Recenzja wideomikrofonów Deity

Wraz z rozwojem technologii wideo i stałym spadkiem cen (szczególnie w segmencie bezlusterkowców), poprzeczka wejścia na rynek filmowy nigdy nie była niższa. Jednakże, jeśli Twoim celem jest tworzenie wysokiej jakości wideo, to niezwykle ważne jest, abyś uchwycił również wysokiej jakości dźwięk, ponieważ nic nie osłabia wideo jak słaby dźwięk. I dziś patrzymy na dwóch mikrofonów wideo z Deity, które mogą pomóc pchnąć audio do następnego poziomu.

Zanim przejdę do specyfiki każdego z dwóch mikrofonów, na które będziemy patrzeć, chcę powiedzieć kilka słów o jakości tych mikrofonów. Są one bardzo dobrze zbudowane z korpusami ze stopu aluminium, które powinny okazać się wyjątkowo wytrzymałe. I choć zestaw funkcji jest ograniczony (jak to zwykle bywa w przypadku mikrofonów), wiele uwagi poświęcono stworzeniu jak najlepszego doświadczenia użytkownika. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się również branding mikrofonów Deity. Żółty akcent jest naprawdę miłym akcentem, który pomaga tym mikrofonom się wyróżnić. Oczywiście wydajność jest naszym głównym zmartwieniem, fakt, że branding jest w punkt daje nam tylko wizualną wskazówkę, że wiele wysiłku włożono w to, aby był to produkt najwyższej jakości. Nie znaczy to, że wszystkie dobrze wyglądające produkty dobrze się sprawują, w rzeczywistości niedawno recenzowałem fajnie wyglądającą kamerę akcji, która nie sprawowała się zbyt dobrze.

Deity zdecydowało się na współpracę z Rycote, aby stworzyć niestandardowe wsporniki wstrząsów, które są niezbędne dla mikrofonów zamontowanych na kamerze i zapobiegają przenoszeniu niepożądanych dźwięków z kamery na mikrofon. Rycote jest standardem w branży, jeśli chodzi o mocowania amortyzatorów, więc był to świetny sposób dla Deity, aby skorzystać z reputacji Rycote.

Recenzja V-Mic D4 DUO

OK, przyjrzyjmy się teraz bliżej każdemu z mikrofonów z osobna. Najpierw przyjrzymy się V-Mic D4 DUO, który jest określany jako "pierwszy na świecie dwukierunkowy mikrofon wideo". Jak można się domyślić, oznacza to, że mikrofon nagrywa nie tylko to, co jest przed nim, ale także to, co jest za nim. W rzeczywistości istnieją dwa tryby nagrywania, więc masz możliwość nagrywania tylko w kierunku do przodu, jeśli chcesz, jak również do przodu i do tyłu. D4 DUO nie wymaga baterii i pobiera zasilanie bezpośrednio z aparatu, co jest naprawdę przydatne. Zawsze, gdy mogę się uwolnić od zmartwień związanych z bateriami, jest to dla mnie duży plus. Ucieszyło mnie, że do D4 DUO dołączone są dwie futrzane osłony przeciwwietrzne, które przydają się podczas fotografowania w plenerze. Mikrofony są bardzo wrażliwe na wiatr i nawet najmniejsza bryza może zniekształcić dźwięk. Futrzane osłony przednie (często określane jako "martwe koty") są najlepszym sposobem walki z szumem wiatru.

Inną fajną cechą D4 duo jest dodatkowe wejście 3,5 mm, które pozwala na obejście dźwięku z tylnego kanału, jeśli chcesz dodać na przykład mikrofon lav.

