Dowiedz się więcej o domach w stylu kolonialnym i ich ponadczasowym uroku

Korzenie domów kolonialnych sięgają czasów amerykańskiej ery kolonialnej. Choć prawdziwe domy kolonialne przestały powstawać po rewolucji amerykańskiej, ich podstawowe założenia - proste, symetryczne i co najmniej dwupiętrowe - pozostały niezwykle popularne w architekturze mieszkaniowej przez ponad 200 lat.

Domy te są kojarzone z tradycyjnym stylem, powszechnie charakteryzują się ekskluzywnymi formami koron, szczegółowymi kominkami i formalnymi wejściami. Układ nowoczesnych domów kolonialnych zapewnia dużo przestrzeni dla dużych rodzin, często z czterema sypialniami na piętrze i wykończonymi piwnicami, które oferują dodatkową przestrzeń dla gości i pokoje rekreacyjne. Główne pomieszczenia mieszkalne, podobnie jak w wielu innych domach z tej epoki, są tak rozplanowane, aby skupiały się wokół kuchni i jadalni. Mogą być skromne w stylu lub wziąć na bardziej eleganckie podejście, w zależności od ich lokalizacji, wieku i budowniczego.

Dom w stylu kolonialnym

Domy kolonialne są zbudowane w tradycyjnym stylu architektonicznym, który pochodzi z początków Ameryki. Są one zaprojektowane tak, aby wygodnie służyć jako dom rodzinny i zazwyczaj posiadają prostokątny kształt z dwuspadowymi dachami, symetrycznymi oknami, neutralnymi schematami kolorów i płaskimi ścianami zewnętrznymi.

Co sprawia, że dom jest w stylu kolonialnym?

Lillis Photography / Getty Images

Przez wieki dom w stylu kolonialnym był adaptowany i wymyślany na nowo w oparciu o nowe materiały, technologie i techniki budowlane. Pod koniec XIX wieku styl kolonialny przekształcił się w styl zwany "Colonial Revival", który do dziś nie wyszedł z mody. Dom w stylu kolonialnym ma ponadczasowy, skromny wdzięk i masową atrakcyjność, szczególnie wśród rodzin.

Symetria jest najbardziej charakterystycznym aspektem domu w stylu kolonialnym, co widać od razu po drzwiach wejściowych, które znajdują się w samym środku domu i są otoczone oknami. Wchodząc do środka, znajdziesz centralną klatkę schodową z dostępem do dużych pokoi na parterze po obu stronach. Na drugim piętrze klatka schodowa otwiera się na korytarz, który biegnie przez środek piętra, łącząc sypialnie i co najmniej jedną łazienkę.

Oryginalny projekt tradycyjnych domów kolonialnych był tak prosty, jak tylko prosty może być, co czyni go idealnym punktem wyjścia dla dodatków, przeróbek i nowych rozwiązań. Rdzeniem tych domów są centralnie umieszczone drzwi wejściowe, które zwieńczone są małym frontonem lub kolumnowym portykiem, z wysokimi oknami umieszczonymi po obu stronach.

Okna z podwójnymi skrzydłami są rozmieszczone wokół domu symetrycznie (oczywiście) i są zazwyczaj instalowane parami. Domy w stylu kolonialnym mają spadziste, dwuspadowe dachy pokryte gontem i rynnami, a starsze domy mają parę kominów w środku dachu, prowadzących w dół do dwóch kominków na pierwszym piętrze. Nowoczesne domy typu Colonials mogą mieć je tylko na pokaz.

