Czy powinieneś kupić aparat bezlusterkowy, lustrzankę czy aparat typu point and shoot?

Znalezienie odpowiedniego aparatu fotograficznego to proces, choć nie musi być trudny, jeśli wiesz, czego szukasz. Być może zdecydowałeś, że chcesz kupić nowy aparat lub uaktualnić do czegoś, co lepiej odpowiada Twoim celom. Tak czy inaczej, opcje istnieją, a one pochodzą z pewną różnorodność.

Ale jaki typ aparatu wybrać? DSLR dla starej szkoły mechaniki w erze cyfrowej? Aparat bezlusterkowy, aby uzyskać korzyści z lustrzanki w mniejszym korpusie? A może aparat typu point-and-shoot, który jest naprawdę przenośny i otwiera w ten sposób inne kreatywne możliwości?

Jako obecny lub aspirujący vloger, chcesz aparat, który robi wszystko, czego potrzebujesz, w sposób, w jaki chcesz. Przejdźmy przez różne typy, aby zobaczyć, co Twoim zdaniem pasuje najlepiej.

Aparaty DSLR

Aparaty DSLR mają bezpośredni rodowód do lustrzanek filmowych z przeszłości, i to dlatego ich korpusy są często większe niż innych aparatów. Głównym powodem jest znajdujące się wewnątrz lustro. Jest to element, który po naciśnięciu spustu migawki w celu zrobienia zdjęcia, odwraca się, aby odsłonić znajdujący się w środku czujnik obrazu na scenę przechodzącą przez obiektyw. W dawnych czasach, zamiast sensora, w ten sposób naświetlano film.

Zaletą posiadania lustra jest to, że widzisz to, co ono widzi przez wizjer optyczny. Zerkając przez niego, można łatwo wykadrować ujęcie, nawet gdy aparat jest wyłączony. Kolejną zaletą jest to, że wiele lustrzanek cyfrowych korzysta ze znanych mocowań obiektywów, dzięki czemu można używać zarówno starszych, jak i nowszych obiektywów, w tym tych wspaniałych z czasów filmu.

Nagrywanie dobrych filmów wideo

Choć o lustrzankach cyfrowych można myśleć wyłącznie z perspektywy zdjęć, stały się one niezwykle sprawne w nagrywaniu wysokiej jakości filmów wideo, nawet w rozdzielczości 4K, a 8K prawdopodobnie będzie tuż za rogiem. Masz duże wyświetlacze z tyłu, aby również uchwycić materiał filmowy w ten sposób, z pełną kontrolą nad kompozycją. Rzeczy takie jak, ekspozycja, czas otwarcia migawki, przysłona, ISO, pomiar, punkt ogniskowej i wiele innych są na wyciągnięcie ręki. Często można też zapisać grupę ustawień i przypisać je do konkretnego przycisku na plecach.

Tak wspaniałe jak lustrzanki cyfrowe, mogą być kłopotliwe do zabrania ze sobą. Jeśli większość Twoich filmów jest stacjonarna, montujesz je na statywie, używasz gimbala lub płaskiej powierzchni, to może nie być to aż tak wielką wadą. Ale jeśli jesteś bardziej aktywny i kręcisz z ręki przez większość czasu, powinieneś wziąć pod uwagę rozmiar i wagę. Tym bardziej, jeśli używasz gimbala stabilizującego, który sam w sobie jest ciężki, by pomieścić aparat.

Zastanów się również, co możesz chcieć rozszerzyć w późniejszym czasie o samą kamerę. Możesz chcieć innych obiektywów, aby zwiększyć swój zasięg i ogniskowe, które jesteś w stanie fotografować. Lub możesz potrzebować mniejszych statywów, które również musiałyby być w stanie udźwignąć ciężar. Może chcesz dołączyć rig, aby móc dodać uchwyty lub inny sprzęt pomocniczy, aby pomóc w tworzeniu wspaniałych treści.

Szczegóły techniczne

Lustrzanki mają duże czujniki obrazu, które są potrzebne, jeśli chcesz, aby materiał filmowy wyglądał bardzo szczegółowo i filmowo. Pomaga to w ustawianiu ostrości, gdzie pierwszy plan jest ładny i wyraźny, a bokeh tła ładnie rozmyty. Większe sensory są także znacznie lepsze w sytuacjach słabego oświetlenia. Gdy musisz fotografować w nocy lub w gorszych warunkach oświetleniowych, taka matryca może wiele zmienić.

W zależności od tego, jak planujesz kręcić materiał, zwróć uwagę na wszelkie zastrzeżenia odnoszące się do tego, jak długo możesz kręcić w 4K (lub wyższej rozdzielczości). Powodem tego jest fakt, że robienie tego przez 30 minut lub dłużej może spowodować nagrzewanie się aparatu. Jest to bardziej powszechne niż myślisz, ale coś, czego należy szukać, w każdym razie.

Aparaty bezlusterkowe

Aparaty bezlusterkowe oferują wiele wartości ze względu na to, do czego są zdolne w stosunku do ich wielkości. Stają się też coraz lepsze i to właśnie sprawia, że są tak atrakcyjne. Otrzymujesz niektóre z zalet wydajności lustrzanki cyfrowej, ale w mniejszym i lżejszym korpusie. Dzięki temu, że w środku znajduje się zespół lustra, producenci mogą zredukować rozmiar aparatu i zastosować wizjery elektroniczne, aby naśladować wrażenia z korzystania z lustrzanki.

