Rejestracja motocykla z zagranicy - dokumenty

Rejestracja motocykla z zagranicy

Importowanie motocykla to wciąż ryzykowny biznes. Jest wielu dealerów i sprzedawców, którzy sprzedadzą Ci motocykle ze słupkami, szlifami lub innymi modyfikacjami konstrukcyjnymi, które twierdzą, że są bezwypadkowe.

Istnieje możliwość kupienia zadbanego egzemplarza w innym kraju, a będzie on dostępny w rozsądnych cenach. Formalności związane z zakupem takiego egzemplarza nie kończą się na podpisaniu umowy kupna i sprowadzeniu go do Polski. Później trzeba będzie zarejestrować motocykl. Zebraliśmy niezbędne dokumenty do rejestracji motocykla sprowadzonego z zagranicy.

Dziesiątki tysięcy motocykli sprowadzonych z zagranicy

Do Polski wciąż trafia wiele motocykli sprowadzanych z zagranicy. Szacuje się, że w 2018 roku nad Wisłę trafiło około 125 tysięcy takich motocykli. Motocykle te często nie są fabrycznie nowe ani w idealnym stanie. Duży odsetek z nich jest starszy niż 10 lat.

Nie ma znaczenia wiek czy stan techniczny, warto zbadać proces rejestracji motocykla za granicą. Proces ten trwa bowiem dłużej niż zakup motocykla w naszym kraju.

Jak znaleźć motocykl za granicą?

Za granicą można znaleźć wiele pojazdów, które zostały dobrze utrzymane. Są one w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Aby mieć pewność, należy je dokładnie obejrzeć. Można to zrobić z pomocą mechanika, lub wykonując badanie techniczne. Historia pojazdu dostarcza wielu informacji o samochodzie, już na etapie wyboru ogłoszenia.

Raport ten zawiera:

 • Markę, model, rok produkcji, rodzaj paliwa i inne dane techniczne
 • Zapis wszystkich znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • Rejestr wszystkich znanych uszkodzeń
 • Historia kontroli w centrum serwisowym na numer VIN
 • Sprawdzenie w bazach danych skradzionych pojazdów (IAATI/VIN Info, niemieckie, włoskie słoweńskie, litewskie i czeskie, holenderskie, rumuńskie, słowackie, kanadyjskie, norweskie, szwedzkie, CrimiMail i Kaynine).
 • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach
 • Adres miejsca instalacji
 • Dane z portali internetowych i aukcji, na których sprzedano motocykl
 • wyposażenie zakodowane w VIN
 • Galeria zdjęć motocykla

Tłumaczenia dokumentów

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy

Jeśli jesteś motocyklistą chcącym kupić motocykl w Polsce, przygotuj się na długotrwały proces rejestracji. Ta papierkowa robota jest również kosztowna.

Tablice rejestracyjne

To motocyklista musi załatwić formalności związane z tablicami rejestracyjnymi. Motocykl może poruszać się po Polsce tylko wtedy, gdy nie został zarejestrowany za granicą. Jest to jednak dozwolone maksymalnie przez 30 dni. Wynika to z czasu potrzebnego na załatwienie formalności. Wydział komunikacji składa wyjazdowe tablice rejestracyjne. Jeśli motocykl nie ma tablic, można go sprowadzić do Polski na przyczepie.

Dowód własności

Aby zarejestrować motocykl, należy przedstawić dowód zakupu. Tym dowodem może być faktura VAT lub umowa kupna.

Tłumaczenie dokumentów

Zanim zarejestrujesz motocykl za granicą, musisz przetłumaczyć wszystkie dokumenty od niego. Jeśli motocykl jest sprowadzany spoza Unii Europejskiej, wymagane będą dowód rejestracyjny lub karty pojazdu. Przy sprowadzaniu pojazdu z UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub krajów EFTA nie ma obowiązku uzyskania dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Tłumacz musi przetłumaczyć dokumenty. O ile umowa kupna-sprzedaży nie była pierwotnie napisana w języku polskim, należy ją przetłumaczyć na język polski. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy.

Sprawdź: Tłumaczenia czeski wchodząc na alingua.pl/tlumaczenia-czeski. Znajdziesz tam nie tylko tłumaczenia czeskiego ale wielu innych języków, które przydadzą ci się przy tłumaczeniach dokumentów z zagranicy.

Dowód odprawy celnej przywozowej

Ponadto należy przedstawić dowód odprawy celnej importowej. Dotyczy to tylko motocykli przybywających spoza Wspólnoty Europejskiej.

Badanie techniczne

Kontrowersyjne jest również omówienie kwestii badania technicznego. Dokumenty wystawione przez zagranicznych diagnostów powinny być rozpatrywane przez urzędników. W praktyce wygląda to zupełnie odwrotnie. Często odsyłają oni nowych właścicieli motocykli do SKP. Takie badanie kosztuje 62 zł.

Wniosek o rejestrację

Wniosek i wszystkie inne dokumenty wymagane do rejestracji motocykla na obczyźnie znajdują się poniżej. Można go otrzymać w urzędzie lub pobrać ze strony internetowej. Jego wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut. W przypadku wydania należy przedstawić dowód rejestracyjny i karty pojazdu.

Podatek akcyzowy

Motocykle są w Polsce zwolnione z wszelkich podatków akcyzowych.

Dowód tożsamości

Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem będzie wymagany przez urzędnika. Powinien on służyć jedynie do kontroli. W przypadku osób prawnych należy przedstawić aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Pełnomocnictwo

Motocykl nie musi być rejestrowany osobiście. Choć zdarza się to rzadko, właściciel może udzielić pełnomocnictwa osobie posiadającej zdolność do czynności prawnych. Dokument ten musi mieć formę pisemną i kosztuje 17 zł Najbliższy krewny każdej osoby, na której nazwisko ma być zarejestrowany pojazd (tj. Opłata ta nie dotyczy małżonków ani dzieci.

Opłaty urzędowe

Opłata jest ostatnim etapem rejestracji. Opłata za rejestrację wynosi 256 zł.

 • 75 zł na zakup karty pojazdu
 • 80 zł za zakup polskich tablic rejestracyjnych
 • 54 zł za uzyskanie dowodu rejestracyjnego
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe
 • 18,50 zł za naklejkę legalizacyjną
 • 12,50 zł za naklejki legalizacyjne dostępne są w cenie
 • 2,50 zł, aby uiścić opłatę rejestracyjną

Tak wyglądają dokumenty wymagane do rejestracji motocykla za granicą. Choć formalności mogą być bardziej skomplikowane niż w przypadku zakupu motocykla w Polsce (co widać), to proces nie jest tak trudny, że powinieneś przestać szukać motocykla spoza Polski.