Recenzja przenośnych lamp fotograficznych Aputure

Diody LED są obecnie bardzo popularne w fotografii, ale jak dobrze radzą sobie przenośne lampy Aputure, gdy używamy ich do robienia zdjęć i nagrywania wideo? Dobre rzeczy mogą przychodzić w małych opakowaniach, a lampy AL-M9 LED Fill Light i MC RGBWW Film Light mają wiele zastosowań.

Są to dwa różne produkty, które niekoniecznie spełniają te same funkcje. Jednak z pewnością mogą się uzupełniać, jeśli zastosuje się je we właściwy sposób. Są wystarczająco przenośne, aby zabrać je ze sobą wszędzie, a akumulatory pozwalają im pracować bezprzewodowo. W przypadku Film Light otrzymujemy nawet wsparcie w postaci aplikacji.

Konstrukcja Aputure AL-M9

Na początek, AL-M9 waży tylko 140 gramów (z adapterem), więc jest to lekka konstrukcja. Nie mówiąc już o tym, że jest niewielka, ponieważ jej wymiary są mniej więcej takie same jak karty debetowej lub kredytowej. Postawcie na sobie osiem takich urządzeń, a uzyskacie taką samą głębokość. Z przodu znajduje się układ dziewięciu diod LED ułożonych w siatkę, a na rogach cztery magnesy do mocowania dołączonego plastikowego dyfuzora.

Z boku znajduje się przycisk zasilania, port micro-USB do ładowania baterii oraz przyciski do zwiększania lub zmniejszania jasności. Do dyspozycji mamy dziewięć poziomów jasności, a zasięg wynosi około 120 stopni, więc pomimo mniejszego rozmiaru, świeci całkiem szeroko.

W przeciwieństwie do MC RGBWW, jest to statyczna dioda LED światła dziennego, która trzyma się neutralnej temperatury barwowej 5500 Kelwinów. Jedynym sposobem na jej regulację jest użycie filtrów dyfuzyjnych, które Aputure dołącza do zestawu. Nakładamy je na diody, zakładamy plastikowy dyfuzor i możemy uzyskać cieplejszą temperaturę przy użyciu żelu bursztynowego lub chłodniejszą przy użyciu żelu niebieskiego. Woskopodobny papier, który jest dołączony do zestawu jest również filtrem, którego można użyć do dalszego zmiękczenia światła.

Dołączony adapter mocowania pozwala na zamocowanie lampy na aparacie poprzez zimną stopkę lub na czymkolwiek z mocowaniem śrubowym. To dodaje pewnej elastyczności w sposobie i miejscu nachylenia, szczególnie jeśli chcesz użyć selfie stick, statywu lub innego akcesorium.

Konstrukcja Aputure MC RGBWW

Aputure stworzył MC RGBWW jako wszechstronną lampę LED z wieloma udogodnieniami. Jest ona nieco większa od M9, o około jedną czwartą grubsza i waży 130 gramów bez dołączonego silikonowego dyfuzora. Ale dzieje się tu też o wiele więcej.

Za wbudowanym panelem dyfuzora znajduje się 12 diod LED. Na górze znajduje się mały ekran LED, na którym wyświetlane są ustawienia i menu. Z boku znajduje się włącznik/wyłącznik, port USB-C oraz pokrętło, które pełni również funkcję przycisku. Na dole znajduje się standardowe wgłębienie na śrubę do mocowania na dowolnym standardowym statywie, drążku lub uchwycie, który można do niego przymocować. I wreszcie, tył ma dwa silne magnesy, aby przymocować do każdej magnetycznej powierzchni.

Wewnątrz, lampka posiada Bluetooth, pozwalający na sparowanie z urządzeniem iOS lub Android, aby współpracować z aplikacją Sidus Link firmy Aputure. Ta część jest ważna, ponieważ światło jest w stanie trafić w 95% palety barw BT2020. To w zasadzie miliony kolorów, co daje pełną bezprzewodową kontrolę nad tym, co emituje światło.

Temperatura barwowa mieści się w przedziale 3200-6500 Kelwinów, więc można emulować światło chłodne, ciepłe, wolframowe, dzienne, i tak dalej, i tak dalej. Kolory są również naprawdę zróżnicowane, ponieważ można oddzielnie regulować odcień, nasycenie i intensywność. Aplikacja zawiera również tryb FX z dziewięciu efektów, w tym światła policyjne, ogień, paparazzi, błyskawice i więcej. Współpracuje nawet z aparatem telefonu, aby użyć selektora kolorów do przełączenia światła na dowolny kolor, który próbkujesz.

To sprawia, że MC RGBWW jest bardziej dynamiczna niż M9, ponieważ może ściemniać i rozjaśniać się samodzielnie, w zależności od wybranego trybu. I podczas gdy M9 ma dziewięć poziomów jasności, RGBWW ma zakres intensywności od 0 do 100%.

Korzystanie z lampki M9

W przeciwieństwie do M9, MC RGBWW nie ma w zestawie mocowania. Jeśli chcesz używać zimnej stopki, będziesz musiał kupić adapter, aby ją zamontować, choć ma ona otwór, aby przymocować ją do każdego uchwytu ze śrubą. Mimo to, mamy tu do czynienia z prawdziwą wszechstronnością, choć twierdzę, że obie lampy służą różnym celom.

Aputure pozycjonuje M9 jako lampę kluczową, czyli główne źródło światła do zdjęć lub wideo. Ostrzegam, że jest to prawdą tylko wtedy, gdy pracujesz z pewnej odległości. Tak jasne jak światło jest, firma ocenia jego zasięg na niecałe dwie stopy przy mocy 350lux. To jest dobre do vlogowania, ale nie wystarczająco dobre, jeśli chcesz, aby zalać cały pokój. Jego ogólna jasność jest nieco mylące, ponieważ może być zbyt jasne w małych odległościach, zmywając jaśniejsze odcienie skóry, choć można znaleźć odpowiednią równowagę w odpowiedniej odległości poprzez dostosowanie jasności.

