Ficus Audrey to nowa figa skrzypcowa - jak o nią dbać?

Wszyscy uwielbiamy figi skrzypcowe za ich wspaniałe liście, ale prawda jest taka, że są to rośliny wymagające. Na szczęście jej kuzynka fikus Audrey ma podobne szerokie, żyłkowate liście, ale jest o wiele łatwiejsza w pielęgnacji. Miss Audrey jest przyjazna dla początkujących, więc to idealny wybór dla początkujących rodziców roślin lub tych, którzy mają zielone kciuki. Dodaj trochę nowoczesnego, minimalistycznego stylu do swojej kolekcji roślin dzięki tej uderzającej piękności.

  • Nazwa botaniczna: Ficus benghalensis
  • Nazwa zwyczajowa: Ficus Audrey
  • Rodzaj rośliny: Drzewo
  • Wymiary: 65 do 98 stóp wysokości (na zewnątrz), 5 do 10 stóp wysokości (wewnątrz)
  • Ekspozycja na słońce: jasne, pośrednie światło
  • Rodzaj gleby: Dobrze zdrenowana mieszanka doniczkowa
  • pH gle by: 6,5 do 7,0
  • Toksyczność: Toksyczny

Ficus Audrey Pielęgnacja roślin

Jeśli chodzi o wodę, zawsze podlewaj mniej, a nie więcej. Ficus Audrey woli wyschnąć trochę między podlewaniami, więc tylko dać mu dobre moczenie, gdy górne dwa lub trzy cale gleby są suche. Jeśli jednak pozwolisz, aby gleba całkowicie wyschła, spodziewaj się, że niektóre liście opadną - to nie jest roślina, która toleruje zbyt długie przebywanie w suchym miejscu. Stale sprawdzać glebę, aby zobaczyć, kiedy te kilka cali na górze są suche, i zanim się zorientujesz, będziesz zrobić dość rutynowy harmonogram podlewania.

Podobnie jak inne rośliny, chcesz również upewnić się, że liście Audrey są wolne od kurzu i zanieczyszczeń, dzięki czemu mogą one fotosyntetyzować prawidłowo. Użycie ciepłej wody i kilku kropel płynu do mycia naczyń na ściereczce z mikrofibry jest najlepszym sposobem na wytarcie liści.

Nigdy nie używaj preparatu do nabłyszczania liści do fikusa Audrey. Liście mają maleńką warstwę fuzz na nich, które mogą być uszkodzone przez roztwór połysku liści.

W przeciwieństwie do swojej kuzynki figi skrzypcowej, fikus Audrey preferuje jasne, pośrednie światło z okna wychodzącego na wschód lub kilka stóp od okna wychodzącego na południe lub zachód. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca w swoim domu, pozwól figowcom pozostać tam tak długo, jak to możliwe, od czasu do czasu obracając je, aby utrzymać równomierny napływ liści.

Aby Twoje drzewo było bujne przez cały rok, nawoź je w miesiącach wzrostu (od wiosny do jesieni) organicznym nawozem do roślin domowych. Pomoże to roślinie wypuścić więcej liści i wykształcić silne, zdrowe korzenie. W miarę starzenia się rośliny można nawet zauważyć korzenie powietrzne, które w końcu owiną się wokół pnia lub głównego pnia.

11 pięknych roślin, które rozjaśnią Twój dom

Coco Lapine

Najlepsze warunki wzrostu dla roślin Ficus Audrey

Roślina Ficus Audrey pochodzi z ciepłego, wilgotnego klimatu, więc najlepiej spróbować ją naśladować, aby poczuła się jak u siebie w domu. Staraj się trzymać ją z dala od okien z przeciągami, klimatyzatorów i grzejników, które mogą spowodować, że roślina albo złapie chłód, albo wyschnie zbyt szybko. Jeśli chcesz, możesz nawet dodać nawilżacz powietrza, aby podnieść poprzeczkę i sprawić, że Twoja Audrey będzie szczególnie szczęśliwa.

Jeśli nie chcesz inwestować w nawilżacz, umieszczenie innych roślin i miski z wodą w pobliżu może również zwiększyć wilgotność wokół ficus audrey.

Zazwyczaj Audrey zaczynają jako małe rośliny z kilkoma liśćmi, podobne do figi skrzypcowej. Gdy roślina staje się wyższa, można zachować jej krzaczasty pokrój lub usunąć kilka dolnych liści, aby upodobnić ją do drzewa. Wszystko zależy od tego, jaki wygląd preferujesz!

