Kiedy niezbędna jest glinka do lakieru?

Każdy z kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o swój samochód. Bardzo często bowiem się mówi, że to właśnie samochód i stan jego lakieru jest wizytówką każdego z kierowców. Jednak kierowcy również świetnie zdają sobie sprawę z tego, że lakier jest jednocześnie niezwykle delikatny i narażony na wiele uszkodzeń. Już najmniejszy odprysk kamyczka podczas jazdy, czy drobna obcierka sprawia, że na powierzchni niegdyś lśniącego lakieru pojawiają się ubytki. Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji auto traci na swojej wartości estetycznej co zaczyna martwić wielu kierowców. Jednak okazuje się, że nie trzeba od razu wybierać się do lakiernika. Takie wizyty są bowiem znane z tego, że są niezwykle kosztowne. Wielu kierowców traktuje lakiernika jako prawdziwą ostateczność. Okazuje się jednak, że glinka do lakieru może rozwiązać problemy, jakie pojawiły się na powłoce lakierniczej. Jednak kiedy jest ona niezbędna i do czego ona służy?

Do czego służy glinka do lakieru?

Lakier na samochodzie to komponent o niezwykłej wrażliwości. Szczególnie w momencie, kiedy producenci pojazdów musieli dostosować farby i lakiery do wymogów unijnych, powłoki stały się jeszcze delikatniejsze i mniej odporne na wszelakie czynniki zewnętrzne. Zwykle kierowcy starają się ze wszystkich sił ochronić powłokę na karoserii. Nic więc dziwnego, że regularnie uczęszczają wraz ze swoim samochodem na myjki, gdzie pielęgnują i woskują lakier. Bardzo często kierowcy korzystają również z past poleskich, jednak nie są one zawsze efektywne. Wówczas z pomocą przychodzi glinka do lakieru, jaką oferuje chociażby sklep.motogo.pl. Jednak wielu kierowców błędnie utożsamia ją z tradycyjną glinką, z którą jednak nie ma ona absolutnie nic wspólnego. Glinka do lakieru służy do delikatnego ścierania wierzchniej warstwy powłoki lakierniczej. To właśnie na niej najczęściej gromadzi się brud oraz zanieczyszczenia, które mogą wrzynać się w kolejne warstwy lakieru i doprowadzać do jego korodowania lub odpryskiwania. Glinka do lakieru działa na zasadzie delikatnego papieru ściernego w połączeniu z kleistą powierzchnią. Glinka taka jest masą całkowicie plastyczną, a co za tym idzie można formować ja do pożądanego kształtu. Dzięki temu glinka do lakieru idealnie dopasowuje się do całej krzywizny karoserii i poszczególnych elementów nadwozia. Pozwala to z kolei na usunięcie wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń, nawet tych, które pozostają głęboko w powierzchni lakieru. Glinka sprawdza się w momencie, kiedy usunięcie zanieczyszczeń z powłoki lakierniczej nie jest już możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych środków chemicznych, a nawet i zaawansowanych past polerskich.

Glinka do lakieru

Kiedy warto użyć glinki?

Powłoka lakiernicza samochodu powinna być gładka i bez żadnych skaz. Tylko i wyłącznie wtedy nasz pojazd może prezentować się niezwykle estetycznie i stanowić naszą wizytówkę. Jeśli jednak w momencie, kiedy przejeżdżamy dłonią po masce i zamiast gładkiej struktury czujemy chropowatą powierzchnię, wówczas jest to swoisty sygnał do tego, że konieczne będzie użycie glinki do lakieru. Co więcej w momencie kiedy zauważamy drobinki brudu na masce, a co gorsza nie możemy ich usunąć przy pomocy środków myjących, jest to również sygnał, że glinka do lakieru staje się absolutnie niezbędna. Dodatkowo wykorzystanie glinki polerskiej pomoże odzyskać dawny blask, więc sprawdzi się ona w przypadku samochodów, których lakier stał się matowy i pozbawiony połysku. Glinka do lakieru jest również niezbędna przed profesjonalnym polerowanie samochodu z wykorzystaniem polerski. Wówczas pozwoli ona usunąć zabrudzenia i nie będą one podkreślone po zakończonym polerowaniu.

Jak wybrać dobrą glinkę do lakieru?

Glinka poleska to naczelne akcesorium do car detailingu. Nic więc dziwnego, ze na rynku pojawia się jej wiele odmian i rodzajów. Kierowcy więc mogą mieć pewne problemy z tym, by rzeczywiście wybrać najlepszy produkt. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaka glinka do lakieru będzie najlepsza. Warto jednak zdecydować się na wybór tych produktów, które mają jasno zadeklarowany stopień agresywności. Osoby, które glinkowania lakieru podejmują się po raz pierwszy, powinny wybrać jak najłagodniejszą wersję produktu. Dzięki temu będą oni mogli oswoić się z jego użytkowaniem, a jednocześnie nie zaryzykują uszkodzenia powłoki lakierniczej. W miarę konieczności, można wybierać coraz to silniejsze produkty i używać ich zgodnie z zaleceniami producentów.