Akcesoria fotograficzne do smartfonów

W poprzednich postach omówiliśmy podstawy kompozycji, a także kadrowanie i główne gatunki w fotografii mobilnej. Jeśli szukasz kreatywnych zastosowań aparatu w swoim telefonie, chciałbym dziś podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami i trikami.

Jakie są akcesoria do fotografowania smartfonem?

To subiektywna lista tego, co noszę ze sobą na plenerowe sesje zdjęciowe i testy sprzętu. Pamiętajcie, że nie wszystkie przedmioty trzeba kupować od razu i że nie każdy rodzaj fotografii wymaga takiej samej ilości przedmiotów.

ETUI

Etui to prosty przedmiot, którego wiele osób nie używa. Choć etui może nie wyglądać tak atrakcyjnie jak "gołe", to jeśli planujesz używać statywu, posiadanie dodatkowej ochrony jest kluczowe. Mocny uchwyt może porysować delikatne telefony. W zestawie znajdziesz podstawowe etui dla niektórych urządzeń. Dla innych będziesz musiał dokupić je osobno.

Przed zakupem upewnij się, że etui obejmuje lampę błyskową i obiektywy aparatu. Upewnij się również, że przyciski są dostępne. Z akcesoriami dostarczanymi przez producenta nie ma problemu. Pasują one idealnie i są bardzo przystępne cenowo. Jednak wybór dostępnych kolorów i wzorów jest ograniczony.

POWER BANK

Nie trzeba tutaj wchodzić w szczegóły, bo z problemem rozładowanej baterii spotkał się chyba każdy. Pamiętajmy, że podczas filmowania i robienia zdjęć pasek stanu baterii szybko znika. Ponieważ pojemności są różne i rozmiary również mogą się zmieniać, nie mogę polecić pojemności mniejszej niż pojemność naszego smartfona. Lepiej wybrać dwa razy większą, aby móc zasilić np. przenośną lampę do oświetlenia sceny.

STATYW

Statyw to niezbędny towarzysz mobilnych miłośników nocnej fotografii i filmowania. Dzięki statywowi możesz uchwycić oszałamiające filmy poklatkowe lub nocne zdjęcia z długą ekspozycją. Jest on również przydatny w makrofotografii, gdzie każde drżenie może mieć wpływ na efekt końcowy, ze względu na płytką głębię ostrości.

Możesz zdecydować się na zakup modelu dedykowanego smartfonom lub modelu dopasowanego do Twoich potrzeb. Statywy elastyczne i sztywne rozróżniamy ze względu na konstrukcję. Ramiona statywów elastycznych pozwalają na przymocowanie ich do poręczy lub słupów, dzięki czemu idealnie nadają się do filmowania i fotografowania w miastach. Drugim najważniejszym elementem jest głowica. Ruchoma pozwala na pochylenie zamocowanego telefonu względem statywu, a także umożliwia przełączanie się pomiędzy ujęciami poziomymi i pionowymi.

Ceny zaczynają się od kilku złotych. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany przez nas statyw jest cięższy od telefonu, który ma utrzymać. Nie chcemy przecież, aby się przewrócił. Akcesoria fotograficzne do smartfona znajdziemy na stronie sklepu hamamobile.pl/smart-foto

Ważnym elementem zestawu jest uchwyt na smartfon, który można kupić osobno. Ważne jest, aby rozstaw etui pozwalał na swobodne zamontowanie urządzenia (nie może być na styk). Krawędzie powinny być również zabezpieczone miękką gumą, która zapobiegnie zarysowaniom. Dwie najpopularniejsze obecnie na rynku konstrukcje to ramka i bryła. Zaletą pierwszego modelu jest wąska górna krawędź, która umożliwia łatwy dostęp do przycisków telefonu. Drugi model posiada dwa gwinty, co pozwala na zamontowanie telefonu tak, aby znajdował się pod ramką.

Gimbal do smartfona

GIMBAL

To urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla filmowców, ale można je wykorzystać również do tworzenia panoram. Posiada system żyroskopowy, który utrzymuje przypięte urządzenie w miejscu. Pozwala to na płynniejszy ruch i redukuje drgania. Dołączone oprogramowanie pozwala na wykonanie wielu zdjęć, a głowica będzie automatycznie obracać się wokół własnej osi. Jeśli planujesz vlogowanie, to warto się nad tym zastanowić.

Przed zakupem upewnij się, że gimbal jest kompatybilny z Twoim telefonem. Nie tylko pod względem oprogramowania, ale także wagi i wymiarów. Niektóre osoby będą miały problem z dużymi smartfonami. Ich konstrukcja nie pozwoli im na nagrywanie obiektywem ultrawide-angle (przez widoczny w kadrze uchwyt).

LAMPY

Jeśli planujecie robić zdjęcia makro, detali czy jedzenia, to warto zainwestować nawet w podstawowy zestaw zasilany z USB. Małe lampki LED możecie zabrać ze sobą będąc w terenie i podłączyć je do Power Banku. Tego typu oświetlenie można również wykorzystać do stworzenia dodatkowych efektów na zdjęciach nocnych i portretowych.

TŁO

Tła są przydatnym dodatkiem do każdej sesji zdjęciowej, zarówno w domu jak i w studio. Tła nie muszą być drogimi profesjonalnymi zestawami, które zawierają statywy i rolkę tapety. Łatwo jest znaleźć tapety, deski podłogowe i wykładziny w rozmiarach, których potrzebujemy. Ja obecnie korzystam z oklein na kartonach 50x70cm za kilka złotych za sztukę. Dostępne są również profesjonalne tła fotograficzne, ale ceny i wybór wzorów są mniejsze.

OBIEKTYWY MAKRO

Zestawy obiektywów zewnętrznych są zalecane, jeśli Twój smartfon nie ma obiektywu makro lub potrzebujesz ekstremalnego powiększenia. Te zestawy obiektywów zewnętrznych można podłączyć do telefonu, aby umożliwić uzyskanie następujących efektów. Zanim dokonasz zakupu, pozwolę sobie przypomnieć, że odległość między obiektem a obiektywem musi być bardzo mała. Należy również wziąć pod uwagę winietowanie. Dobrym pomysłem jest również zamówienie bezpośrednio u chińskiego producenta, gdyż ceny na polskich serwisach aukcyjnych bywają czterokrotnie wyższe.

Porady przy fotografowaniu smartfonem

  • Plastikowe statywy mogą ulec uszkodzeniu niezależnie od logo ich producenta.
  • Wybieraj akcesoria, które nie uszkodzą ekranu ani obiektywów. Czasami lepiej jest po prostu usunąć uchwyt, niż całkowicie zniszczyć telefon z powodu 5zł.
  • Przed wyruszeniem w plener poćwicz korzystanie ze sprzętu. Szkoda, że przegapisz wschód słońca z powodu problemów ze statywem.
  • Korzystaj z tego, co masz pod ręką. Jako pierwsze światło można wykorzystać latarkę z przyklejoną do niej kartką papieru.

Życzę Wam udanych kadrów.