Fujifilm ogłasza nowe aparaty fotograficzne

Fujifilm ogłosiło właśnie premierę dwóch nowych aparatów fotograficznych, bezlusterkowca X-E4 oraz wielkoformatowego aparatu bezlusterkowego GFX100S, czwartego wielkoformatowego aparatu bezlusterkowego w systemie GFX Fujifilm.

Aparat bezlusterkowy Fujifilm X-E4

X-E4 jest reklamowany jako lekki, kompaktowy aparat fotograficzny, który "posiada ten sam 26.1-megapikselowy sensor X-Trans CMOS 4, autofokus 0.02 sek. oraz fantastyczną kolorystykę, którą można znaleźć we wszystkich profesjonalnych aparatach serii X", zgodnie z informacją prasową. Fujifilm wprowadziło kilka naprawdę mocnych udoskonaleń do swojego flagowego aparatu bezlusterkowego, którym jest obecnie X-T4 i wygląda na to, że niektóre z tych cech przeniosły się do bardziej przystępnego cenowo modelu X-E4.

Przeczytaj naszą recenzję aparatu Fujifilm X-T4 tutaj.

X-E4 to z pewnością najmniejszy i najlżejszy z aparatów serii X, ważący zaledwie 364g, ale dzięki fantastycznemu sensorowi X-trans aparat ten jest bez wątpienia zdolny do tworzenia nagradzanych zdjęć. Jak już zdążyliśmy się spodziewać po aparatach serii X, X-E4 zachowuje klasyczny wygląd aparatu filmowego, który tak dobrze służył Fujifilm. Jak widać na poniższym zdjęciu, tylna ścianka aparatu to studium minimalistycznego wzornictwa.

X-E4 wyposażony jest w dotykowy ekran LCD, który pozwala na wybór punktu ostrości oraz uruchamianie funkcji tap-to-shoot, a także kilku innych funkcji. Na razie nie jest jasne, czy można obsługiwać menu poprzez ekran LCD.

X-E4 kręci filmy 4K

Poza potężnymi funkcjami fotografowania, aparat X-E4 posiada także dobre możliwości filmowania, w tym filmowanie w rozdzielczości 4K z prędkością 30 klatek na sekundę. Można także kręcić filmy Full HD z prędkością 120 klatek na sekundę oraz 240 klatek na sekundę, w obu przypadkach uzyskując piękne slo-mo. Są one ograniczone do 6 minut i 3 minut, odpowiednio jednak, co w większości sytuacji powinno być wystarczające. W końcu 3 minutowy klip przy 240fps spowolniony do 24fps to 10 minut! Zaufaj mi, żaden widz nie chce oglądać 10 minutowej sceny slo-mo.

Dwa nowe obiektywy z mocowaniem X

Wraz z modelem X-E4 Fujifilm wypuściło dwa nowe obiektywy z mocowaniem X w postaci Fujinon XF 70-300mm F4-5.6 R LM OIS WR, który został wyposażony w uszczelnienie chroniące przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz stabilizację obrazu, a także Fujinon XF 27mm F2.8 R WR, pierwszorzędny obiektyw, który również posiada uszczelnienie chroniące przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Brak opcji obiektywów był jedną z wad rynku bezlusterkowców, dlatego cieszy fakt, że Fujifilm dodaje kolejne obiektywy do swojej oferty. Zauważysz literę 'R' przypisaną do każdego obiektywu, a odnosi się ona do pierścienia przysłony, który pozwala na zmianę przysłony bezpośrednio na obiektywie. Jestem wielkim fanem tej funkcji i wiem, że wielu fotograficznych purystów również.

Fujifilm GFX100S

Poza imponującą linią aparatów bezlusterkowych z matrycą APS-C, Fujifilm produkuje także aparaty wielkoformatowe z serii GFX. Model GFX100S jest najnowszą wersją i posiada sensor 102MP, który jest 1.7 raza większy niż sensor pełnoklatkowy. GFX100S obiecuje wyjątkową jakość obrazu z bardzo wysoką rozdzielczością, szeroką paletą kolorów i dużym zakresem dynamiki. Wyposażony jest również w 6-stopniową stabilizację obrazu, która może być wykorzystana w funkcji Pixel Shift Multi-Shot do tworzenia bardzo dużych plików, nawet do 400MP, poprzez połączenie 16 plików RAW w jeden obraz. Choć cena aparatu jest stosunkowo przystępna, jest to aparat, który najprawdopodobniej znajdzie swoje najlepsze zastosowanie w rękach profesjonalnych fotografów.