Recenzja aparatu Fujifilm Instax Square SQ1

Drukowanie wspomnień w czasie rzeczywistym zapewnia wyjątkowe poczucie satysfakcji. Łatwo jest robić piękne zdjęcia swoim smartfonem lub aparatem fotograficznym, ale aparaty natychmiastowe takie jak Fujifilm Instax Square SQ1 oferują coś wyjątkowego.

Jeśli jesteś podobny do mnie, robisz dziesiątki cyfrowych zdjęć tygodniowo - a może nawet setki, jeśli dzieje się coś godnego uwagi. Ilość zdjęć cyfrowych, które możesz wykonać, dostarcza wielu okazji do zapamiętania wyjątkowych momentów, ale ponieważ tak łatwo jest robić zdjęcia (i, być może, zbyt wiele zdjęć), każde z nich staje się nieco trudniejsze do zapamiętania. Z aparatem natychmiastowym, takim jak Instax Square, masz tylko dziesięć slajdów na kasecie, a każdy z nich jest gotowy do przypięcia na ścianie lub lodówce zaraz po zrobieniu.

Aparaty natychmiastowe oferują coś jeszcze: zwiększoną zdolność do zapamiętywania. Dzięki nim chwila staje się wydarzeniem, a to świetny sposób, aby naprawdę upamiętnić jakąś okazję - bez czasu i kosztów profesjonalnej sesji zdjęciowej. Ponadto, bez możliwości filtrowania lub edytowania zdjęć przed ich wydrukowaniem, aparat SQ1 pomaga pozostać sobą w chwili, nawet gdy ją uwieczniasz. Dlatego właśnie jest tak doskonały do zapisywania tych radosnych chwil w Twoim życiu.

Co znajduje się w pudełku aparatu Fujifilm Instax Square SQ1?

W pudełku aparatu Fujifilm Instax Square SQ1 znajdziesz sam aparat wraz z instrukcją obsługi oraz pakietem gwarancyjnym. Kredowobiałe wykończenie SQ1 w większości świateł jest nieco różowe, ale od czasu do czasu wygląda niemal żółto. (Tak czy inaczej, matowe wykończenie i wyraziste linie aparatu są wspaniale zaprojektowane). Można też kupić SQ1 w kolorze Glacier Blue.

W zestawie znajdziesz także pasek na rękę oraz dwie baterie CR2 do zasilania aparatu. Baterie CR2 są nieco kłopotliwe, gdyż trudniej je znaleźć niż np. kabel micro USB do ładowania czy zestaw baterii AAA; Fujifilm szacuje jednak, że na jednym zestawie baterii CR2 będziesz w stanie wykonać 300 zdjęć, co jest całkiem solidną żywotnością.

Ten Fujifilm Instax Square wyposażony jest w zintegrowaną osłonę obiektywu (przekręcaną w celu użycia), wbudowaną lampę błyskową oraz lusterko do trybu selfie. Uwielbiam to, że Fujifilm umieszcza lusterko do selfie w każdym aparacie Instax - wydaje się to po prostu takie sprytne! Lusterko jest tak mało zaawansowane technologicznie, ale działa jak urok, pomagając w kadrowaniu każdego zdjęcia, które wykonujesz. Do aparatu nie jest dołączona folia Instax Square, którą należy zakupić osobno.

Co sprawia, że aparat Instax Square SQ1 jest wyjątkowy?

Tym, co wyróżnia aparat Instax Square SQ1 jest wbudowany tryb selfie. Podobnie jak większość millenialsów, używam aparatów Instax głównie do robienia zdjęć typu selfie - przede wszystkim podczas spotkań z przyjaciółmi. Tryb selfie i lustro selfie w każdym modelu aparatu Instax ułatwiają zrobienie zdjęcia grupowego kilku osób bez pomijania nikogo. Obiektyw wysuwa się do zdjęć z odległości zaledwie 35 cm, a zoptymalizowany jest do 50 cm.

