Zaskakująca prawdziwa historia o tym, jak płytki do metra zawładnęły światem designu

Trendy przychodzą i odchodzą, ale niektóre elementy wystroju pozostają ikonami. Od kafelków w metrze po okładzinę ze stoczni - za Twoimi ulubionymi pomysłami na wystrój wnętrz kryje się bogata historia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że krzesła w kształcie wahaczy zaczęły pojawiać się w każdej jadalni? A może chcesz dowiedzieć się więcej o płytkach lastrykowych? W naszej nowej serii będziemy grzebać w naszych ulubionych ikonach świata designu i odkrywać zaskakującą (a czasem dziwną) historię, która się za nimi kryje.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć kuchnię lub łazienkę, w której nie zastosowano by płytek typu subway jako backsplash. Te płytki o wymiarach 3" x 6" stały się ulubieńcem fanów w tej dekadzie, ale jak dokładnie do tego doszło?

"To naprawdę nigdy nie wyszedł z mody, a jego popularność zdecydowanie poprzedza stylu farmhouse", Deborah Osburn, założyciel clé, sklep z ręcznie wykonane płytki rzemieślnicze, mówi. "W klasycznej bieli ma ten lekko nostalgiczny lub retro nastrój, a także projektuje czystość i rześkość, które wiele osób chce w kuchniach i łazienkach".

Chociaż możesz myśleć, że te klasyczne płytki pochodzą z kuchni farmhouse w całym kraju po kilku obejrzeniach "Fixer Upper", aby zacząć od prawdziwego początku, musimy podróżować z powrotem do nowojorskiego metra na początku XX wieku.

Gdzie wszystko się zaczęło

FPG / Staff/Getty Images

W 1904 r. projektanci George C. Heins i Christopher Grant La Farge otrzymali zadanie udekorowania pierwszego podziemnego metra w Nowym Jorku. Biorąc pod uwagę ówczesne nastroje projektantów, posiadanie pięknej stacji było najwyższym priorytetem. Główny inżynier, William Barclay Parsons oświadczył, że stacje, jako część "wielkiego dzieła publicznego", mają być "zaprojektowane, zbudowane i utrzymywane z myślą o pięknie ich wyglądu" - wyjaśnia Polly Desjarlais, kierownik ds. edukacji w Muzeum Transportu Miejskiego w Nowym Jorku.

"Heins i La Farge mieli wrażliwość Beaux-Arts i, podobnie jak Parsons, byli pod wpływem ruchu City Beautiful, który wierzył, że dobrze zaprojektowany krajobraz miejski doprowadzi do powstania moralnego i obywatelskiego społeczeństwa" - mówi Desjarlais.

Heins i La Farge mieli wrażliwość Beaux-Arts i pozostawali pod wpływem ruchu City Beautiful, który wierzył, że dobrze zaprojektowany krajobraz miejski doprowadzi do powstania moralnego i obywatelskiego społeczeństwa.

Aby promować piękno i czystość, Heins i La Farge zaprojektowali ikoniczne jasne, białe płytki o wymiarach 3" x 6", przeznaczone tylko dla stacji metra.

"Pierwsze stacje metra w Nowym Jorku były wyłożone kafelkami, które zostały wybrane ze względu na ich trwałość i piękno" - wyjaśnia Desjarlais. "Płytki okazały się również łatwiejsze do czyszczenia niż inne powierzchnie, chociaż ceramika płaskorzeźbiona, którą Heins i La Farge preferowali do dekoracji, była trudniejsza w utrzymaniu niż płaskie płytki metra".

W noc otwarcia w 1904 roku metro odniosło natychmiastowy sukces - około 150 000 ludzi tłoczyło się na pierwszych 28 stacjach, aby skorzystać z przejażdżki, mówi Desjarlais.

Z metra do naszych domów

Projekt: Karen Swanson z New England Design Works, fot: Jared Kuzia Photography

Gdy płytki zyskały popularność w metrze, naturalnym przejściem było dodanie ich do kuchni i łazienek wiktoriańskich domów. W późnej epoce wiktoriańskiej w Stanach Zjednoczonych, lekarze i urzędnicy służby zdrowia zmieniali swoje myślenie o tym, jak rozprzestrzeniają się choroby. Choć w latach 1800-tych najpierw podpisali się pod teorią brudów (teorią, która promowała przekonanie, że choroby są powodowane przez brud), pod koniec lat 1880-tych zwrócili się ku znacznie bardziej wszechstronnej teorii rozprzestrzeniania się chorób, znanej również jako teoria zarazków, czyli idei, że choroby są rozprzestrzeniane przez mikroorganizmy.