Biorąc pod uwagę jej mały rozmiar, zawsze można mieć więcej niż jedną, aby zrównoważyć światło i zwiększyć ogólną wydajność. Uważam, że jest to bardzo przydatna lampa do fotografii produktowej, ale z pewnością nadaje się również do fotografowania ludzi. Magnetyczny dyfuzor z tworzywa sztucznego pozwala na wsunięcie żeli w różnych kolorach. Jeśli nie podobają Ci się te dołączone do zestawu, kup inne i wypróbuj je.

To sprawia, że lampa jest bardziej uniwersalna niż się wydaje, ponieważ jest remedium na brak wbudowanego koloru. Ale nawet jeśli szukasz tylko cieplejszego lub chłodniejszego odcienia dla swojego wideo, vloga lub zdjęcia, masz opcje. Nie musisz też zawsze podłączać go do aparatu. Jest wystarczająco mała, by trzymać ją w dłoni i ustawiać tak, jak chcesz, by uzyskać pożądane ujęcie.

Używanie lampy MC RGBWW

To jest ten rodzaj światła, który inspiruje kreatywność. Nie tylko dlatego, że masz tak szeroką paletę kolorów do pracy, ale także dlatego, że łatwo ją ustawić w dowolnym miejscu. W zasadzie posiadam dwie takie lampy do łączenia kolorów i intensywności, i wciąż uczę się, co mogę z nimi zrobić.

MC RGBWW widzę raczej jako światło akcentujące, zwłaszcza w przypadku zdjęć produktów, niż jako światło kluczowe. Ale można też wykazać się kreatywnością, używając ich do tworzenia fajnych portretów. To jest właśnie to, co wiąże się z kolorem - jesteś bardziej skłonny do próbowania rzeczy z nim związanych. Ponieważ światło ma różne ustawienia, aplikacja Sidus Link firmy Aputure okazuje się bardzo pomocna w zarządzaniu. Użyj koła kolorów, aby wybrać to, co chcesz, dostosować odcień i albo nasycić lub zdesaturować.

Dołączony silikonowy dyfuzor jest jedną z prawdziwych atrakcji tego światła, ponieważ pięknie zmiękcza efekt. Pozwala to na zwiększenie intensywności i nasycenia nieco bardziej i uniknięcie ostrego światła. Eksperymentowałem również z różnego rodzaju materiałami, które miały służyć jako prowizoryczne dyfuzory. Folia bąbelkowa, różne rodzaje papieru, poszewka na poduszkę - w zasadzie wszystko, co ma jakąś przezroczystość lub półprzezroczystość.

Jeśli miałbyś użyć go do nagrywania filmów z samym sobą, mógłbyś umieścić go za sobą, aby dodać trochę światła otoczenia, podczas gdy M9 oświetliłby Cię neutralnym światłem dziennym. Szanse są, będziesz musiał przejść przez kilka prób i błędów, aby znaleźć właściwą mieszankę, ale jest to wykonalne. Ponownie, żadna z tych lamp nie zastąpi właściwego światła studyjnego, ale zdecydowanie można je zaadaptować w bardziej ograniczonych warunkach.

Żywotność baterii i przenośność

Aplikacja Sidus Link może kontrolować do 100 świateł MC RGBWW jednocześnie, gdy są one skonfigurowane jako system mesh. Niezależnie od tego, czy masz jedną czy wiele, każda z nich powinna wytrzymać około dwóch godzin przy maksymalnej jasności. Tymczasem M9 może działać do 1,5 godziny, dopóki nie będzie musiał się naładować.

MC RGBWW ma tutaj przewagę - nie tylko dlatego, że korzysta z USB-C - ale również dlatego, że umożliwia bezprzewodowe ładowanie. Jeśli masz podkładkę ładującą Qi, połóż lampkę na ziemi, a naładuje się, choć wolniej niż po podłączeniu do prądu. Jeśli masz przenośną ładowarkę baterii, można również utrzymać światła działa dłużej, gdy w terenie. Aplikacja Sidus Link na bieżąco śledzi stan baterii RGBWW, więc zawsze masz świadomość, na jakim etapie jest ich żywotność.

Każda z lampek posiada swój własny futerał. Różnią się one od siebie, ale mają kilka podobnych zasad. Z tyłu znajduje się szczelina do przeprowadzenia przez pasek, więc można go nosić na sobie, lub użyć karabinka, aby zaczepić się do torby lub paska.

Końcowe przemyślenia

Ledwo zarysowałem powierzchnię tego, co oferuje sama aplikacja Sidus Link dla MC RGBWW, a jest to naprawdę obszerny zestaw funkcji. Zmienia ona samą głębię tego, co światło może zrobić, i jest warta poznania, aby zainspirować twoją kreatywność. Miałem dużo zabawy bawiąc się z dwoma, które sam posiadam. Może nie od razu zrozumiesz wszystkie terminy i funkcje, ale naucz się ich, a będziesz miał z tego jeszcze więcej korzyści.

M9 jest mniej wszechstronny, ale służy do prostego celu. Kiedy potrzebujesz światła, aby pomóc Ci utrzymać oświetlenie, szczególnie w terenie, może wykonać to zadanie. Nie traktuj go jednak jako substytutu właściwego oświetlenia studyjnego. Miej ją pod ręką, pod warunkiem, że znasz jej ograniczenia.