Co warto wiedzieć o wiktoriańskim wystroju wnętrz, aby nadać swojemu domowi królewskie traktowanie

Jeśli jesteś fanem maksymalizmu, prawdopodobnie marzysz o tym, jak to było żyć 100 lat temu, kiedy wystrój wnętrz był ozdobny, odważny i w niczym nie przypominał minimalizmu. Określany jako okres, w którym rządziła królowa Wiktoria, wiktoriański wystrój wnętrz polega na wypełnianiu każdego kąta, zakamarka i szczeliny.

Choć dzisiejsze magazyny o designie mogą być wypełnione oszczędnymi pokojami i niedopracowanym wzornictwem, w epoce wiktoriańskiej minimalistyczny dom byłby postrzegany jako niesmaczny. Według Maiya Kathryn Dacey, właścicielki Maiya Kathryn Design, "Epoka wiktoriańska jest symbolem tego, co było w tamtym czasie dostępną ekstrawagancją, gdzie 'więcej to więcej to więcej' musiało być mantrą."

Poznaj eksperta

Maiya Kathryn Dacey, właścicielka Maiya Kathryn Design, firmy zajmującej się projektowaniem wnętrz mieszkalnych na terenie Waszyngtonu, D.C.

To, co wychodzi z mody, zawsze powraca, więc przyjrzyjmy się tej bogatej epoce wzornictwa i zobaczmy, jak możemy wykorzystać elementy wiktoriańskiego wystroju w dzisiejszych czasach.

Maiya Kathryn Design,

Historia wiktoriańskiego wystroju wnętrz

Trwające od 1837 do 1901 roku rządy królowej Wiktorii zbiegły się w czasie z erą innowacji i kreatywności zarówno w Anglii, jak i na całym świecie. Chociaż styl wiktoriański jest rozpoznawalny dzięki swoim efektownym i krzykliwym elementom, łączy w sobie wiele stylów z otaczających go okresów. Wraz z pojawieniem się przystępnej cenowo produkcji masowej, projektowanie wnętrz zmieniło się z czegoś zarezerwowanego tylko dla bogaczy w hobby, w którym mogła brać udział nawet klasa średnia.

Ponieważ ludzie mogli teraz pozwolić sobie na wypełnianie swoich domów meblami, sztuką i gobelinami, cóż, naprawdę wypełniali swoje domy. "Kolekcje były w modzie, co obecnie znowu obserwujemy" - wyjaśnia Dacey. "W okresie wiktoriańskim każda powierzchnia mogła być łatwo pokryta przedmiotami".

Epoka wiktoriańska przyniosła ze sobą zwiększoną globalizację i podróże, co znalazło również odzwierciedlenie w wystroju wnętrz. Nagle wszyscy mieli dostęp do magazynów i gazet, które pokazywały, jak żyje reszta świata i wpływały na klasę średnią, aby "nadążać za Jonesami".

Maiya Kathryn Design

Kluczowe elementy wiktoriańskiego wystroju wnętrz

Kiedy myślisz "wystrój jak dla królowej", prawdopodobnie przychodzą Ci do głowy obrazy wiktoriańskiego wystroju wnętrz. Meble były ozdobne i zawierały wiele elementów dekoracyjnych dodanych wyłącznie w celach estetycznych. To był zdecydowanie czas, w którym forma przeważyła nad funkcją w projektowaniu wnętrz, więc meble były często nieporęczne i zbyt duże, z misternymi detalami, takimi jak rzeźbione ramiona lub nogi, lub inkrustacje z masy perłowej.

Inną kluczową cechą wiktoriańskiego wystroju wnętrz było intensywne wykorzystywanie gobelinów i tapet. Rzadko kiedy można było znaleźć ścianę lub powierzchnię bez skomplikowanego wzoru lub odważnego koloru zdobiącego ją. Bogate odcienie klejnotów, takie jak zielony, niebieski i fioletowy królowały nie tylko ze względu na ich potężne, bogate uczucie, ale także dlatego, że ukrywały skazy i brud.

Tyler Karu

Ściany były pokryte wyszukanymi tapetami wypełnionymi kwiatowymi wzorami i często zawierały tekstury, aby nadać pomieszczeniu wiele wizualnego zainteresowania. "Jedną z naszych ulubionych części wiktoriańskiego wystroju jest koordynacja tapet, tkanin i papierów, które mają naśladować aksamitne frędzle, wykończenia i inne niedostępne elementy dekoracyjne" - mówi Dacey. "Kiedy te rzeczy są wprowadzane celowo w małych ilościach, stanowią doskonałe punkty centralne".

Nigdy nie oskarżany o bycie nudnym lub nijakim, wiktoriański wystrój wnętrz polegał na wykorzystaniu każdego cala tego domu, na który tak ciężko pracowałeś, aby go zbudować lub kupić. Od kominka po półkę na książki (która oczywiście była wbudowana), można było znaleźć przedmioty i sztukę. A ponieważ ludzie zaczęli podróżować po świecie, wystrój wnętrz ewoluował i zawierał również elementy międzynarodowego wzornictwa.

Rikki Snyder

Jak wykorzystać wiktoriański design w dzisiejszych czasach

Co się kręci, to się kręci, zwłaszcza w projektowaniu wnętrz. Dziś projektanci zmęczeni minimalistycznym wyglądem, stawiają na większe, odważniejsze i głośniejsze rozwiązania. Wiktoriański wystrój wnętrz jest idealną inspiracją dla każdego, kto chce, aby jego dom był traktowany po królewsku i nie boi się iść na całość.

Zanim zaczniesz kierować swoim wnętrzem, ważne jest, aby znaleźć idealne połączenie ozdobności i nowoczesności. "Lubimy używać antyków jako akcentów w połączeniu z opływowymi przedmiotami o czystych liniach lub krzywiznach", wyjaśnia Dacey. "Klejnotowe odcienie były ulubione w tym okresie ze względu na zwiększony dostęp do tanich, ale stabilnych barwników do tkanin, otwierając dom przeciętnego człowieka na kolor".

Maiya Kathryn Design

Podczas mieszania elementów wiktoriańskich, najlepiej jest postępować delikatnie. Zbyt wiele dobrego może wydawać się duszne lub przesadzone, ale dodanie kilku pięknych antyków lub ozdobienie gołej ściany brokatową tapetą może dodać uroczą równowagę do nowoczesnej przestrzeni życiowej lub jadalni.

Wiktoriański wystrój wnętrz nie jest dla tych, którzy wyznają idealizm "mniej znaczy więcej", jeśli chodzi o dekorowanie, ale jeśli lubisz dodawać dużo wizualnego zainteresowania i wydawać oświadczenia, rozważ podążanie za królową Wiktorią podczas następnej przebudowy domu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o domach w stylu wiktoriańskim