Jest coś w trybie selfie SQ1, co sprawia wrażenie, że różni się on znacznie od tego, który znajduje się w innych aparatach Instax. Testowałem i recenzowałem wiele różnych modeli, ale nigdy wcześniej nie udało mi się zrobić tak wyraźnego zdjęcia z bliska! Zauważyłem ogromną różnicę w wyrazistości każdego z moich zdjęć w trybie selfie w porównaniu z podobnymi zdjęciami bez selfie, wykonanymi tuż przed lub tuż po. Wydaje mi się, że tryb selfie w aparacie nieco inaczej reguluje ekspozycję każdego zdjęcia i nieco szybciej wyzwala migawkę, dzięki czemu otrzymujemy nieco ciemniejsze, bardziej wyraziste rezultaty.

Niezależnie od tego, na czym polega różnica, działa ona jak czarodziej. Zastanawiam się nawet nad modernizacją mojego osobistego aparatu Instax do modelu SQ1!

Jakość Fujifilm Instax w każdej linii

Na rynku jest mnóstwo aparatów Fujifilm Instax, a nawet więcej aparatów natychmiastowych w ogóle. Moje rady dotyczące zakupów dla przyjaciół, rodziny i czytelników są dość wyrozumiałe, jeśli chodzi o nowoczesne aparaty natychmiastowe: niezależnie od tego, jaki model kupisz, będziesz prawdopodobnie bardzo zadowolony z rezultatu. Podstawowa natura aparatów natychmiastowych typu "point-and-shoot" jest trudna do pomylenia, a jeśli chodzi o film Instax, wiesz, że zawsze otrzymasz te same bogate, kremowe i kontrastowe rezultaty.

Istnieją jednak pewne kluczowe różnice pomiędzy modelami Instax. Model SQ1 drukuje w formacie Instax Square, czyli 2,4 na 2,4 cala plus biała lub czarna ramka. To sprawia, że jest on większy niż portretowy film Instax i mniejszy niż klasyczne zdjęcie Polaroida. Każdy arkusz fotograficzny kosztuje około dolara (sprzedawany w opakowaniach po 10 lub 20 sztuk), co jest rozsądną ceną, jeśli porównamy analogowe filmy natychmiastowe. Zdjęcia Instax są również niezwykle trwałe - trzymam Instaxa moich przyjaciół i mnie w torebce tuż obok kluczy i pomimo tego, że jest tam od 2018 roku, zdjęcie nadal wygląda świetnie.

Jasność i ostrość w Instax SQ1

Instax Square SQ1 to obecny flagowy aparat natychmiastowy Fujifilm w kwadratowym formacie. Podąża on w ślady modeli SQ6 i SQ20. SQ1 ma znacznie mniej funkcji niż SQ6 czy SQ20 i o dziwo, uważam, że jest to jeden z powodów, dla których jest tak wspaniały. Robienie zdjęć aparatem SQ1 jest naprawdę proste: posiada on obiektyw, który jest w przybliżeniu odpowiednikiem pełnoklatkowego obiektywu 28mm, z f-stopem f/12.6, czasem otwarcia migawki od 1/2 do 1/400 sekundy i wymuszoną lampą błyskową. Nie ma żadnych dodatków, filtrów ani ustawień balansu bieli: możesz robić zdjęcia w trybie selfie lub bez niego, ale to wszystko.

Rezultatem, przynajmniej w moim doświadczeniu, były wyraźniejsze, wyższej jakości zdjęcia, które robiło się szybciej i łatwiej. Tracisz ustawienia balansu bieli i filtry z SQ6, a także pokrętło i cyfrowy ekran z SQ20 - ale warto to zmienić. Przywraca on natychmiastowe wrażenia, jakie można uzyskać z aparatów takich jak Fujifilm Instax Mini, w większym formacie kwadratowych odbitek.

W połączeniu z ulepszoną jakością obrazu w trybie selfie aparatu SQ1, Fujifilm Instax Square SQ1 jest łatwym zakupem. Stanowi on doskonały prezent dla siebie lub dla kogoś innego i doskonale nadaje się do uwieczniania chwil w podróży.