Jak umyć samochód jak profesjonalista w 12 krokach

Niewiele rzeczy jest tak satysfakcjonujących jak starannie wyczyszczony samochód. Jest to wyczyn rzadko osiągalny w lokalnej myjni automatycznej z jej nieprecyzyjnymi, niedokładnymi szczotkami i podejściem typu "jeden natrysk dla wszystkich".

Nawet myjnie dla majsterkowiczów mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ szczotki często zbierają zanieczyszczenia, które mogą porysować powierzchnię pojazdu. Wyciągnięcie węża i kilku wiader na podjeździe pozwala poświęcić czas i skupić się na najbardziej zabrudzonych częściach pojazdu.

➡ Uwielbiasz samochody z klasą. My też. Pochwalmy się nimi razem.

Ponadto majsterkowanie daje Ci możliwość bezpiecznego umycia samochodu bez uszkodzenia lakieru. I bądźmy szczerzy, jest to również niezwykle satysfakcjonujący proces, który pozwala Ci naprawdę poznać pojazd, który codziennie zabiera Cię z punktu A do punktu B.

Od mycia, przez woskowanie, po polerowanie - oto 12 prostych kroków do opanowania samodzielnego podejścia do mycia samochodu, abyś mógł wyczyścić swój samochód jak profesjonalista na własnym podjeździe.

1. Oceń stan swojego pojazdu

Joe McBrideGetty Images

Wydaje się, że to nic trudnego, ale to bardzo ważny krok. Określ, jak brudny jest Twój samochód, zanim wyciągniesz węże, wiadra, środki czyszczące i ręczniki. Czy na panelach bocznych jest błoto? Czy samochód jest pokryty drobnym pyłem? Czy trzeba będzie usunąć sól po jeździe na oblodzonych drogach?

Być może nie będziesz potrzebował całego arsenału produktów do szybkiego umycia samochodu. Przyjrzyj się samemu samochodowi. Starszy samochód może potrzebować całego reżimu czyszczenia z glinek, wosków i past polerskich, aby chronić lakier, podczas gdy nowy samochód może mieć solidny lakier bezbarwny wciąż nienaruszony.

2. Czytaj etykiety - nie, poważnie

Przed zastosowaniem czegokolwiek do swojego pojazdu, przeczytaj etykiety na produktach, które planujesz użyć. Nie wszystkie samochodowe produkty czyszczące są uniwersalne. Zły produkt może nawet uszkodzić farbę, lakier bezbarwny, lub inne wykończenia wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, z czego wykonane są elementy Twojego samochodu, zawsze wybieraj najłagodniejsze środki czyszczące, jakie możesz znaleźć.

Czytanie wskazówek pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zapewni, że używasz odpowiedniej ilości produktu do danego zadania.

3. System trzech wiader

Celem dobrego dogłębnego czyszczenia jest usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni pojazdu. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest umycie samochodu brudną wodą, która spowoduje ponowne osadzenie się brudu na samochodzie.

Related Stories Jak zbudowałem samochód swoich marzeń 51 najfajniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek powstały 34 najlepsze prezenty dla miłośników motoryzacji

To właśnie tam system czyszczenia z trzema wiadrami wchodzi do gry. Masz jedno wiadro wypełnione czystą wodą z mydłem i drugie wiadro z samą wodą. Wiadro z samą wodą jest przeznaczone do płukania rękawicy czyszczącej przed zanurzeniem jej z powrotem do wiadra z mydłem. Trzecie wiadro powinno zawierać mieszankę środka czyszczącego i wody, która jest używana tylko do kół, ponieważ są to często najbrudniejsze części samochodu.

Zanim zaczniesz czyścić cokolwiek, przenieś samochód z bezpośredniego światła słonecznego, jeśli możesz. Dzięki temu woda i środki czyszczące będą mniej parować podczas pracy.

4. Umyj koła

Zajmijmy się najbardziej brutto część samochodu pierwszy: koła. Używaj tylko wiadra do kół na razie, a nie tylko wody, której będziesz używał do reszty samochodu.

Upewnij się, że nie dostaniesz środków czyszczących na opony. Opony mogą rozpylić produkt na lakier, gdy będziesz później prowadził samochód. Zrezygnuj też z preparatu do opon, który sprawia, że ścianki boczne wyglądają na ciemniejsze i bardziej błyszczące. Jest on równie śliski, co błyszczący i może negatywnie wpłynąć na przyczepność opon do nawierzchni. Po zakończeniu pracy spryskaj koła wodą, aby spłukać z nich środek czyszczący. Pamiętaj, aby użyć oddzielnego węża lub butelki do tego niż wiadro do reszty samochodu.

5. Umyj te reflektory

Plastikowe reflektory stają się mętne i żółte z wiekiem, co czyni je mniej skutecznymi na drodze. Brudne reflektory mogą zrujnować wygląd czystego samochodu, więc jest to idealny czas, aby to naprawić.

Powiązane historie Jak wyjąć kluczyki z zatrzaśniętego samochodu 9 najlepszych akumulatorów samochodowych polecanych przez ekspertów Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy dla Twojego samochodu?

Zestawy do renowacji reflektorów są łatwe do znalezienia, a wiele z nich zawiera element blokujący promieniowanie UV, aby chronić teraz czyste reflektory przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Zajmij się tym teraz, ponieważ będziesz musiał użyć taśmy maskującej, aby pokryć inne powierzchnie wokół reflektorów. Przetrzyj reflektory roztworem czyszczącym i wyczyść je wilgotną szmatką, gdy skończysz. Jeśli w Twoim zestawie znajduje się wykończenie ochronne, zastosuj je teraz.

