Co to jest kanapa do omdleń? Dowiedz się wszystkiego o jej historii i efektownym wyglądzie

W dzisiejszych czasach trzeba szukać daleko i szeroko, aby znaleźć kanapę do omdleń, ale jest powód, dla którego wszyscy znamy ten termin. Tak dobrze pasuje do wyobrażeń o życiu klasy średniej i wyższej w epoce wiktoriańskiej: kobiety były tak ciasno opięte gorsetem i tak nieprzyzwyczajone do aktywności fizycznej, że mogły zemdleć w każdej chwili. W rzeczywistości pasuje to zbyt idealnie do współczesnych poglądów na temat epoki wiktoriańskiej, a to dlatego, że kozetka do omdleń sama w sobie jest nowoczesnym tworem.

Co to jest kozetka do omdleń? Kanapa do omdleń to forma leżanki z podwyższonym oparciem i krzywą drewnianą ramą. Ten mebel był używany dla relaksować lub brać drzemki przez cały dzień tak, aby nie brudzić świeżo zrobionego łóżka.

Historia omdlewającej kanapy

Czas na obalanie historii. Ty możesz myśleć, jak może omdlewająca kanapa być nowoczesna? Ci żyjący w wiktoriańskiej erze mieli reclining couches, ale nie nazywali ich "mdlejącymi kanapami", ani nie wymyślili tego rodzaju mebli. Wiktorianie byli zafascynowani przeszłością, a leżanki, które pewnego dnia nazwiemy kuszetkami do omdleń, zostały zaczerpnięte ze starożytności.

Grecy, Egipcjanie i Rzymianie wszyscy używali długich krzeseł do spotkań towarzyskich, jedzenia i relaksu. Te starożytni poprzednicy te długie krzesła zrobili z różnorodnych materiałów, często drewna, które następnie zostałyby ułożone z poduszek i koców. Wiktoriański odpowiednik był zazwyczaj tapicerowany i, jak możemy się domyślać, znacznie wygodniejszy.

Różnica między szezlongiem a kanapą do omdleń

Jak Wiktorianie nazywali te długie fotele? Jedną z opcji było daybed, słowo, które po raz pierwszy pojawiło się w języku angielskim w XVI wieku. Inna opcja to chaise longue, czyli po francusku "długie krzesło". Szezlongi pojawiły się w stylu francuskim na długo przed epoką wiktoriańską, ale zostały zainspirowane przez te same starożytne meble wypoczynkowe. Te szezlongi należały do kilku kategorii, w tym duchesse brisée, który dzielił się na dwa krzesła, oraz récamier, który miał dwa podniesione końce. Angielskie słowo określające te długie krzesła stało się chaise lounge, zamieniając istniejące angielskie słowo "lounge" na longue.

Wiktoriański szezlong, podobnie jak jego francuski odpowiednik, mógł mieć wiele cech, takich jak podniesione końce. We współczesnym języku jednak, "daybed", "chaise lounge" i "fainting couch" zaczęły odnosić się do nieco innych mebli.

"Kanapy do omdleń są podobne do szezlongów, z tą różnicą, że mają oparcie i jedno ramię do swobodnego leżenia" - wyjaśnia projektantka wnętrz Liz Caan. Nowoczesne łóżko dzienne, z drugiej strony, ma pasować do podwójnego materaca i przekształcić się w podwójne łóżko. To no był prawdziwy historycznie - daybed był tapicerowany także, i używać dla reclining i relaksować przez dzień. Łóżko dzienne dzisiaj, perfect dla gości i uzupełnia z faktycznym materacem, jest bardziej nowoczesnym wynalazkiem.

Jak udekorować z mdlejącą kanapą

Nawet jeśli nie były używane do omdlenia, te wysokie oparcie, długie krzesła z pewnością istnieją. Ale, czy zasługują na miejsce w swoim domu? Caan przyznaje, że jest to dość rzadkie.

"Myślę, że sprzedałam jedną niestandardową kanapę do omdleń około piętnastu lat temu, a klient rzeczywiście mieszkał w wiktoriańskim domu" - wyjaśnia.

Caan wyjaśnia, że kanapy do omdleń mogą sprawdzić się tam, gdzie można umieścić szezlong, na przykład w sypialni, a nawet w salonie o dziwnych proporcjach. I nie czuj się ograniczony, jeśli Twoja przestrzeń nie jest w pełni wiktoriańska: Caan wyobraża sobie również tradycyjną kanapę do omdleń w nowoczesnej przestrzeni, urządzonej w nowoczesny sposób.

"Byłaby zachęcająca i dodawała osobowości do przestrzeni" - wyjaśnia. "Zaprosiłaby też kogoś, by się położył i został na dłużej".

Tylko jedna rzecz do rozważenia: w przeciwieństwie do bardziej otwartych salonów szezlongowych, wiele kanap do omdleń nie jest symetrycznych, co oznacza, że siedzący może położyć się tylko w jednym kierunku. Jest to jeden z powodów, dla których Caan używa więcej tete-a-tete, innego oryginalnego stylu szezlongów z Francji. Szezlong tete-a-tete pozwala komuś oprzeć się na obu końcach i jest tak skonstruowany, że dwie osoby siedzące na nim są zwrócone twarzą do środka, co pozwala na rozmowę. Niektóre tete-a-tete mogą być również rozsuwane.

Chociaż można znaleźć krzesła z epoki wiktoriańskiej sprzedawane jako "omdlewające kanapy", nie czuj się ograniczony przez te często drogie antyki. Możesz również znaleźć szezlongi na sprzedaż, które zawierają cechy charakterystyczne tego, co wyobrażamy sobie jako "mdlejącą kanapę": niskie oparcie i ramię. Możesz uzyskać kobiece krągłości i dramatyzm tak zwanej kanapy do omdleń z nowoczesnymi liniami i kolorami.

Christopher Knight Home Stormi Mid-Century Modern Tufted Chaise Lounge $414 Sklep
AAstyleEU Modern Custom Made Chaise Lounge $315 Sklep
One Kings Lane Sansa Right-Arm Chaise, Emerald Velvet $1995 Sklep
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kupowaniu sztuki w stylu vintage online