Omówienie jakości dźwięku

O dźwięku czasami trudno jest dyskutować, ponieważ jest to odrębny świat, zupełnie niepodobny do świata wideo. Ma swój własny zestaw pojęć i terminologii, który może być trudny do ogarnięcia. Tak więc ocena jakości dźwięku nie jest tak prosta jak ocena, powiedzmy, jakości obrazu, więc bądźcie ze mną, gdy będę próbował dać obiektywny i użyteczny opis tego, co udało mi się uzyskać z mikrofonów Deity. Zabrałem je na pieszą wycieczkę z moją rodziną przez las i w dół do oceanu, i użyłem D4 DUO do rejestrowania dźwięku, gdy szliśmy. Muszę przyznać, że byłem bardzo zadowolony z dźwięku, który udało mi się zarejestrować. Był on czysty i dość dobrze zbalansowany, co oznacza, że była odpowiednia reprodukcja wysokich i niskich częstotliwości, ale powiedziałbym, że czułem, że niskie tony lub basy były nieco cienkie. Zauważyłem pewne trzaski w mojej lewej słuchawce podczas odtwarzania nagranego przeze mnie filmu i jest to coś, co zdecydowanie zbadałbym dokładniej, gdybym miał używać D4 DUO lub więcej. Jakość dźwięku zależy nie tylko od mikrofonu, ale także od urządzenia, na które nagrywamy. W tym przypadku nagrywałem bezpośrednio do aparatu, ale mogłem nagrać dźwięk do oddzielnego urządzenia audio, takiego jak Zoom H1n.

W sumie musiałbym powiedzieć, że D4 DUO jest fantastycznym mikrofonem za tę cenę i myślę, że wielu vlogerów lub filmowców dokumentalnych budżetu będzie w stanie uzyskać wielką wartość z tego mikrofonu.

Recenzja V-Mic D3

Naszym drugim mikrofonem jest V-Mic D3, który można opisać jako bardziej prosty mikrofon wideo. Nie ma tu zbyt wielu dzwonków i gwizdków tylko solidny, dobrze zaprojektowany mikrofon. Jest on zasilany pojedynczą baterią AAA, za co jestem bardzo wdzięczny Deity za dołączenie baterii w pudełku, co oznacza, że nie musiałem szukać jej w okolicy. V-Mic D3 wyposażony jest w piankową osłonę przeciwwietrzną, która nie jest tak skuteczna jak futrzana osłona przeciwwietrzna, co jest rzeczą, którą możesz dodać, jeśli planujesz fotografować w plenerze. Użyłem D3 do zarejestrowania dźwięku mojej żony i dzieci czytających wiersz. Umieściłem ich bezpośrednio przed kamerą, ponieważ jest to miejsce, w którym uzyskuje się najlepszy dźwięk z kierunkowego mikrofonu wideo. Ponownie, byłem zadowolony z rezultatów, choć chciałem poddać je dalszej obróbce, by wydobyć basy. Głosy wideo mają zazwyczaj ciepłe, bogate uczucie, coś, co słyszałem ostatnio określane jako "głos podcastu" - ta jakość, którą zauważasz, gdy słuchasz dobrze wyprodukowanego podcastu. Co nie znaczy, że nie można uzyskać tej jakości za pomocą D3, ponieważ zauważyłem, że dźwięk mojego głosu za kamerą miał o wiele więcej basu, prawdopodobnie dlatego, że w rzeczywistości mój głos ma dużo basu.

Jest kilka interesujących cech, na które chciałem zwrócić uwagę w V-Mic D3. Po pierwsze posiada on naprawdę ładny przycisk zasilania z tyłu urządzenia, który możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Posiada on również regulowane mocowanie gorącej stopki, co oznacza, że można przesuwać mikrofon do przodu lub do tyłu, gdy jest on na aparacie. Mogę sobie wyobrazić, że jest to bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Podsumowanie

Deity wyprodukowało kilka naprawdę dobrze zaprojektowanych, trwałych mikrofonów wideo, które oferują bardzo dobrą jakość dźwięku w przystępnej cenie. Zarówno V-Mic D4 DUO jak i V-Mic D3 to dobre opcje, jeśli jesteś filmowcem lub vlogerem z ograniczonym budżetem, lub jeśli jesteś profesjonalistą i chcesz mieć zapasowe opcje dla swoich drogich mikrofonów.