Co to jest dom w stylu tradycyjnym?

Jak sama nazwa wskazuje, domy w stylu tradycyjnym są inspirowane, no cóż, tradycją. Zamiast trzymać się jednego, określonego schematu, domy tradycyjne mieszają i dopasowują cechy wielu historycznych stylów architektonicznych, głównie tych z XVII i XVIII wieku.

Czym jest dom w stylu tradycyjnym?

Dom w stylu tradycyjnym to najpopularniejszy obecnie styl domów w Stanach Zjednoczonych. Styl ten jest mieszanką klasycznych elementów zaczerpniętych z przeszłości domu z nowoczesnymi elementami projektu domu. Do wspólnych elementów tego stylu należą symetrycznie rozmieszczone okna, proste linie dachu i skromne detale.

Historia domów w stylu tradycyjnym

W większości przypadków "tradycyjne" domy zbudowane w XX wieku łączą w sobie różne elementy zaczerpnięte ze stylów kolonialnego, wiejskiego i neoklasycznego. Jednak wiele "nowoczesnych" tradycyjnych domów zawiera współczesne interpretacje elementów historycznych.

Chociaż domy te nie mają standardowych planów, tradycyjne domy są ogólnie znane jako proste, eleganckie i przyjazne. Ponieważ ich stonowany wygląd doskonale komponuje się z każdym miejscem, domy tradycyjne można znaleźć w miastach, na przedmieściach i na terenach wiejskich. Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, domy w stylu tradycyjnym zawsze wyglądają jak we właściwym miejscu.

JamesBrey / Getty Images

Co sprawia, że dom jest w stylu tradycyjnym?

Projekt domu w stylu tradycyjnym łączy w sobie cechy jednego lub kilku historycznych stylów architektonicznych, głównie tych z XVII i XVIII wieku.

Nawet bez ściśle określonego stylu, istnieją pewne rzeczy, których można oczekiwać od tradycyjnych planów domów, które są, powiedzmy, "tradycyjne". Te domy najczęściej zawsze mają dwie kondygnacje, z określonymi salonami i jadalniami na pierwszym piętrze, sypialniami na drugim i piwnicą na dole.

Zewnętrzna strona domu w stylu tradycyjnym jest ciepła i zachęcająca, a ich unikalna mieszanka historycznych stylów architektonicznych nadaje im pogodne, klasyczne piękno. Linie dachów i proste i nie rzucające się w oczy, i prawie zawsze zawierają co najmniej jeden szczyt skierowany do przodu. Okna mogą być w dowolnym stylu, ale zawsze są rozmieszczone symetrycznie wokół domu. Niektóre tradycyjne domy będą miały duży zadaszony ganek wsparty na kolumnach, ale częściej projekt nie będzie zawierał funkcjonalnego ganku.

Phillip Spears / Getty Images

Najczęstszymi materiałami stosowanymi na zewnątrz domów w stylu tradycyjnym są kamień, stiuk i cegła. Większość starszych domów tradycyjnych jest zbudowana w całości z cegły; nowsze mogą wykorzystywać cegłę tylko na zewnątrz, do budowy szkieletu oraz do budowy domu przy użyciu współczesnych materiałów budowlanych. W związku z tym, właściciele domów i architekci mogą używać dowolnego rodzaju bocznicy i w dowolnie wybranym kolorze.

Ponieważ nie ma sztywnych wytycznych dotyczących wielkości i kształtu tych domów, domy w stylu tradycyjnym mogą obejmować od prostych domów na początek o skromnych powierzchniach, do dużych, rozległych rezydencji z najnowocześniejszymi udogodnieniami i zdefiniowanymi przestrzeniami dla nowoczesnych potrzeb, takich jak domowe biura i siłownie.

Najczęstsze cechy domu w stylu tradycyjnym to:

Wygląd zewnętrzny:

 • Różne elementy projektu pod wpływem architektury historycznej
 • Proste, czyste linie dachów
 • Skromnie wystające okapy
 • Co najmniej jeden szczyt skierowany do przodu
 • Symetrycznie rozmieszczone okna
 • Kamień, stiuk, lub cegła na zewnątrz

Wnętrze:

 • Praktyczne układy
 • Foyer lub wejście
 • Wyodrębnione przestrzenie mieszkalne i jadalne
 • Oddzielna pralnia
 • Piwnica

Plany pięter są zazwyczaj podstawowe, ale również elastyczne, ponieważ domy w stylu tradycyjnym są prawie zawsze zaprojektowane z myślą o rodzinach. Powszechne jest znalezienie dużego pokoju rodzinnego lub jamy, jak również do czterech sypialni. Funkcjonalność jest kluczowym elementem w domach w stylu tradycyjnym, a nowoczesne projekty dostosowują się do potrzeb XXI wieku i XVIII-wiecznego uroku. Otwarte plany pięter stają się coraz bardziej powszechne, choć zgodnie z tradycją, "pokoje" dzienne i jadalne są dobrze zdefiniowane, nawet bez ścian.

Niektóre domy w stylu tradycyjnym posiadają foyer lub wejście. Większość domów ma oddzielną pralnię; w starszych domach pralka i suszarka znajdują się zwykle w piwnicy, podczas gdy we współczesnych wersjach można je znaleźć w pobliżu kuchni lub łazienki, gdzie znajdują się istniejące rury wodociągowe. Większość nowoczesnych domów w stylu tradycyjnym będzie zawierać dołączony garaż.

Ten styl domu jest idealny na górskie wypady