Zimowa ochrona felg - jak się do niej przygotować?

Zimowe warunki mogą stanowić wyzwanie dla naszych samochodów. Ekstremalnie niskie temperatury mogą spowodować poważne uszkodzenia, podobnie jak śnieg, lód i produkty do utrzymania dróg. Obręcze kół są najbardziej narażonym na uszkodzenia elementem pojazdu. Sprawdźmy, czy uda nam się je odpowiednio zabezpieczyć!

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Wielu kierowców uważa, że na zimę lepsze są felgi stalowe. Felgi stalowe są bardziej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Ich przeciwnicy uważają jednak, że w tych warunkach dobrze sprawdzą się felgi aluminiowe. Ich zdaniem sztywne felgi aluminiowe są bardziej odporne na wgniecenia, a wielowarstwowa powłoka skutecznie chroni je przed korozją.

Nie ma możliwości podzielenia felg aluminiowych na zimowe i letnie. Byłoby to świetne rozwiązanie. Tak zwane felgi zimowe to standardowe felgi aluminiowe, które mają prosty kształt, który można odpowiednio wyczyścić. Niektóre felgi nie nadają się do użytku zimowego. Na ten sezon nie zaleca się felg chromowanych i polerowanych, ponieważ mają one bardziej miękkie, mniej trwałe powłoki.

Koło samochodu w śniegu

Zimowe zabezpieczenie felg

Możemy zabezpieczyć felgi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, niezależnie od tego, jaki jest ich rodzaj. Niskie temperatury, duża wilgotność powietrza oraz sól drogowa to główne czynniki, które mogą spowodować pogorszenie wyglądu felg. Naszym zadaniem jest zapewnienie ochrony felg w tym czasie.

Felgi aluminiowe

Mycie felg aluminiowych zimą jest ważnym elementem ich pielęgnacji. Osad z soli i błota pośniegowego można regularnie usuwać, aby zmniejszyć negatywny wpływ na lakier. Felgi aluminiowe można czyścić zwykłą wodą lub łagodnymi, neutralnymi lub alkalicznymi środkami czyszczącymi. Należy unikać stosowania ściernych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić lakier. Nie zaleca się stosowania szorstkich syntetycznych szczotek lub szmatek. Po umyciu felgi należy dobrze wypłukać i wysuszyć.

Więcej na temat zabezpieczania felg na zimę przeczytasz na https://detailingobsessed.pl/porady/umbq/jak-zabezpieczyc-felgi-w-samochodzie-wosk-sealant-czy-powloka.html

Felgi aluminiowe są teraz gotowe do zabezpieczenia na zimę. Stosujemy specjalne woski przeznaczone do felg aluminiowych, które chronią je przed solą drogową i osadzaniem się pyłu hamulcowego. Nawoskowanie powierzchni felg ułatwi również ich czyszczenie z brudu i innych zanieczyszczeń. Twarde woski są bardziej skuteczne niż te w płynie. Po dokładnym oczyszczeniu, alufelgi powinny być woskowane tylko raz w miesiącu.

Felgi stalowe

Przygotowanie felg stalowych do warunków zimowych różni się od traktowania felg aluminiowych. Ważne jest usunięcie rdzy ze stali, aby zapobiec rozwojowi postępującej korozji. Można to zrobić za pomocą wiertarki ze szczotką drucianą lub profesjonalnego piaskowania w zakładzie lakierniczym. Po oczyszczeniu powierzchni nakłada się na nią płynny podkład lub spray. Pozwala to na łatwe malowanie przy użyciu kompresora. Następnie felgi można pomalować podkładem i w razie potrzeby lakierem bezbarwnym. Dzięki temu powierzchnia zyskuje błyszczące wykończenie.

Przygotowanie felg do zimy wymaga sporo pracy i czasu. Musi być również wykonywane wielokrotnie, aby utrzymać pożądany efekt. Jest to niezbędne, jeśli chcemy, aby felgi służyły nam przez wiele lat.