Dla vlogera ma to dużą wartość. Niektóre aparaty bezlusterkowe wyposażone są w pełnoklatkowe sensory obrazu, co stawia je na równi z ich odpowiednikami z lustrzanek. Inne używają sensorów APS-C, które są przycięte, ale nadal są bardzo wydajne pomimo ich zmniejszonego rozmiaru. Aparaty te oferują obecnie nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K i stały się ulubionym rozwiązaniem dla wielu twórców treści.

Jeszcze więcej korzyści

Brak lustra zmniejsza odległość ogniskowej między matrycą a mocowaniem obiektywu, co ma swoje zalety. Aparaty te często mogą obsługiwać szeroką gamę obiektywów, nie tylko od producenta, który wyprodukował aparat, ale także od producentów na rynku wtórnym, którzy opracowują własne. Niektóre obiektywy różnią się zarówno zakresem ogniskowych, jak i przysłoną, co daje prawdziwe pole do popisu w kwestii tego, co można wyprodukować. Użyj adaptera, i nagle, można również korzystać z obiektywów DSLR na górze tego wszystkiego.

Zmniejszony rozmiar ułatwia również mocowanie na każdym wsporniku, którego używasz. Niezależnie od tego, czy jest to statyw o różnej wysokości lub rozmiarze, gimbal stabilizujący, czy inne mocowanie, prawdopodobnie łatwiej będzie Ci się bawić z aparatem bezlusterkowym niż z DSLR.

Technologia również wciąż się poprawia. Producenci aparatów wypuszczają aktualizacje firmware'u, aby ulepszyć lub dodać nowe funkcje. Na myśl przychodzą takie rzeczy jak wykrywanie oczu, ale jest ich więcej.

Wady

Możesz ulec pokusie, aby zabrać aparat bezlusterkowy wszędzie, w tym do aktywnych scenariuszy. Musiałbyś być ostrożny, ponieważ nie są one stworzone do bycia kamerami akcji w sposób, w jaki GoPro jest, na przykład. Nie ma wodoszczelności i trzeba uważać, aby kurz lub piasek nie dostał się do szczelin lub elektroniki wewnątrz.

Nie oznacza to, że nie możesz eksperymentować i dobrze się bawić, robiąc to, co robisz, ale musisz wziąć pod uwagę, jak delikatny może być czasami aparat bezlusterkowy (i jego obiektywy). Zachowaj odrobinę ostrożności, a prawdopodobnie będziesz czerpać prawdziwe korzyści.

Aparaty typu "point-and-shoot

Nie produkuje się już aparatów typu "point-and-shoot" tak jak kiedyś, i nie jest to do końca zła rzecz. Nie trzeba dodawać, że są one najłatwiejsze do zabrania w dowolne miejsce, są znacznie mniejsze niż ich odpowiedniki DSLR i bezlusterkowce. Kompromisem jest to, że otrzymujesz mniejsze czujniki obrazu i możesz nie być w stanie robić zdjęć w 4K. Ale jeśli 1080p HD jest wystarczająco dobry dla Ciebie, to na pewno masz miejsce, aby zacząć tutaj.

To, co odróżnia te kamery od, powiedzmy, smartfonów, to rozmiar przetwornika obrazu i dostępne ziarniste sterowanie. Możesz nagrywać wideo z pełną kontrolą nad kompozycją, jeśli chcesz. Masz przewagę korzystania z karty pamięci nad własną pamięcią telefonu. I wreszcie, istnieje podzbiór punktów i zdjęć zbudowany do pracy w trudnych warunkach.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę

Oprócz czujnika obrazu, rozmiar i zoom optyczny obiektywu jest również istotnym czynnikiem. Telefony polegają bardziej na hybrydowym lub cyfrowym zoomie, aby zamknąć lukę w odległości, podczas gdy aparaty fotograficzne mogą często widzieć dalej optycznie bez rzeczywistej degradacji.

Jeśli jesteś vlogerem, który szuka drugiego aparatu, aby uchwycić inny kąt, aparat typu point-and-shoot może służyć jako miłe uzupełnienie podstawowego zestawu. Jeśli Twoja lustrzanka lub bezlusterkowiec radzi sobie z głównymi obowiązkami związanymi z fotografowaniem, zawsze możesz ustawić aparat, aby uchwycić scenę pod innym kątem. Na przykład, jeśli lubisz robić klipy z gadającymi głowami, możesz zmienić kąt podczas edycji wideo, używając tych dwóch klipów.

Jeśli dopiero zaczynasz jako vlogger, a twoja wiedza o aparacie jest ograniczona, point-and-shoot może być dobrym miejscem do rozpoczęcia. Nauczysz się podstaw, a nawet jeśli przejdziesz na bezlusterkowca lub lustrzankę, możesz zachować mniejszy aparat jako kopię zapasową.

Kup aparat, który Ci odpowiada

Doświadczeni vlogerzy wiedzą, że nauka narzędzi i sztuczek wymaga czasu, a to obejmuje funkcje i subtelności aparatu. Jest to podróż, która powinna otworzyć bramy do Twojej kreatywnej ekspresji, niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom zaawansowania. Idź z tym, co czujesz, że pasuje najlepiej, lub to, co wierzysz, że pozwoli Ci uderzyć na nowe wyżyny.