Co to jest sufit sklepiony? Poznaj styl, który sprawia, że każde pomieszczenie wydaje się większe

Szukasz domu z elegancją, dramatyzmem i atmosferą otwartej przestrzeni? To miej oczy szeroko otwarte na oferty wspominające o sklepionych sufitach, które sprawiają, że pokoje wydają się o wiele większe niż są dzięki zaledwie kilku dodatkowym stopom. Przyciągając wzrok do często ignorowanego sufitu za pomocą wyrzeźbionych linii i krzywizn, sklepienia - katedry - tworzą swego rodzaju złudzenie optyczne, sprawiając, że pokój wydaje się tak wielki i przestronny jak bajkowy pałac lub, oczywiście, katedra. Wszystko, czego potrzeba, to ładna warstwa farby i oszałamiające oprawy oświetleniowe, abyś poczuł się jak król.

Co to jest sufit sklepiony? Sufit sklepiony to łukowaty rodzaj sufitu, który jest samonośny i zazwyczaj wykonany z kamienia lub cegły.

Architektonicznie rzecz biorąc, sklepienie zbudowane jest na łukowatej ramie; były one powszechnie stosowane w średniowiecznej i romańskiej architekturze Europy Zachodniej, dlatego też są tak bardzo kojarzone z mitycznymi opowieściami o wielkości i przepychu bogactwa i królewskości. Właśnie tak: Oprócz złudzeń optycznych, sklepienia oszukują Cię również za pomocą złudzeń psychologicznych. I choć budowa dawnych sufitów sklepionych była żmudnym procesem wymagającym talentu mistrzów budowlanych, nowoczesna technologia sprawiła, że są one dość łatwe w montażu, co oznacza, że nie musisz być milionerem, aby się tak poczuć. Jednak, podobnie jak w przypadku sufitów z przeszłości, nowoczesne sufity sklepione powinny być instalowane przez profesjonalistów; jeśli myślisz o przebudowie domu, jest to projekt, który prawdopodobnie będzie wymagał pozwoleń, a na pewno wymaga licencjonowanego wykonawcy.

Istnieje kilka rodzajów sufitów sklepionych, które są używane w nowoczesnej konstrukcji domu, a nawet jeśli każdy z nich może mieć inny wygląd, wszystkie one tworzą oszałamiający, szczękający efekt.

Sufity sklepione kolebkowe mają prostą konstrukcję, która przypomina - zgadłeś - beczkę. Za sufitem znajduje się seria identycznych, zaokrąglonych podpór łukowych, które tworzą jednolity, pełen wdzięku wygląd. Przechodząc pod sufitem beczkowym, można się poczuć jak w przestronnym tunelu, dlatego jest to popularny wybór dla długich korytarzy.

Sklepienie kopułowe to kolejny typ sufitu, który można znaleźć w sypialniach, a nazwa wyjaśnia wszystko: jest to duża, okrągła kopuła, która jest wpuszczona w standardowy, płaski sufit. Jest to kolejne złudzenie optyczne, które sprawia, że kopuła wydaje się jeszcze wyższa niż jest w rzeczywistości; z powodu tej wizualnej sztuczki, kopuły są popularnym dodatkiem architektonicznym do małych przestrzeni, takich jak wejścia, łazienki lub intymne jadalnie i salony, które nie mają otwartych planów.

Sufity łukowe są podobne do kopuł, ale bez ostrej, skośnej krawędzi, gdzie kopuła odchodzi od płaskiego sufitu. W miarę jak pomieszczenia stają się coraz większe, instalacja kulistego sufitu kopułowego staje się trudniejsza lub wręcz niemożliwa; sufit wnękowy tworzy podobny efekt, zakrzywiając się w górę w dwóch oddzielnych poziomach, co daje złudzenie niesamowitej głębi.

Określenie "sufit z wypukłością w pachwinach" nie odnosi się do niczego nieprzyzwoitego czy obraźliwego. (Aby ułatwić Ci zadanie, słownik Merriam-Webster definiuje pachwinę jako "wystającą, zakrzywioną linię, wzdłuż której spotykają się dwa przecinające się sklepienia", a dokładniej - sklepienia kolebkowe. Jak możesz sobie wyobrazić, sklepienia pachwinowe są dość skomplikowane do zbudowania, ale zapłatą jest czynnik "wow", który jest poza skalą. Sufity te można zobaczyć w pomieszczeniach, w których należy się pokazać, jak np. w salonie, a czasem w głównym apartamencie, który rywalizuje z tymi, które można znaleźć w pięciogwiazdkowych hotelach.