Jak wymienić amortyzatory w samochodzie?

Amortyzator

Amortyzator w samochodzie odpowiada za bezpieczeństwo jazdy, komfort i stabilność. Amortyzatory mają ograniczoną żywotność, tak jak wszystkie inne części. Wraz z użytkowaniem stopniowo tracą zdolność tłumienia drgań. Proces ten może trwać jakiś czas i kierowcy mogą go nie zauważyć. Pogarszający się komfort jazdy będzie odczuwalny dopiero z czasem. Zdarza się, że amortyzator ulega awarii i trzeba go natychmiast wymienić. Może się to zdarzyć podczas przeglądu samochodu. Warto sprawdzić stan amortyzatora przed jego wymianą. Pokażemy Ci, jak wymienić amortyzator w Twoim samochodzie.

Wymiana amortyzatora w warsztacie

Amortyzatory utrzymują kontakt kół pojazdu z podłożem. Tłumią również drgania od podwozia do nadwozia. Zmniejszają przechyły pojazdu podczas pokonywania zakrętów. Dzięki nim pojazd jest bardziej komfortowy, zwłaszcza na wybojach. Trudno jest zauważyć oznaki zużycia amortyzatorów, ponieważ powoli ulegają one zniszczeniu. Słabe prowadzenie samochodu i pogarszające się hamulce to tylko oznaki zużycia. Pamiętaj, że ABS i ESP nie gwarantują prawidłowego działania bez sprawnych amortyzatorów.

Zaleca się regularną kontrolę amortyzatorów, aby uniknąć poważnych problemów. Należy o tym pamiętać podczas okresowych przeglądów i badań technicznych. Sprawdź klucze do amortyzatorów, które znajdziesz na stronie narzedzia-esklep.pl/do-amortyzatorow-c258.

Jeśli kontrola wykaże jakiekolwiek usterki, należy niezwłocznie wymienić amortyzatory. Najlepiej zlecić to w profesjonalnym warsztacie. Jest to najlepszy sposób, aby mieć pewność, że wymiana zostanie przeprowadzona prawidłowo. Choć w niektórych przypadkach możliwa jest samodzielna wymiana amortyzatorów, to wymaga ona odpowiednich umiejętności. Czasami konieczne jest zastosowanie specjalnego nacisku, aby usunąć sprężynę z przodu. Po naprawie konieczna będzie regulacja geometrii. Będzie to wymagało wycieczki do warsztatu. W przypadku niektórych pojazdów wymagany jest dostęp do kanału lub najazdu oraz klucz do amortyzatorów. Te operacje są wykonywane pod samochodem.

Amortyzatory w samochodzie

Jak wymienić amortyzatory?

Po pierwsze, pamiętaj, że amortyzatory wymienia się zazwyczaj parami. Nawet jeśli jeden amortyzator jest uszkodzony, najczęściej wymienia się oba. Istnieją wyjątki od tej reguły, więc warto porozmawiać ze specjalistą. Wszystkie czynności związane z usunięciem lub wymianą "starych" amortyzatorów powinieneś zlecić w następującej kolejności:

  • Odkręcić śruby przy górnym węźle mocowania kolumny.
  • Odkręcić dolne mocowanie.
  • Zebrać jak najwięcej zwojów poprzez ściśnięcie sprężyn.
  • Odkręcić nakrętkę tłoczyska.

Dopiero wtedy można zdjąć zużyty amortyzator i w jego miejsce zamontować część zamienną. Przed montażem amortyzatora należy zapoznać się z oznaczeniami kierunku montażu.

Ważne jest, aby prawidłowo zamontować nowe amortyzatory. Wiąże się to z dokręceniem nakrętek. Nie dokręcaj wszystkich nakrętek, gdy pojazd znajduje się jeszcze na podnośniku. Nie dokręcaj nakrętek całkowicie, dopóki samochód nie zostanie opuszczony na koła. Zbyt wczesne dokręcenie może spowodować nadmierne naprężenia. Do dokręcenia nakrętek należy użyć klucza dynamometrycznego z odpowiednim ustawieniem momentu obrotowego.