Jak założyć kwitnący ogródek ziołowy w kuchni

Tak bardzo jak kochamy dobre rośliny domowe, czasami chcesz wykorzystać swój zielony kciuk do pracy w bardziej satysfakcjonujący i smaczny sposób. Wejdź do kuchennego ogrodu ziołowego. Ogródek ziołowy w kuchni pozwala na łatwy dostęp do świeżych smaków i stanowi miły akcent zieleni w tej utylitarnej przestrzeni.

Te niedrogie ogrody są łatwe do założenia i utrzymania, a wkrótce staną się jednym z ulubionych elementów Twojej kuchni. Oto jak zrobić swój własny.

Krok 1: Wybierz swoje miejsce

Zanim jeszcze wybierzesz się do lokalnego centrum ogrodniczego, ustal, gdzie zostaną posadzone zioła. Wykorzystaj najjaśniejsze miejsce, jakie możesz znaleźć w kuchni, ponieważ zioła uwielbiają słońce. Jeśli twoja kuchnia jest ciemna, rozważ zakup lampy do uprawy, aby zapewnić dodatkowe "światło słoneczne".

Myśląc o rozmieszczeniu, weź pod uwagę również inne czynniki, takie jak zwierzęta domowe. Wiele ziół jest toksycznych dla psów i kotów, więc umieść swój ogród gdzieś, gdzie twoi futrzani przyjaciele nie mogą łatwo dotrzeć, np. na wysokim parapecie lub półce.

Jeśli w Twojej kuchni nie ma zbyt dobrego miejsca na ogródek ziołowy, ale jest okno, umieść ogródek na zewnątrz w skrzynce okiennej. Twoje zioła będą szczęśliwsze i nadal będą łatwo dostępne z Twojej przestrzeni.

Jakie są najlepsze warunki do uprawy dla mojego ogrodu ziołowego?

Zioła będą potrzebowały od 4 do 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Często najlepiej jest to osiągnąć poprzez umieszczenie ogrodu w pobliżu słonecznego okna. Można to również osiągnąć za pomocą lampek do uprawy z wyłącznikiem czasowym. Istnieje jednak kilka ziół lubiących cień, które można zasadzić w ciemniejszym miejscu - wypróbuj melisę lub koper.

Kolejną ważną kwestią jest poziom wilgotności. Zioła takie jak rozmaryn, tymianek, bazylia i oregano nie lubią suchej gleby, więc nie sadzaj ich w tej samej doniczce co zioła lubiące wilgoć, takie jak mięta. W przypadku ziół, które lubią stały poziom wilgoci, użyj doniczki samonawadniającej.

Krok 2: Zdecyduj, co uprawiać

Nie ma sensu hodować tego, czego nie będziesz jadł. Twoje miejsce na blacie jest bardzo cenne, więc bądź wybredny w kwestii tego, co chcesz uprawiać.

Dodatkowo, wybierz zioła, których używasz często, ale nie takie, których używasz cały czas - nie ma sensu uprawiać kolendry, jeśli będziesz jej używać co tydzień, bo zioło nigdy nie będzie miało szansy odrosnąć. Zamiast tego wybierz rośliny, które są używane regularnie, ale w małych ilościach, np. rozmaryn lub tymianek.

Które zioła najlepiej rosną w pomieszczeniach?

Nie wszystkie zioła dobrze rosną w pomieszczeniach. Zioła, które są wysokie i krępej budowy, takie jak kolendra czy pietruszka, mają trudności z dobrym wzrostem w małych doniczkach. Lepiej jest używać ziół, które są krzaczaste i mocne.

Oto kilka z naszych ulubionych:

  • Bazylia: Bazylia jest klasykiem ogrodów ziołowych, i to nie bez powodu. Jej mniejszy, szerszy kształt sprawia, że dobrze sprawdza się w doniczkach, a liście można łatwo odrywać, gdy są potrzebne. Jednak, jak większość ziół, bazylia nie będzie trwać wiecznie. Oczekuj, że dostaniesz kilka tygodni z zioła, zanim zacznie zanikać.
  • Szczypiorek: Szczypiorek jest idealną ozdobą, a także doskonałym ziołem kuchennym. Tak długo, jak szczypiorek nie są przycinane zbyt krótko, będą one nadal ponownie kiełkować.
  • Mięta: Mięta wypełni Twoją kuchnię orzeźwiającym zapachem, a do tego jest łatwa w pielęgnacji. Ale łatwa w utrzymaniu nie oznacza bezobsługowa - pozostawiona sama sobie, mięta będzie rosła i rosła, więc przycinaj ją lub umieść w osobnej doniczce.