Oto kilka cech charakterystycznych dla domów w stylu kolonialnym:

Zewnętrzna strona

  • Prostokątny kształt
  • Dwuspadowy dach
  • Symetryczne okna
  • Drewno, cegła, lub nowoczesny siding winylowy

Wnętrze

  • Układ czterokąta
  • Centralny kominek (przeniesiony na ściany zewnętrzne w późniejszych epokach)
  • Naturalne podłogi z twardego drewna

Historia domów w stylu kolonialnym

Greg Pease / Getty Images

W epoce kolonialnej Ameryka była domem dla hiszpańskich, francuskich, holenderskich i brytyjskich osadników, z których każdy wprowadzał do swojej architektury motywy i metody stosowane w swojej ojczyźnie. Choć wiele stylów jest nadal popularnych w niektórych częściach USA, standardowy brytyjski styl kolonialny królował od końca XVII wieku i stał się podstawą wielu popularnych stylów domów inspirowanych stylem kolonialnym, takich jak Cape Cod i Saltbox.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o domach Cape Cod

Podobnie jak wiele domów z tej epoki, domy w stylu kolonialnym zostały zaadaptowane i zmienione na przestrzeni lat, aby dopasować się do przeciętnego stylu życia Amerykanów. Pierwsze projekty zaczynały się od dwóch prostych pokoi - jeden na dole, drugi na górze - które zawsze miały centralnie umieszczony kominek, aby utrzymać ciepło w domu podczas srogich zim przed wynalezieniem elektryczności. Wczesne domy były zazwyczaj budowane w uproszczonym brytyjskim stylu kolonialnym, ponieważ osadnicy budowali je zgodnie z układem architektonicznym, który był im znany.

Przez krótki okres w historii Stanów Zjednoczonych, domów w stylu kolonialnym budowano znacznie mniej, ponieważ popularność zyskał styl Queen Anne (z architekturą inspirowaną stylem wiktoriańskim, która charakteryzowała się gankami frontowymi, ozdobnymi kolorami, stożkowymi wieżami dachowymi oraz szczegółowymi, wzorzystymi wykończeniami). Ale późne lata 1800 przyniosły odrodzenie kolonialne: odrodzenie architektury w stylu kolonialnym, które położyło podwaliny pod nowoczesne domy kolonialne budowane obecnie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu wiktoriańskim

To odrodzenie jest powszechnie przypisywane Filadelfijskiemu Stuleciu z 1876 roku - pierwszym targom światowym, które odbyły się w Ameryce, świętującym 100-lecie podpisania Deklaracji Niepodległości - które przypomniały Amerykanom o architektonicznych korzeniach ich kraju. Styl Colonial Revival pozostał popularny do połowy XIX wieku.

Gdybyś miał dziś kupić nowo wybudowany dom w stylu kolonialnym w Ameryce, prawdopodobnie zostałby on zaprojektowany w stylu New Traditional. Z nowoczesnymi wpływami, domy te często posiadają otwarte układy z dużymi głównymi sypialniami, łazienkami oraz przestronnymi kuchniami i pomieszczeniami mieszkalnymi.

Różne typy domów w stylu kolonialnym

Ponieważ ten prosty projekt jest tak elastyczny, w Ameryce istnieje wiele różnych odmian standardowych domów kolonialnych. Od wczesnych osadników po współczesnych architektów, budowniczowie domów od pokoleń tworzą nowe wersje tego tradycyjnego stylu.

Wczesnoamerykański styl kolonialny

Barry Winiker / Getty Images

Kiedy w Ameryce zaczęto budować domy w stylu kolonialnym, zazwyczaj wzorowano się na wczesnym brytyjskim planie. Charakteryzowały się dużym centralnym kominkiem (i centralnym kominem na dachu), stromymi dachami, aby przetrwać ostre zimy, i zewnętrznym pokryciem z drewna gontami lub deskami.

Były to oryginalne konstrukcje użyte do stworzenia pierwszych domów typu Saltbox, a ich układy były również podstawą dla Cape Cods. Te oryginalne amerykańskie domy typu Colonials były zbudowane z rustykalnych drewnianych ram i często posiadały takie cechy jak okna z szybami diamentowymi.

Ten klasyczny dom w Nowej Anglii jest taki uroczy i osobliwy

Kolonialny georgiański

Lillis Photography / Getty Images

Domy w stylu georgiańskiej kolonialności zawdzięczają swoją nazwę czterem brytyjskim monarchom, królowi Jerzemu I-IV. Ten styl architektoniczny stał się popularny podczas ich panowania, które trwało od 1714 do 1830 roku. Domy te są podobne do innych stylów kolonialnych, ale często posiadają mały, zadaszony ganek nad drzwiami z kolumnami wystającymi z głównej konstrukcji. Są one zazwyczaj obramowane cegłą na zewnątrz z białymi kolumnami.

