Co to jest dom w stylu federalnym?

Jeśli uwielbiasz zabytkowe domy i klasyczną architekturę, to prawdopodobnie z daleka mógłbyś dostrzec dom w stylu federalnym. Popularny styl na wschodnim wybrzeżu, architektura federalna jest często uważana za pierwszy dom w nowo powstałych Stanach Zjednoczonych Ameryki. Architektura w stylu federalnym, definiowana jako okres pomiędzy 1780 a 1830 rokiem, jest pełna historii.

Co to jest dom w stylu federalnym?

Zbudowany w latach 1780-1830, architektura federalna jest typowa dla wschodniej części Stanów Zjednoczonych i wyróżnia się płaską, ceglaną elewacją, symetrycznym stylem i klasycznymi detalami zapożyczonymi z okresu georgiańskiego.

Niezależnie od tego, czy polujesz na swój własny dom w stylu federalnym, czy po prostu kochasz historię architektury, oto co musisz wiedzieć, bezpośrednio od eksperta.

Poznaj eksperta

Cathy Purple Cherry, AIA, LEED AP jest dyrektorem i właścicielem Purple Cherry Architects, firmy projektowej założonej w 1994 roku i mieszczącej się w Annapolis w stanie Maryland.

Czytaj dalej, aby uzyskać krótką lekcję historii tego pięknego stylu architektonicznego.

Co sprawia, że dom jest w stylu federalnym?

Architektura w stylu federalnym, podobna do stylu kolonialnego, jest rzadko spotykana poza wschodnim wybrzeżem. Według Cherry, domy w tym stylu najczęściej można znaleźć w miastach portowych, takich jak Charleston, Waszyngton, Baltimore, Filadelfia i Nowy Jork. Istnieje kilka kluczowych cech domu federalnego, ale zazwyczaj są to płaskie, szeregowe domy z cegły w miastach o bogatej historii.

"Zewnętrzna strona jest zazwyczaj ceglana, z zakrzywionymi schodami prowadzącymi do prostych drzwi z bogatymi ornamentami na obramowaniu" - wyjaśnia Cherry.

Wiele cech zostało zapożyczonych z architektury georgiańskiej, w tym płaska fasada i symetrycznie zawieszone okna. Oto kilka kluczowych cech, które pozwalają rozpoznać dom w stylu federalnym.

Ładne, stare miejsca

Wygląd zewnętrzny:

  • Płaska fasada
  • Często zbudowana z cegły
  • Proste nadproża murowane
  • Zazwyczaj składa się z serii płaskich prostokątów
  • Zazwyczaj symetryczne
  • Często niedopowiedziane, ale mogą mieć kilka ozdobnych detali

Wnętrze:

  • Charakteryzuje się centralnym holem
  • Często ma wielkie schody w przedniej części domu
  • Wykończenie jest zazwyczaj proste, ale może być ozdobne

Chociaż mogą się one nieco różnić, domy federalne są zazwyczaj łatwe do zauważenia.

"Domy federalne to często prostokątne pudełka, dwu- lub trzypiętrowe, z symetrycznymi fasadami" - mówi Cherry.

Jeśli zauważysz wysoki dom z cegły, który został zbudowany pod koniec XVIII wieku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to dom w stylu federalnym.

Historia domów w stylu federalnym

Dom w stylu federalnym naprawdę obejmuje amerykańską historię na wiele sposobów. Styl ten, zbudowany pod koniec XVIII i na początku XIX wieku, pojawił się wkrótce po powstaniu Stanów Zjednoczonych. Po wojnie rewolucyjnej amerykańskie miasta naprawdę zaczęły się definiować, a miasta portowe rosły zarówno pod względem populacji, jak i skali.

Domy federalne są najczęściej spotykane w miastach portowych, gdzie przemysł kwitł, a architekci skupiali się na tworzeniu wydajnych domów w dobrze zaplanowanych osiedlach. Miasta takie jak Filadelfia czy Salem, Massachusetts, pełne są domów federalnych o bogatej historii.

Szukasz najstarszego domu w stylu federalnym w kraju? Biały Dom jest właściwie domem federalnym, choć jest on nieco bardziej ozdobny niż większość domów federalnych z tamtych czasów (oczywiście). Duże kolumny flankujące wejście do Białego Domu są typowe dla bardziej luksusowych domów federalnych z tamtych czasów.

Big Onion Tours

Jaka jest różnica między domami federalnymi a georgiańskimi?

Domy w stylu federalnym są często mylone z domami w stylu georgiańskim. Jest jednak kilka sposobów, aby odróżnić te dwa klasyczne style. Choć oba mają bardzo symetryczny wygląd zewnętrzny i są wykonane z tych samych materiałów, domy w stylu federalnym są zazwyczaj bardziej stonowane. Brak im ozdobnych detali charakterystycznych dla domów w stylu georgiańskim i są zazwyczaj bardziej wyrafinowane.

Domy w stylu federalnym są zazwyczaj nieco bardziej formalne. Zazwyczaj mają trzyczęściowe lub palladiańskie okna, a drzwi wejściowe są często flankowane bocznymi oknami, aby nadać im bardziej wyszukany i dostojny wygląd.

Styl pustynny AZ

Jaki styl projektowania wnętrz najlepiej sprawdza się w domach federalnych?

Próbujesz urządzić dom w stylu federalnym, ale obawiasz się, że odbierzesz mu jego historię? Cherry sugeruje, aby zachować prostotę i tradycję. Postaw na zabytkowe elementy, które są niedopowiedziane i klasyczne. Włączenie elementów stylu wiktoriańskiego, a nawet kolonialnego, może być świetnym sposobem na zachowanie historycznego wyglądu i nastroju domu.

W tego typu domach można zastosować prawie każdą paletę kolorów, ale my lubimy trzymać się bardziej neutralnych barw. Wypełnij przestrzeń bogatym drewnem i czerwonymi tonami i utrzymaj ją lekką i przewiewną dzięki ciepłym kremom lub beżom.

Dowiedz się wszystkiego o domach w stylu kolonialnym i ich ponadczasowym uroku