Odmiany Ficus Audrey

Chociaż nie istnieją żadne konkretne odmiany fikusa Audrey, sam fikus Audrey jest odmianą fikusa. Podobnie jak jej kuzyni ficus elastica (drzewo kauczukowe) i ficus lyrata (figa skrzypcowa), Audrey ma lekko spiczaste liście, które mają nieco migdałowaty kształt. Większość z nich ma zdefiniowane żyłkowanie na liściach i często rozwija się w jasnym świetle, wilgotnych warunkach i ciepłych temperaturach.

Jeśli szukasz bardziej kolorowego fikusa, sprawdź fikusa Tineke (variegated rubber tree), który ma różowe, białe i zielone liście, lub fikusa elastica (rubber tree), który ma piękne bordowe liście.

Liść i Lolo

Jak rozmnażać swoją roślinę Ficus Audrey

Na szczęście rozmnażanie fikusa Audrey jest dość łatwe. Możesz po prostu wziąć sadzonkę w pobliżu głównej łodygi (takiej z trzema lub czterema liśćmi) i umieścić ją w wodzie. Jednak roślina produkuje biały sok, który może podrażniać skórę (i jest toksyczny dla zwierząt), więc należy nosić rękawiczki i wytrzeć sok papierowym ręcznikiem. W rzeczywistości, można nawet umieścić kawałek ręcznika papierowego na obszarze cięcia na roślinie macierzystej, używając go jako rodzaj bandaża, aby pomóc zatrzymać sok z kapania.

Jeśli czujesz się ambitny, możesz także spróbować air layering, który jest innym rodzajem metody rozmnażania. W tym celu należy wykonać ostrym nożem małe nacięcie w miejscu, gdzie gałąź styka się z pniem, a następnie włożyć w to nacięcie trochę mchu sphagnum. Następnie przymocuj mech do drzewa sznurkiem, folią lub liną. Z czasem z mchu zaczną wyrastać małe korzenie, co oznacza, że można odciąć gałąź i zasadzić ją samodzielnie.

Bloomscape Little Ficus Audrey $69 Sklep

Częste problemy z uprawą

Dość łatwo jest stwierdzić, czy Twoja Audrey potrzebuje szczególnej uwagi. Zwróć uwagę na takie oznaki, jak wysychanie i odpadanie dolnych liści, co może oznaczać, że roślina jest niedostatecznie podlewana. Jeśli brakuje ci wilgoci, możesz także zauważyć, że końcówki liści zaczynają brązowieć i robić się kruche. Jest to znak, aby dać jej spritz lub dodać kilka misek z wodą wokół, aby zwiększyć wilgotność.

Z drugiej strony, możesz również dać swojej Audrey zbyt dużo wody. W tym przypadku, liście często żółkną i masowo spadają. Zawsze pamiętaj, aby sprawdzić glebę, aby zobaczyć, czy roślina potrzebuje wody, czy nie. Jeśli gleba pozostaje mokra przez cały czas, może to prowadzić do gnicia korzeni, co spowoduje śmierć rośliny.

Jak w przypadku każdej rośliny, zawsze należy sprawdzić liście, zwłaszcza spodnią stronę, co jakiś czas. Szkodniki lubią się tam ukrywać i łatwo je przeoczyć, jeśli nie patrzysz uważnie. Jeśli je znajdziesz, pamiętaj, aby jak najszybciej je usunąć.

13 czynności, które musisz wykonać, aby twoje rośliny domowe kwitły latem

Sadzenie i przesadzanie roślin Ficus Audrey

Ficus Audrey lubi pozostać w swoich doniczkach, gdy jest im wygodnie. Dopóki nie zauważysz korzeni wyskakujących z góry lub z dołu garnka rośliny, może tam zostać.

Oczywiście, każda roślina jest inna, ale zbyt szybkie przeniesienie jej do większej doniczki może spowodować szok. Staraj się trzymać tej zasady: przesadzaj rośliny tylko do naczynia, które jest nie więcej niż dwa cale większe w średnicy niż ich obecna doniczka. Dzięki temu rośliny będą miały przestrzeń do wzrostu, ale nie zostaną przytłoczone w nowym środowisku.


15 roślin domowych do mieszkania, które przetrwają w Twoim mieszkaniu