Kolonialne domy w stylu georgiańskim zazwyczaj posiadają balkony na drugim piętrze nad tymi gankami, które mogą być małe i okrągłe lub szerokie i prostokątne. Często spotykane są również podwójne kominy i lukarny wbudowane w domy w stylu georgiańskim (podobne do klasycznych okien w Cape Cod).

Francuski kolonialny

Krblokhin / Getty Images

Domy w stylu francuskiego kolonializmu najczęściej można spotkać na południu Stanów Zjednoczonych i są one klasycznymi przykładami architektury w miastach takich jak Nowy Orlean. To, co wyróżnia domy w stylu francuskiego kolonializmu od ich prostych, niepozornych odpowiedników z północy, to charakterystyczne dwupiętrowe ganki i żywe kolory zewnętrzne.

Podobnie jak w przypadku ganków bujanych na południowym wschodzie, domy te zwracają uwagę na dużą ilość miejsca na zewnątrz w przedniej części domu - ale ich warstwowe drugie piętro czyni je jeszcze bardziej ekstrawaganckimi. Domy typu French Colonials mogą również posiadać lukarny na dachu.

Holenderski kolonialny

BackyardProduction / Getty Images

Prawdopodobnie widziałeś kiedyś dom typu Dutch Colonial, ale mogą być one trudne do zidentyfikowania, jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym stylem architektonicznym. Projekt ten charakteryzuje się lukarnami, dopasowanymi kominami na każdym końcu domu oraz zaokrąglonym dachem dwuspadowym, który łączy się w centralnym punkcie na szczycie (najlepiej widać to z boku domu). Niektóre domki holenderskie mają również kolumny i okrągłe okna od strony frontowej domu, choć nie zawsze są one obecne.

Kolonialne odrodzenie

Zdjęcia autorstwa Barbary / Getty Images

Architektura Colonial Revival zapoczątkowała popularność stylu New Traditional Colonials w dzisiejszych czasach. Jednak w przeciwieństwie do nowoczesnych domów, styl ten charakteryzował się wieloma mniejszymi, zamkniętymi pokojami, a nie jak dziś otwartymi przestrzeniami mieszkalnymi.

W tradycyjnych domach Colonial i Colonial Revivals istnieją wyraźne podziały pomiędzy pomieszczeniami, które są oddzielone drzwiami lub innymi elementami architektonicznymi, takimi jak łuki. Wygląd zewnętrzny domu nie zmienił się zbytnio z biegiem czasu, chociaż domy w stylu Colonial Revival były często wykończone cegłą lub sidingiem winylowym.

Domy w stylu Colonial Revival są najbardziej neutralne spośród wszystkich stylów kolonialnych, ale można je unowocześnić poprzez wypróbowanie aktualnych trendów w malarstwie, kształtowaniu krajobrazu i obróbce okien, aby nadać im nowoczesny wygląd.

New Traditional

Qingwa / Getty Images

W nowoczesnych interpretacjach wczesnoamerykańskiej architektury coraz częściej spotyka się otwarte układy, w których przestronne przestrzenie mieszkalne przechodzą bezpośrednio w duże kuchnie i jadalnie. Górne poziomy nie zachowują już ścisłej symetrii wcześniejszych domów kolonialnych, rezygnując z małych, pudełkowatych sypialni na rzecz dużych apartamentów, garderób, prywatnych łazienek i innych nowoczesnych udogodnień.

Rozszerzając się od centralnego rdzenia domu, nowe tradycyjne domy kolonialne mogą mieć dowolną liczbę planów lub zarysów. Nowoczesne Colonials zazwyczaj mają dołączone, wielosamochodowe garaże. Inne popularne rozszerzenia domu obejmują apartamenty dla teściów, pokoje gościnne, przestrzenie biurowe i błotniki. Ich zewnętrzna strona jest pokryta nowoczesnym sidingiem winylowym, cegłą lub kamieniem (w bardziej ekskluzywnych modelach).

Historia i urocze projekty domów w stylu Craftsman