Kompletny przewodnik uprawy i pielęgnacji bambusa palmowego

Dodanie palmy do swojej kolekcji roślin to doskonały sposób na wprowadzenie do wnętrza odrobiny polotu, stylu i tropikalnych elementów. Szukasz rośliny, która nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych? W takim razie palma bambusowa będzie Twoim nowym najlepszym przyjacielem.

Palma bambusowa, nazwana tak ze względu na to, że jej łodygi przypominają bambusy, jest doskonałym wyborem dla początkujących rodziców roślin, nie tylko dlatego, że jest łatwa w pielęgnacji, ale także dlatego, że jej duże rozmiary i rozłożyste, kolczaste liście sprawiają, że jest oszałamiająca wizualnie. Z radością doda głębi Twojemu ogrodowi na zewnątrz lub urozmaici domową dżunglę.

    Nazwa botaniczna: Chamaedorea seifrizii Nazwa zwyczajowa: Palma bambusowa Pochodzenie: Środkowy i północno-wschodni Meksyk Rodzaj rośliny: Wiecznie zielona wieloletnia roślina domowa lub drzewo. Wymiary dorosłe: 1-10 stóp szerokości i 3-20 stóp wysokości Nasłonecznienie: Częściowe słońce, cień Rodzaj gleby: Dobrze przepuszczalna mieszanka doniczkowa pH gleby: 6 Toksyczność: nietoksyczna, ale może produkować toksyczne jagody

Pielęgnacja palmy bambusowej

Jeśli palma bambusowa znajduje się w ogrodzie lub na podwórku, toleruje różne warunki glebowe, ale preferuje glebę bogatą, dobrze zdrenowaną i lekko kwaśną. Jeśli sadzisz roślinę w doniczce i wystawiasz ją w pomieszczeniu, docenisz dobrze przepuszczalną glebę lub mieszankę do uprawy doniczkowej. Upewnij się, że doniczka ma otwór drenażowy, aby uniknąć nasycenia korzeni wodą.

Jeśli chodzi o podlewanie, roślina ta lubi stale wilgotną glebę w okresie wzrostu, czyli wiosną i latem. Poza sezonem można nieco ograniczyć podlewanie, ale nie należy dopuszczać do całkowitego wyschnięcia bambusa.

Jeśli chodzi o "odżywianie" lub nawożenie, co kilka miesięcy w okresie wzrostu należy stosować nawóz do palm. W przypadku palm rosnących na zewnątrz należy równomiernie rozsypać nawóz w glebie pod obrzeżem liści i na zewnętrznej krawędzi drzewa. Nigdy nie należy nawozić bezpośrednio przy pniu palmy bambusowej.

W przypadku palm rosnących w pomieszczeniach zamkniętych należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na nawozie dotyczącymi mieszania nawozu z wodą. Zastosowanie zbyt dużej ilości nawozu może spowodować poparzenie liści.

Najlepsze warunki uprawy dla palmy bambusowej

Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech palmy bambusowej jest jej zdolność do uprawy w zacienionych miejscach. Takie preferencje świetlne sprawiają, że jest to roślina uniwersalna dla twojego ogrodu, a w twoim domu jest wiele miejsc, w których może się rozwijać, w przeciwieństwie do sznura pereł, który musi stać w najjaśniejszym oknie. Palma bambusowa będzie najszczęśliwsza w jasnym, pośrednim świetle słonecznym, ale uważaj, aby nie wystawiać jej na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych, bo liście ulegną poparzeniu.

Mimo że jest to roślina niewymagająca zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba się upewnić, że jest chroniona przed silnym wiatrem na zewnątrz lub że nie znajduje się zbyt blisko kaloryfera w pomieszczeniu, ponieważ może to spowodować jej wysuszenie.

Odmiany palm bambusowych

Palma Parlor (Chamaedorea elegans) to najpopularniejsza odmiana palmy bambusowej. Jest znana jako "Parlor" ze względu na łatwość uprawy w pomieszczeniach. Kocia palma (Chamaedorea cataractarum) to kolejna zabawna odmiana, która rośnie równie szeroko, jak wysoko (6-8 stóp), więc sprawia wrażenie nieco bardziej krzaczastej.

Karłowa palma bambusowa (Chamaedorea radicalis) jest mniejsza niż jej kuzynka palma bambusowa, ma 3-5 stóp szerokości i 4-6 stóp wysokości, ale jest też odporna na niższe temperatury, co czyni ją bardziej uniwersalną. Hardy Bamboo Palm (Chamaedorea microspadix) może wytrzymać jeszcze niższe temperatury (23 stopnie Fahrenheita) i silny cień, słusznie zasługując na swoją nazwę.

Jak rozmnażać palmę bambusową

Palmy nie rozmnaża się łatwo przez sadzonki, więc nie jest to roślina, którą można odciąć i zacząć od nowa. Palmę bambusową można rozmnażać tylko przez sadzonki.

Przesadzanie palmy bambusowej

Palmy bambusowe nie lubią być niepokojone, więc przesadzaj je tylko wtedy, gdy ewidentnie stają się za duże do swojego obecnego pojemnika, zwykle co 2-3 lata. Wtedy należy dobrać odpowiedni pojemnik i ostrożnie przesadzić palmę do nowego domu.

Najczęstsze problemy z uprawą

Palmy bambusowe nie są znane z tego, że przyciągają jakieś szczególne szkodniki lub owady, choć rodzice roślin wiedzą, że zawsze należy uważać na pająki i mączniaki. Jeśli zauważysz oznaki jednego z nich, jak najszybciej umyj liście.

Jak usunąć usterki w roślinach przed przeniesieniem ich do domu na zimę

Jeśli liście palmy bambusowej stają się brązowe, może to być oznaką poparzenia słonecznego, które może wystąpić, jeśli niedawno przeniosłeś roślinę do jaśniejszego okna, ale bardziej prawdopodobne jest, że jest to typowe starzenie się rośliny. Jeśli są to starsze liście, które stają się brązowe, wystarczy je przyciąć, odcinając łodygę przy powierzchni gleby.

Co to jest liścień? Fronda to duży, podzielony liść, taki jak u palmy.

Toksyczność palmy bambusowej

Według organizacji ASPCA palma bambusowa nie jest toksyczna dla kotów, psów i koni. Samice palmy bambusowej mogą jednak wytwarzać jagody, które są silnie trujące, dlatego z owocami palmy należy obchodzić się w rękawiczkach.

Pamiętając o kilku podstawowych wskazówkach dotyczących pielęgnacji, Twoja palma bambusowa będzie przez lata dobrze się rozwijać w domu lub ogrodzie, stanowiąc wspaniały element wizualny.