Sony zapowiada spektakularny model Alpha 1

Sony właśnie ogłosiło swój najnowszy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, Sony Alpha 1 Full-Frame Mirrorless Camera, który z pewnością rozpali serca miłośników sprzętu. Okrzyknięty mianem "The One", Alpha 1 może robić zdjęcia z prędkością do 30 klatek na sekundę bez zaciemnienia. Potrafi utrzymać autofokus i automatyczną ekspozycję podczas fotografowania, wykonując oszałamiające 120 obliczeń na sekundę. I może wykonać do 155 zdjęć RAW w pojedynczym cyklu.

Słowo "bestia" jest obecnie używane zbyt często jak na mój gust, ale nie popełnijcie błędu moi przyjaciele, Alpha 1 to prawdziwa bestia!

To, o czym nie wspomniałem powyżej, to fakt, że sensor ma aż 50 megapikseli, co czyni te dane jeszcze bardziej imponującymi. Nigdy nie widzieliśmy aparatu w tym przedziale cenowym z taką mocą obliczeniową.

Filmuj w 8K za pomocą Sony Alpha 1

Choć aparat o wysokiej rozdzielczości nie jest zwykle preferowany przez filmowców, Alpha 1 posiada kilka godnych uwagi funkcji wideo. Najważniejszą z nich jest filmowanie w 8K z prędkością 30 klatek na sekundę, ale dostępne jest także nagrywanie w 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a obie opcje dostępne są w 10-bitowym kolorze. A jeśli nagrywasz na zewnętrzną nagrywarkę, możesz uzyskać 16-bitowe wyjście RAW. To całkiem potężne narzędzia do wideografii. Dodatkowo otrzymasz wbudowaną 5-osiową stabilizację obrazu z nowym trybem aktywnym, który zapewnia lepsze rezultaty podczas filmowania z ręki.

Jedną z najfajniejszych funkcji autofokusa jest Eye AF, a Alpha 1 posiada ją dla ludzi i zwierząt domowych, a także ptaków. Ucieszy to wielu fotografów dzikiej przyrody, których ucieszy również fakt, że Eye AF posiada funkcję śledzenia, co oznacza, że jeśli ptak nagle odleci, ostrość zostanie utrzymana na oku.

Inne godne uwagi cechy Alpha 1 to najwyższa częstotliwość odświeżania obrazu w jakimkolwiek wizjerze OLED, wynosząca 240Hz, oraz wyższa prędkość synchronizacji błysku, która została zwiększona do 1/400sek z mechaniczną migawką i 1/200sek z migawką elektroniczną. Z przyjemnością zauważyłem również, że nowy, dotykowy system menu, który został zaprezentowany wraz z modelem A7S III, jest również dołączony do aparatu Alpha 1.

Przeczytaj moją recenzję aparatu Sony A7S III tutaj.

Dodatkowe funkcje, które wzbogacają imponujący aparat Alpha 1

Ulepszenia Sony są godne uwagi ze względu na szczegóły, jak również główne cechy, i jestem pod wrażeniem, że Sony dodało do Alpha 1 funkcję ochrony przed kurzem. Gdy wyłączasz aparat, by zmienić obiektyw, migawka opada, by chronić sensor. Zauważyłem, że mój A7III jest bardziej podatny na wnikanie kurzu niż mój stary Canon 5D, więc ta funkcja ma dla mnie dużo sensu.

Sony jest w czołówce najbardziej imponujących postępów w fotografii cyfrowej w ostatnim czasie, a wraz z ogłoszeniem nowej 50 megapikselowej Alpha 1, Sony jeszcze bardziej ugruntowało swoją pozycję jako najlepszego psa w świecie aparatów bezlusterkowych. Jest tak wiele nowych funkcji i ulepszeń starych funkcji, że trudno jest oddać sprawiedliwość temu aparatowi w tak krótkim artykule jak ten.