3 kroki do błyszczącego lakieru samochodowego

Błyszczący i głęboki kolor lakieru samochodowego, to bez wątpienia marzenie każdego posiadacza auta. Polerowanie karoserii jest niezwykle ważnym etapem podczas prac lakierniczych i to między innymi od niego zależy, czy klient ostatecznie będzie zadowolony z wykonanej pracy. Obecnie bardzo dobre efekty można osiągnąć za pomocą metody tzw. 3 kroków.

Jak skutecznie wyczyścić lakier samochodowy?

Do czyszczenia lakieru samochodowego niezbędnych jest kilka podstawowych narzędzi. Przede wszystkim jest to polerka oraz kosmetyki samochodowe, służące do polerowania. Obecnie popularna w tym zakresie jest pasta polerska 3M. Dzięki temu środkowi można znacznie przyspieszyć wykonywanie swojej pracy, zachowując jak najlepszy efekt końcowy.

Nim jednak zabierzemy się do polerowania auta, trzeba je oczywiście odpowiednio wyczyścić. Pierwszym krokiem przed polerowaniem, jest mycie oraz glinkowanie karoserii. Konieczne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z jej powierzchni. Kolejne zadanie to natomiast usuwanie wtrąceń, a następnie usuwanie większych defektów znajdujących się na powierzchni, między innymi zacieków.

Przed polerowaniem zawsze powinno się bardzo dobrze wyczyścić i przygotować karoserię. Oczywiście swoje działania należy dostosować do tego, z jakim rodzajem zabrudzeń mamy do czynienia. Mogą być to różnego rodzaju wżery, zaschnięte owady czy też ptasie odchody. Trzeba skutecznie pozbyć się również drobinek piasku.

Gdy już to wykonamy, wówczas warto stworzyć odpowiednie warunki do polerowania auta. Trzeba to robić w pomieszczeniu gdzie nie ma kurzu czy też innych zanieczyszczeń. Oświetlenie zawsze powinno być odpowiednie, aby móc szybko zauważać wszelkie niedociągnięcia.

karoseria samochodu

3 etapy czyszczenia i pielęgnacji lakieru samochodowego

Pasta polerska 3M to produkt multifunkcyjny, dzięki któremu można osiągnąć rewelacyjne efekty, jednocześnie oszczędzając sporo czasu. Oczywiście aby finalny efekt był jak najlepszy, trzeba zawsze stosować się do zaleceń producenta.

Producent w tym wypadku wprowadził oznaczenia kolorystyczne poszczególnych produktów do nabłyszczania i polerowania aby wiedzieć, co powinno się używać w jakiej kolejności. Tym samym zielona pasta służy do polerowania. Żółta natomiast do nabłyszczania lakieru, a niebieska do usuwania hologramów i odpowiedniego wykończenia.

Swoją pracę należy zacząć od pasty z zielonym korkiem. Można nakładać ją przy pomocy polerki rotacyjnej. Następnie trzeba skontrolować powierzchnię karoserii, chociażby przy pomocy ścierki z mikrofibry. Kolejny krok to pasta z żółtą nakrętką, którą nakłada się w ten sam sposób i również kontroluje jej stan. Być może konieczne okaże się zastosowanie pasty z niebieskim korkiem, która służy do usuwania hologramów i nadawania połysku. Jeśli nie trzeba tego robić, wówczas od razu można nakładać pastę z czerwonym korkiem i nadawać karoserii prawdziwego blasku.

W jaki sposób powinno się polerować karoserię? Dla osób początkujących, ale również i tych bardziej zaawansowanych, polecane jest polerowanie na tzw. zakładkę. Poleruje się zatem fragmentami, aby nie pomijać żadnych elementów, ale również i wykonywać pracę na nich w sposób dokładny. Gdy robi się karoserię w całości, wówczas łatwo jest pominąć pewne miejsca.

Na samym początku należy zaczynać od możliwe jak najmniejszych obszarów polerowania. Można nawet pojedyncze fragmenty dzielić sobie na mniejsze, unikając polerowania całości. Dzięki temu praca stanie się łatwiejsza, bardziej efektowna i przede wszystkim dokładniejsza.

Oczywiście niezwykle ważne jest również umiejętne wybranie sobie narzędzi i przygotowanie karoserii do wykonywanej pracy. Ponadto każdy etap trzeba wykonywać w określonej kolejności, tak jak zostało to zalecone przez producenta.

Podczas polerowania zawsze powinno się stosować środki ochrony osobistej i pracować przy dobrym oświetleniu. Dzięki temu można lepiej wykonywać swoją pracę, będzie ona również dokładniejsza. Nim przystąpimy do polerowania, należy przygotować sobie wszystko to co niezbędne i ułożyć na wyciągnięcie ręki. W polerowaniu bardzo ważne są gąbki, które również oznaczane są specjalnymi kolorami. Każda z nich nadaje się do czegoś innego. Jeśli są one oznaczone kolorami, wówczas odpowiadają użytkowaniu z takim samym kolorem pasty. Można je jednak dzielić również pod względem twardości. Zielona jest twarda, żółta średnio twarda, natomiast niebieska miękka.

Dobrej jakości pasta 3 M, to produkt multifunkcyjny, przy pomocy którego można wykonać rewelacyjną pracę. Wiecej na temat past polerskich można znaleźć na stronie: https://autokosmetykaranking.pl/