważyć śmieszne plamy na liściach lub szybko opadające liście.

Jak zniszczyć rośliny przed zimą w domu?

Doniczkowanie i przesadzanie roślin Ficus Tineke

Rośliny figowca mają tendencję do powolnego i stałego wzrostu, więc wszystko zależy od wielkości rośliny i tego, jak szybko rośnie. Jeśli zauważysz korzenie wychodzące z dna lub góry doniczki, lub jeśli ziemia jest naprawdę wyrywając się z boków doniczki, może to być czas, aby umieścić roślinę w nowym domu.

Upewnij się, że nie należy umieszczać rośliny w naczyniu, które jest zbyt duże chociaż - wszystko więcej niż dwa cale szersze w średnicy niż oryginalny garnek może szokować roślinę. To trochę jak przejście z akwarium do oceanu - to jest przytłaczające.

Kiedy przesadzasz, upewnij się, że używasz podłoża, które dobrze odprowadza wodę i nie jest zbyt zbite. Te rośliny nie lubią mieć mokrych korzeni.

Te 25 pospolitych roślin domowych to niezbędnik dla roślinnych rodziców