Najlepsze aparaty dla początkujących fotografów w 2021 r.

Czy kiedykolwiek obchodziliście urodziny i pomyśleliście sobie "wow, ten rok minął szybko!"? Cóż, wydaje się, że im jesteś starszy, tym szybciej czas leci. Dobrze jest przypominać sobie o tym fakcie od czasu do czasu i pamiętać o robieniu zdjęć szczególnych momentów po drodze. Aparaty w smartfonach stały się coraz lepsze na przestrzeni lat, ale nadal jest wiele powodów, aby zainwestować w odpowiedni aparat.

Dzisiaj mam zamiar spojrzeć na niektóre z najlepszych aparatów klasy podstawowej na rynku, aparaty, które są dostępne już teraz w BestBuy.ca. Są to aparaty, które są przyjazne dla budżetu i nadają się do wielu różnych scenariuszy fotografowania.

Kompaktowy czarodziej

Aparaty typu "point-and-shoot" były kiedyś dość podstawowe, ale obecnie jest kilka naprawdę imponujących modeli z mnóstwem wspaniałych funkcji. Canon PowerShot SX730 HS jest doskonałym przykładem kompaktowego aparatu z zestawem funkcji, które spodobają się zwykłemu fotografowi. Aparat, nazwany przez firmę Canon "superzoomem", ma imponujący obiektyw z 40-krotnym zoomem optycznym, który pozwala na uzyskanie zbliżeń, jakich nigdy nie udałoby się uzyskać za pomocą smartfona. Może on również pomóc Ci wybrać najlepszą kompozycję dla Twoich zdjęć, dzięki funkcji zwanej Zoom Framing Assist. Dodaj stabilizację obrazu i nagrywanie wideo Full HD z prędkością do 60 klatek na sekundę i masz bardzo ładny pakiet naprawdę.

Jeśli selfies są Twoje rzeczy to ma ekran LCD, który odwraca się do przodu, aby umożliwić Ci uzyskać najlepszy możliwy kąt. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na retuszu i nadal prezentować swoje najlepsze selfie swoim zwolennikom w mediach społecznościowych, możesz włączyć efekt Smooth Skin. A dzięki wbudowanym technologiom Wi-Fi, NFC i Bluetooth możesz błyskawicznie udostępniać swoje arcydzieła na ulubionych platformach. Wszystkie te wspaniałe funkcje zostały zamknięte w eleganckim i przenośnym korpusie, który można z łatwością nosić w kieszeni, będąc gotowym do uchwycenia chwili w mgnieniu oka.

Lustrzanka cyfrowa o niezmiennej mocy

Odkąd kilka lat temu pojawiły się aparaty bezlusterkowe, wielu fotografów odeszło od wiernej, starej lustrzanki, ale jestem tu po to, by powiedzieć Ci, że upadek lustrzanki nie jest wcale przesądzony! Nadal istnieją dobre powody, aby zainwestować w lustrzankę cyfrową, zwłaszcza jeśli jesteś fotografem hobbystą. Nikon ma długą historię w branży i jest znany z produkcji jednych z najlepszych konsumenckich lustrzanek cyfrowych.

Aparaty te są zbudowane zgodnie z rygorystycznymi standardami i zaprojektowane tak, aby trwały. Nikon D3500 jest dobrym przykładem takiego właśnie aparatu. Dzięki 24,2-megapikselowemu przetwornikowi obrazu CMOS w formacie DX - który jest znacznie, znacznie większy niż przetwornik w smartfonie - będziesz mógł drukować powiększenia, które z dumą będziesz mógł umieścić na swoich ścianach. Możesz także przesyłać zdjęcia bezpośrednio do smartfona, ponieważ aparat D3500 jest wyposażony w łączność Wi-Fi.

Mnóstwo opcji obiektywów

Jedną z kluczowych zalet lustrzanki cyfrowej lub aparatu bezlusterkowego jest możliwość wymiany obiektywu w zależności od potrzeb i preferencji. Zawsze polecam entuzjastom rozważenie zakupu obiektywu 50 mm jako dobrego obiektywu ogólnego przeznaczenia. Obiektyw Nikon Nikkor AF-S 50mm f/1,8G prime jest fantastycznym towarzyszem aparatu D3500, który dzięki szerokiemu maksymalnemu otworowi przysłony pozwala uzyskać wyraźne, ostre zdjęcia i pięknie rozmyć tło. Piękno fotografowania z marką o długiej tradycji, taką jak Nikon, polega na możliwości zakupu obiektywów innych producentów, takich jak Sigma czy Tamron.

Większa matryca oznacza lepsze działanie w słabym świetle

Jedną z kluczowych zalet fotografowania lustrzanką cyfrową z odpowiednim sensorem jest lepsza wydajność przy słabym oświetleniu (lub przy wysokiej czułości ISO). Choć można zauważyć, że liczba megapikseli w modelu D3500 nie różni się zbytnio od liczby pikseli w smartfonie lub aparacie kompaktowym, to piksele na większym sensorze są rozmieszczone na większej przestrzeni, a więc mniej zakłócają się wzajemnie. Zakłócenia między pikselami to problem, który jest szczególnie widoczny na "zaszumionych" zdjęciach wykonywanych przy wysokich czułościach ISO. Aparat D3500 ma maksymalną czułość ISO 25600, co pozwala uzyskać zaskakująco dobre zdjęcia w bardzo słabych warunkach oświetleniowych.

Bezlusterkowiec dla purystów

W ciągu ostatnich kilku lat Fujifilm zyskało znakomitą reputację dzięki stajni pięknie zaprojektowanych aparatów bezlusterkowych. Jeśli estetyka jest dla Ciebie ważna i lubisz wyglądać fajnie podczas fotografowania, to możesz zrobić o wiele więcej niż zainwestować w Fujifilm. A model X-T200 jest doskonałym miejscem by zacząć. Zapewnia on wszystkie zalety aparatów bezlusterkowych - kompaktowy rozmiar, ciche fotografowanie i udoskonalone funkcje wideo - a wszystko to w korpusie, który jest tak skonstruowany, by przyciągać wzrok. X-T200 wyposażony jest w stabilizowany obiektyw 15-45mm, a z mojego doświadczenia wynika, że obiektywy Fujifilm z zestawu dają bardzo dobre zdjęcia, podczas gdy obiektywy innych producentów z zestawu są często zwykłymi przyciskami do papieru.

Aparaty fotograficzne Fujifilm mają silnych zwolenników wśród purystów, po części z powodu pięknej ergonomii elementów sterujących, ale także z powodu symulacji filmu, których jest 11 różnych opcji, a które można zastosować do zdjęć bezpośrednio w aparacie. Jest to świetny sposób na ulepszenie zdjęć przed wysłaniem ich do smartfona przez Wi-Fi.

Udoskonalony autofocus

Jedną z kluczowych cech aparatu X-T200 jest funkcja autofokusa dla twarzy i oczu, która pomaga uzyskać idealną ostrość za każdym razem, gdy wykonujesz portret. X-T200 może nawet śledzić fotografowane osoby w obrębie kadru. Kolejną wspaniałą cechą jest dotykowy ekran LCD, który pozwala na wykonywanie zdjęć poprzez dotknięcie ekranu, zmianę punktu ostrości, a nawet zmianę niektórych ustawień. X-T200 może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i posiada algorytm stabilizacji obrazu, który pomoże Ci nagrywać płynniejsze filmy.