Oregano: Oregano należy do rodziny mięt, ale rośnie równie dobrze. Zasadź oregano i używaj go w jednej z wielu kuchni, w których jest ono głównym składnikiem, np. w kuchni Ameryki Środkowej i Bliskiego Wschodu. Rozmaryn: Rozmaryn to jedno z tych ziół, których nigdy nie potrzebujesz tak wiele i w końcu marnujesz pozostałe gałązki w tych małych plastikowych opakowaniach ze sklepu spożywczego. Stwórz mniej odpadów przez uprawę rozmarynu siebie. Jest on odporny, wytrzymały i może zapewnić pewien kontrast wysokości obok bardziej krzaczastych ziół.

Krok 3: Zbierz zapasy

Będziesz potrzebować kilku doniczek do swojego ogrodu ziołowego: poszukaj takich, które mają co najmniej 6 cali głębokości i około 6 cali szerokości. Na jedno zioło będziesz potrzebować jednej 6-calowej doniczki, ale możesz kupić większą lub dłuższą doniczkę i umieścić w niej kilka ziół. Upewnij się, że doniczki mają podstawki, które zatrzymają nadmiar wilgoci, w przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzenie blatu lub parapetu, na którym stoją.

Ważna jest także gleba. Poszukaj mieszanki do uprawy doniczek, ponieważ jest ona opracowana w taki sposób, aby pomóc w utrzymaniu wilgoci i drenażu - co jest istotną kwestią w ogrodnictwie pojemnikowym. Kup też trochę nawozu, ponieważ będziesz musiał regularnie nawozić swoje zioła.

Krok 4: Nie zaczynaj od nasion

Jeśli nie uważasz się za mistrza ogrodnictwa, nie zaczynaj uprawy ziół od nasion. Choć jest to tańsze, wymaga o wiele więcej czasu, uwagi i opieki. Zamiast tego wydaj kilka dolarów więcej na sadzonki ziół. Można je znaleźć w lokalnym przedszkolu lub centrum ogrodniczym, a także w sklepach spożywczych, takich jak Whole Foods lub Trader Joe's.

Jeśli miejsce na zioła jest ograniczone, spróbuj znaleźć karłowe lub miniaturowe odmiany ziół. Odmiana karłowa sprawi, że roślina nie będzie zbyt duża i rozrośnie się.

Krok 5: Zasadź swoje zioła

Wyciągnij ziemię do doniczek i miniaturową miętę - czas na sadzenie. Wyjmij zioła z małych doniczek i przesadź je do ich nowych domów. Posadź każde zioło zgodnie z instrukcjami producenta, uważając, aby przesadzić je wystarczająco głęboko i z dala od innych ziół. Poluzuj ich bryły korzeniowe, jak są one przeszczepione, i zakończyć przez podlewanie każdego zioła, aby umożliwić mu osiedlenie się.

Krok 6: Pielęgnacja ogrodu wewnętrznego

Gdy wszystko zostanie już zaplanowane i zasadzone, skup się na pielęgnacji swojego kuchennego ogrodu ziołowego. Podlewaj zioła oszczędnie - potrzebują one wody tylko wtedy, gdy gleba jest sucha na cal lub dwa pod powierzchnią.

Nawozić zioła co drugi miesiąc nawozem do owoców, warzyw lub ziół. Zacznij od zmniejszenia ilości nawozu w ogrodzie i zwiększ jego ilość tylko wtedy, gdy zioła będą rosły szczególnie wolno. Ogólna zasada mówi, że ogród rośnie wolniej zimą, a szybciej latem.

Inną zasadą jest, aby nie pozwolić ogród ziołowy kwiat - ścinać pąki, jak widzisz, i przycinać zioła regularnie, aby zachęcić krzaczasty wzrost. Jedno zioło może wymagać innego przycinania niż inne, więc zanim zaczniesz je ścinać, zrób rozeznanie.

Ale gdy już będziesz gotowy do użycia ziół, nie ścinaj ich wszystkich naraz. Zamiast tego odetnij tylko jedną trzecią na raz. W przeciwnym razie ryzykujesz, że zioła będą nadwyrężone i obumrą.