Nowy nacisk na zwalczanie zakażeń przenoszonych drogą pokarmową i powietrzną, takich jak dur brzuszny, gruźlica, zatrucie jadem kiełbasianym i szkarlatyna zapoczątkował nowy ruch sanitarny. Podczas gdy na początku wieku krajowe wysiłki w zakresie zdrowia publicznego koncentrowały się na próbach oczyszczania ścieków miejskich, wspierając teorię brudów, po spopularyzowaniu teorii zarazków, pod koniec XIX wieku zapanował nowy zapał do czystości i zdrowia publicznego. Oznaczało to, że społeczeństwo było głęboko koncentrując się na identyfikacji choroby, izolowanie od niego, i dezynfekcji, co czyni go idealnym czasem dla jasnych, białych płytek metra, aby wejść na scenę (i domu).

"Płytki subway pozostały północnoamerykańską dynastią", mówi Reisa Pollard, projektantka National Kitchen and Bath Association i założycielka Beyond Beige Interior Design. "Został głównie wniesiony do wiktoriańskich domów, gdy ludzie migrowali do miasta. Nawet wtedy był uniwersalny, z ukłonem w stronę historycznych elementów i [pięknem] jego prostych linii. Nie tylko wygląd metra był atrakcyjny dla ludzi, ale także zapewniał podwójny obowiązek czynnika higienicznego, który był kluczowy, ponieważ ludzie uważali, że jest łatwy do czyszczenia w swoich domach."

Płytki subway na przestrzeni lat

Projekt: Summer Thornton Design, Inc.

Choć po raz pierwszy spopularyzowane w domach wiktoriańskich, płytki typu subway nigdy całkowicie nie zniknęły, znajdując powodzenie w ruchach Art Nouveau i Art Deco, mówi Pollard.

"[Te ruchy] były jednymi z pierwszych epok, w których wykorzystano płytki typu subway na nowe sposoby", wyjaśnia Pollard. "Płytki o fazowanych krawędziach zostały wprowadzone, aby dodać więcej wymiaru do standardowego wyglądu metra. W ten sposób pojawiły się nowe inspiracje z całego świata. Do dziś pozostają one historycznym symbolem w kuchniach i łazienkach."

Chociaż płytki typu subway są obecne w designie od ponad wieku, nie zawsze były to płytki du jour.

"Przez pewien czas ustępowały miejsca bardziej krzykliwym płytkom, takim jak szklane i kamienne mozaiki" - zauważa Osburn. "Jednakże, gdy nastrój w projektowaniu zaczął podążać za czystymi, prostymi liniami, łącząc minimalizm i funkcjonalność bez poświęcania piękna (aka skandynawski design), płytka subway wystartowała ponownie i nie zwalnia tempa".

Kiedy nastrój projektowania zaczął podążać za wibracją czystych, prostych linii, łącząc minimalizm i funkcjonalność bez poświęcania piękna, dachówka subway wystartowała ponownie i nie zwalnia.

Płytka typu subway dzisiaj

Projekt: Mark Cayen, fot: Empire Kitchen & Bath

Teraz, trudno jest znaleźć kuchnię lub łazienkę, która nie używa płytki metra w jakiejś formie lub kształcie z kuchni farmhouse do minimalistycznych łazienek.

"Uważam, że jest teraz niezwykle popularny ze względu na jego różnorodność odcieni, rozmiar, trwałość i punkt cenowy," wyjaśnia Pollard. "Może być sparowany z miękkimi wykończeniami, aby stworzyć spokojne i wygodne środowisko, lub może być używany obok luksusu, aby dodać dramatyczny cios".

Zamiast standardowej konfiguracji (wzór cegły z przesuniętymi fugami), właściciele domów stają się bardziej odważni z wzorami, wybierając jodełkę, pionowe lub ukośne kształty.

"Bardziej artystyczny i odważny wygląd zaczyna wyłaniać się z fanów płytek typu subway z większym zamiarem projektowania" - wyjaśnia Osburn. "Używają ich na każdej powierzchni w łazience (pełne ściany i sufity) oraz w kuchniach, które sięgają aż do sufitu (tak jak w Europie), a nawet pokrywają okapy kuchenne".

Kolor i styl są również w grze, z nowymi odcieniami i rodzajami płytek dostępnych.

"Nadal konsekwentnie używamy klasycznego przeszklonego metra dla naszych klientów, ale obecnie widzimy trend skłaniający się ku bardziej teksturowym, neutralnym i ręcznie robionym płytkom metra" - wyjaśnia Pollard. "Jesteśmy bardzo szczęśliwi widząc, że płytka subway utrzymuje swoje wiodące miejsce w świecie projektowania z uaktualnionymi spinami na amerykańskim klasyku!".

Więc następnym razem, gdy zobaczysz te jasne, białe kuchnie z kafelkami subway w całym swoim Instagramie i tablicach Pinterest, będziesz musiał podziękować późnej wiktoriańskiej rewolucji sanitarnej i Nowojorskiemu Zarządowi Transportu Metropolitalnego za stworzenie tego stylu.

Architektura Art Deco, która sprawiła, że zrobiliśmy notatki na temat stylu