6. Mycie samochodu

Teraz do najbardziej oczywistej części swojej przygody zrób-to-sam do czystości: mycie ciała swojego samochodu. Usuwamy w ten sposób luźne zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud i błoto.

Najpierw spłucz samochód wodą, aby usunąć większe kawałki brudu. Następnie dodaj do nadwozia wodę z mydłem z wiadra. Upewnij się, że mydło jest przeznaczone do mycia samochodów. Płynne detergenty i płyny do mycia naczyń mogą usunąć wosk, a nawet uszkodzić lakier.

Pamiętaj, aby osuszyć samochód ręcznikiem z mikrofibry lub lekko zwilżoną irchą, zanim przejdziesz do innych kroków. Wosk nie przywiera zbyt dobrze do wody.

7. Umyj okna

Srinrat Wuttichaikitcharoen / EyeEmGetty Images

To kolejny obszar, w którym użycie odpowiedniego produktu ma znaczenie. Domowe środki do czyszczenia szyb, takie jak Windex, zawierają amoniak, który może uszkodzić zewnętrzne wykończenie okien samochodu. Zamiast tego używaj środka do mycia okien przeznaczonego do szyb samochodowych. Niestety, nie ma innego panaceum na usunięcie smug niż stary, dobry smar w łokciach.

8. Przygotuj powierzchnię

Teraz, gdy samochód jest umyty, łatwiej jest zauważyć głęboko osadzone skazy, takie jak swirls, zadrapania i utlenianie w farbie. Przesuń dłonią po powierzchni lakieru i poczujesz związane zanieczyszczenia, mimo że dopiero co umyłeś samochód. Aby usunąć te trudniejsze skazy, użyj glinki bar, który może usunąć te uporczywe miejsca wraz z woskiem, który został wcześniej zastosowany do pojazdu.

9. Napraw zarysowania

bigtunaonlineGetty Images

Pamiętasz powiedzenie "to się wypoleruje"? Prawdopodobnie tak, ale wymaga to trochę wysiłku. (Zarysowania są o wiele trudniejsze do usunięcia. Lżejsze rysy i zadrapania można często przykryć lub wypełnić gładką warstwą wosku, do czego zaraz przejdziemy. Jeśli to nie zadziała, użyj specyficznego dla zadrapań związku naprawczego, który może zająć kilka aplikacji przed ukryciem zadrapania.

Głębsze rysy mogą wymagać poprawek lakieru. Dealerzy i sklepy z częściami oferują pisaki i puszki z farbą, które mogą wypełnić twoje najgłębsze oopses, ale jeśli twoja farba wyblakła, mogą one nie być dokładnie dopasowane. W tym przypadku, może być w stanie poprosić sklep farby do whip up niektóre pasujące farby. Będziesz musiał dodać podkład pod kolor, jeśli rysa jest w dół do gołego metalu. Zastosuj dwa do trzech cienkich warstw każdej warstwy, czekając co najmniej 20 minut na te do wyschnięcia.

Jeśli twój samochód przyszedł z błyszczącym lakierem bezbarwnym nad jego farbą, ostrożnie zastosować go nad kolorem, aby chronić swoje naprawy zarysowania. Użyj związek naprawy zarysowań na górze, aby go wygładzić.

10. Polerowanie dla dodatkowego połysku

Po umyciu pojazdu i przygotować powierzchnię, można polerować pojazd do wysokiego połysku, który może dać lakier samochodu lustro-jak wygląd. Ten krok jest opcjonalny, a środek polerski można nałożyć ręcznie lub za pomocą polerki o podwójnym działaniu.

Tak bardzo jak kochamy gadżety, bądź ostrożny z tymi narzędziami do polerowania. Ciężka ręka może pozostawić niechciane wiry w wykończeniu samochodu. Jeśli nie ufasz sobie być delikatny, to najlepiej zrobić ten krok ręcznie.

11. Wosk, aby chronić

Wiele osób uważa, że wosk samochodowy nabłyszcza lakier i jest to prawda, ale tylko część jego zalet. Wosk jest środkiem ochronnym, dodając dodatkową warstwę, która blokuje promienie UV, aby zapobiec blaknięciu.

Wosk pomaga również chronić lakier przed korozją, która może wylądować na pojeździe, np. ptasią kupą. Możesz kupić wosk carnauba lub polimerowy. Polimerowy jest łatwiejszy do zastosowania.

12. Chroń i ciesz się!

Po samochód jest myte, czyszczone i chronione, następnym krokiem w przygodzie DIY samochód jest utrzymanie, że połysk i ochronę. Detailer w sprayu i czysta ściereczka z mikrofibry w bagażniku mogą się przydać do szybkiego usuwania kurzu, nadmiaru lakieru i ptasich odchodów.

Regularna pielęgnacja ułatwi także mycie, czyszczenie i ochronę samochodu. Czystszy wosk może pomóc zaoszczędzić czas, jeśli pełne mycie jest zbyt czasochłonne.

Teraz, gdy Twój samochód jest już nieskazitelnie czysty, ciesz się nim! Wybierz się na przejażdżkę i pochwal się swoją ciężką pracą.