Dla królowej: Wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu wiktoriańskim

Era królewskich wysokości i rezydencji w zamkach jest już może w większości za nami, ale wciąż istnieje typ architektury, który naśladuje styl starego świata, elegancki design i królewskie detale.

Domy w stylu wiktoriańskim mogą brzmieć staroświecko, ale pomimo cech, które je naznaczają, można je wystylizować na wiele sposobów, które sprawią, że poczują się wyjątkowe i spersonalizowane. Rozmawialiśmy z ekspertami w dziedzinie projektowania domów, Thomasem Jepsenem, dyrektorem generalnym Passion Plans, i Jaye Anną Mize, wiceprezesem działu projektowania domów i wnętrz w Fashion Snoops. Phillip Ash, założyciel Pro Paint Corner i Sarabeth Asaff South, była projektantka wnętrz i ekspertka od projektowania domów w Fixr również wypowiedzieli się na temat charakterystycznych cech domu.

Nawet jeśli masz słabość do domów w stylu Craftsman lub kochasz nowoczesne mieszkania, domy wiktoriańskie mogą być zaprojektowane zgodnie z Twoimi upodobaniami i zachować charakter starego świata. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu wiktoriańskim, ich historii i architekturze, która uczyniła je pożądanym stylem projektowania domów przez ponad dwa stulecia.

Domy w stylu wiktoriańskim stały się popularne za panowania królowej Wiktorii (1837-1901) i charakteryzują się wpływami gotyckimi oraz misternie zaprojektowaną stolarką. Domy te często mają spadziste dachy, frontowe ganki, cylindryczne wieżyczki i wieżyczki dachowe.

Co sprawia, że dom jest w stylu wiktoriańskim?

Marlenka / Getty Images

"Dom w stylu wiktoriańskim to coś pomiędzy kolorowym domkiem dla lalek a wspaniałą angielską pozostałością" - mówi Thomas Jepsen z firmy projektowej Passion Plans. "Podczas gdy styl odnosi się do okresu w historii, jest on ogólnie kojarzony z pewnymi cechami".

Jak sama nazwa wskazuje, wiktoriański stał się popularny podczas panowania królowej Wiktorii nad Wielką Brytanią w latach 1837-1901. Oryginalne wiktoriańskie domy mają listę wskaźników, które sprawiają, że zaliczają się do tej kategorii. "Typowy dom wiktoriański jest duży i imponujący, dwu- lub trzypiętrowy, zbudowany z kamienia i drewna z ozdobnym wyglądem zewnętrznym składającym się ze stromych, dwuspadowych dachów, wież, wieżyczek i bardzo dekoracyjnej stolarki" - mówi Phillip Ash z Pro Paint Corner.

Zewnętrzne kolory farb na ich zamkowych sylwetkach wahają się od odważnych, żywych odcieni do ciemniejszych odcieni. Ash dodaje również, że pierwotni mieszkańcy tych domów nie wstydzili się koloru: "Zewnętrzna strona wielu wiktoriańskich domów była jaskrawo pomalowana, ponieważ wiktorianie eksperymentowali z kolorem farby i chcieli być szczytem mody."

Podczas gdy możesz być zdmuchnięty przez ich błyskotliwy wygląd zewnętrzny, te domy mają również wnętrza. "Plany domów są tak samo ozdobne jak wygląd zewnętrzny" - mówi Sarabeth Asaff South, były ekspert ds. domów w Fixr. "Często mają werandy, wieżyczki i wiele pokoi, które mogą być wykorzystywane do różnych celów. Prawdopodobnie w wiktoriańskim będziesz miał salon, melinę i bibliotekę."

Jeśli potrzebujesz dużo przestrzeni poziomej, wiktoriańskie mogą nie pasować do Twojego stylu życia. Ze względu na ich tendencję do pionowego pochylania się, domy te oferują wysokie sufity, ale często mają pokoje, które są długie i wąskie.

Te zakamarki i obszary mieszkalne są częścią charakterystycznego stylu wiktoriańskiego. Wykusze drzwiowe i okienne są często skomplikowane, a sufity są wysokie i czasami posiadają unikalne wzory lub obramowania. Przyczyniają się one do tego, że zalane słońcem pokoje sprawiają wrażenie większych niż życie. Ci, którzy marzą o żyrandolach lub ozdobnych listwach, z pewnością docenią przemyślaną architekturę wiktoriańską.

Jeśli jednak masz zamiłowanie do otwartych planów, prawdopodobnie nie będziesz oglądał domów typu Victorian, które nie są unowocześnione. Możesz czuć się przytłoczony przestarzałą infrastrukturą w oryginalnych domach, ale dla odpowiedniej osoby, te rezydencje mogą stworzyć cały wachlarz możliwości aranżacyjnych.

Oto kilka wspólnych cech domów w stylu wiktoriańskim:

Zewnętrzna strona

  • Dwie do trzech kondygnacji
  • Strome, dwuspadowe dachy
  • Misterna stolarka
  • Wieże i wieżyczki
  • Bogata kolorystyka

Wnętrze

  • Wysokie sufity i okna
  • Zamknięte pomieszczenia
  • Szczegółowe wykończenia
  • Ozdobna architektura

Historia domów w stylu wiktoriańskim

J. Michael Jones / Getty Images

Styl wiktoriański zyskał na popularności w połowie i pod koniec XIX wieku pod wpływem rewolucji przemysłowej. Dziś ten typ domów można znaleźć na kilku kontynentach, od Europy po Amerykę Północną i Australię. Ich dekoracyjny styl jest odzwierciedleniem epoki, ponieważ brytyjscy architekci przenieśli swoje projekty za granicę i sprawili, że nawet najmniejsze detale stały się historycznym hołdem dla królowej.

"Wiele cech domu - jak na przykład jego ponura paleta kolorów - jest [inspirowanych] królową Wiktorią" - mówi South. "Wszystkie kolory mają pewien dodatek czerni, co jest ukłonem w stronę żałoby królowej po zmarłym mężu", dodaje Ash.

Wewnątrz, układ został historycznie zaprojektowany, aby pasował do stylu życia tamtych czasów. "Otwarty koncept byłby przerażającą propozycją", kontynuuje Ash. "Domy były budowane tak, aby stworzyć obszary publiczne i prywatne, ponieważ większość wiktoriańskich rodzin przyjmowała gości wiele razy w tygodniu. Domy miały wyszukane plany pięter z każdym pomieszczeniem wydzielonym do konkretnej funkcji."

Ze względu na okres czasu, w którym zostały zbudowane, wiele wiktoriańskich domów zawiera również przestarzałe materiały budowlane. Dla obecnych mieszkańców Ash zauważa, że ważne jest, aby znać historię swojego domu: "Domy w stylu wiktoriańskim mogą zawierać niebezpieczne materiały i wymagają znacznej modernizacji instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej" - mówi. "Jeśli dom został uznany za zabytkowy, mogą również obowiązywać zasady dotyczące tego, co można, a czego nie można zmienić".

"Jeśli patrzysz na zakup oryginalnego Victorian, będziesz przesiąknięty historią budynku i wielu ludzi i rodzin, które uczyniły go swoim domem", kontynuuje. "Jeśli został on już odnowiony, możesz nie mieć do czynienia z żadnymi problemami".

Różne typy domów wiktoriańskich

Istnieje kilka podkategorii oryginalnych domów wiktoriańskich. Ash wyjaśnia, że styl ten może obejmować "Gothic Revival, Second Empire, Stick-Eastlake, Folk Victorian, Romanesque Revival i Shingle Style." Kilka z najbardziej popularnych odmian w Ameryce to Queen Anne Victorian, Italianate, Gothic Revival, Folk Victorian i Romanesque Revival.

Wiktoriańska królowa Anna

LordRunar / Getty Images

Według Jaye Anna Mize z Fashion Snoops, Queen Anne i Italianate to najpopularniejsze wiktoriańskie domy w Ameryce. "Queen Anne, z ich asymetrycznym charakterem, często prezentują ganki, strome dachy, wieżyczki i dwa do trzech pięter". Ten styl był zazwyczaj budowany między 1880 a 1910 rokiem i był szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych.

Italianate

OlegAlbinsky / Getty Images

"[Zarówno Queen Anne, jak i Italianate] mają ozdobne opatrunki, takie jak tekstury ścienne i okazałe wykończenia, które sprawiają, że czują się jak domy z piernika" - mówi Mize. Podczas gdy ten styl pochodzi z początku 1800 roku, stał się powszechny w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie wieku. Mize dodaje, że wersje w stylu włoskim bardziej przypominają wille z kraju, którego są imienniczkami. Mają one bardziej prostokątną strukturę, a także węższe okna i kolumny, które są "ozdobnie zdobione, uzupełniając schemat projektowania w całym budynku".

Gotyckie odrodzenie

AkaPlummer / Getty Images

Ten styl powstał pod koniec lat 40. XVII wieku w Anglii, ale pozostał popularny w Stanach Zjednoczonych między połową XIX wieku a połową XIX wieku. Architektura gotycka może być Ci znana z inspirowanych średniowieczem kościołów i budynków użyteczności publicznej - jej wpływ przeniósł się także na domy mieszkalne. Gotycki odrodzenie wiktoriańskie charakteryzuje się spiczastymi łukami, wraz z klasycznymi elementami wiktoriańskimi, takimi jak strome dachy i ozdobne drewniane detale.

Ludowy wiktoriański

Oleg Albinsky / Getty Images

Domy w stylu folk-wiktoriańskim są znacznie mniej ekstrawaganckie niż domy wiktoriańskie, ale nadal zawierają kilka kluczowych elementów. Domy te były popularne w Stanach Zjednoczonych od końca XIX wieku do około 1910 roku. Podczas gdy ludowe wiktoriańskie domy są zazwyczaj zbudowane z bardziej uproszczonym, wspólnym wyglądem, nadal posiadają klasyczne, szczegółowe wykończenia. Domy te były zazwyczaj budowane na obszarach wiejskich i mają tendencję do przyjmowania stylu gospodarstwa.

Odrodzenie romańskie

FotoVoyager / Getty Images

Styl Romanesque Revival pojawił się w amerykańskiej architekturze w połowie XIX wieku i podobnie jak w przypadku gotyku wiktoriańskiego, jego detale są porównywalne do tych z wielu zabytkowych kościołów zbudowanych w tej epoce. Styl ten jest szczególnie znany z budynku Smithsonian Institution, znajdującego się w pobliżu National Mall w Waszyngtonie. Domy w stylu Romanesque Revival były zazwyczaj zbudowane z cegły lub kamienia i zawierały duże łuki, wieżyczki i rzeźbione kamienne detale na ich zewnętrznych ścianach. Wyróżniają się spośród innych stylów wiktoriańskich dzięki materiałom budowlanym, które zazwyczaj mają ziemistoczerwony kolor i brak drewnianych wykończeń.

26 sposobów na przekształcenie domu w nowoczesny wiktoriański pałac