Jak uprawiać i dbać o różę pustyni Bonsai

Nie ma nic lepszego niż roślina domowa, która wiosną oferuje jasne, piękne kwiaty. Po zrzuceniu liści zimą drzewko bonsai róża pustyni powraca z pięknymi, błyszczącymi kwiatami w odcieniach czerwieni, różu i głębokiego fioletu. Jako roślina pokojowa może być uprawiana w pojemniku, jak inne rośliny domowe, lub jako drzewko bonsai.

 • Nazwa botaniczna: Adenium obesum
 • Nazwa zwyczajowa: Róża pustyni, Sabi Star, azalia pustynna, frangipani japońskie
 • Rodzaj rośliny: Drzewo sukulentowe
 • Dojrzała wielkość: Do dziewięciu stóp wysokości i czterech stóp szerokości na zewnątrz, dwa metry wysokości w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Ekspozycja na słońce: Pełne słońce
 • Rodzaj gleby: Piaszczysta, wolna gleba drenażowa
 • pH gleby: 6.0
 • Toksyczność: Toksyczny dla ludzi, psów i kotów.

Pielęgnacja roślin

Jeśli chodzi o wodę, bonsai z róży pustynnej należy traktować jak sukulenta. Jej bulwiasta łodyga, czyli caudex, zatrzymuje wodę, więc pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami, aby uniknąć gnicia korzeni. Roślina prawdopodobnie będzie potrzebowała mniej wody w miesiącach zimowych, gdy jest mniej światła i nie rośnie aktywnie.

Nawozić bonsai z róży pustynnej raz w miesiącu, zaczynając od wiosny i kończąc na jesieni. Stosować standardowy nawóz do roślin domowych rozcieńczony do połowy dawki. Zaprzestań nawożenia zimą, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku.

@aussie_backyard_bonsai

Najlepsze warunki uprawy dla Desert Rose Bonsai

Bonsai z róży pustynnej pochodzi z gorącego, suchego klimatu, dlatego warto zapewnić jej ciepłe, słoneczne miejsce do życia w domu. Jej idealne temperatury wahają się od 40 stopni w nocy do nawet 90 stopni w ciągu dnia.

Idealnym miejscem dla bonsai z róży pustynnej jest okno wychodzące na południe, przez które pada kilka godzin światła słonecznego dziennie. W ciepłym i umiarkowanym klimacie można również trzymać roślinę na zewnątrz w słonecznym miejscu z lekkim popołudniowym cieniem od wiosny do jesieni, o ile temperatury w nocy są wystarczająco ciepłe. Pamiętaj, aby wiosną powoli przyzwyczajać roślinę do słonecznych warunków, a następnie usuwać błędy przed przeniesieniem jej z powrotem na zimę.

Zdrowe, dojrzałe bonsai z róży pustynnej powinno kwitnąć przez kilka tygodni wiosną i latem w odpowiednich warunkach. Regularne nawożenie w wiosennym i letnim okresie wegetacji może także pomóc w kwitnieniu bonsai z róży pustynnej. Niedawno przesadzona roślina może jednak zrezygnować z kwitnienia, ponieważ skupia się na zapuszczaniu korzeni w nowym pojemniku.

11 doniczek do roślin, które nadadzą Twoim roślinom domowym stylowy wygląd

Jak rozmnażać bonsai z róży pustyni?

Najlepszym sposobem na rozmnażanie bonsai z róży pustynnej jest pobieranie sadzonek wierzchołkowych. Aby uzyskać szybsze rezultaty, należy rozmnażać bonsai z róży pustynnej wiosną lub latem.

Czego potrzebujesz

 • Zdrowe, dojrzałe bonsai z róży pustynnej
 • Czyste, ostre nożyce lub sekator
 • Hormon ukorzeniający w proszku
 • Mała doniczka
 • Podłoże do ukorzeniania, takie jak perlit lub mieszanka piasku i ziemi doniczkowej

Krok 1: Wybierz zdrową gałąź na roślinie matecznej, z której chcesz pobrać sadzonkę.

Krok 2: Z końca gałązki należy wyciąć sześciocalową końcówkę. Pozostaw cięcie w zacienionym miejscu na kilka dni, aby nabrało koloru.

Krok 3: Gdy ucięta gałązka pokryje się modzelem, napełnij pojemnik nieco powyżej połowy wodą do ukorzeniania i lekko ją zwilż. Zwilż lekko odcięty koniec i zanurz go w proszku hormonu ukorzeniania.

Krok 4: Posadź sadzonkę tak, aby ucięty koniec łodygi znajdował się tuż pod powierzchnią podłoża do ukorzeniania.

Krok 5: Przechowuj sadzonkę w miejscu z jasnym światłem. Utrzymuj glebę lekko zwilżoną i codziennie spryskuj roślinę. W ciągu jednego do dwóch miesięcy powinny zacząć się tworzyć nowe korzenie.

Jak rozmnażać sukulenty i uprawiać ogród w pomieszczeniach?

Najczęstsze problemy z uprawą

Należy uważać na szkodniki, takie jak mączliki, przędziorki i mszyce. Jeśli zauważysz ślady szkodników, zetrzyj je wacikiem nasączonym alkoholem, a następnie dokładnie spryskaj liście w zlewie lub pod prysznicem, aby usunąć wszelkie pozostałości (przykryj glebę plastikową torbą, aby uniknąć podlewania).

Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest nadmierne podlewanie. Jeśli zauważysz, że liście rośliny żółkną od zewnątrz, a na ogonku liściowym pojawiają się małe plamki, natychmiast ogranicz podlewanie i pozwól glebie całkowicie wyschnąć.

Jeśli zauważysz, że liście róży pustynnej stają się jednolicie żółte, może to być znak, że roślina jest zestresowana zbyt wysoką temperaturą lub słońcem. Przesuń roślinę nieco dalej od źródła światła lub przenieś ją do nasłonecznionego miejsca, które po południu będzie zacienione.

Nie należy się niepokoić, jeśli róża pustynna zrzuci liście zimą - jest to powszechne zjawisko w wielu klimatach. Odrosną one, gdy roślina wyjdzie ze stanu spoczynku na wiosnę.

Doniczkowanie i przesadzanie bonsai z róży pustynnej

Bonsai z róży pustynnej należy przesadzać co około dwa lata, aż osiągnie pożądaną wielkość. Innym znakiem, że roślina wymaga przesadzenia jest to, że ogonek liściowy zagęszcza doniczkę.

Ważne jest, aby podczas przycinania lub przesadzania bonsai z róży pustynnej nosić rękawiczki, aby chronić ręce przed toksycznymi sokami.

Najlepszą porą roku na przesadzanie jest wczesna wiosna, gdy roślina jest w fazie aktywnego wzrostu. Idealnie jest użyć szerokiej, płytkiej donicy w kształcie misy, która pozwala korzeniom rozłożyć się i pozwala ziemi szybciej wyschnąć.

Z przesadzaniem należy poczekać, aż ziemia wyschnie. Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i użyj palców, aby poluzować starą ziemię z korzeni. Wyciąć wszelkie zgnilizny z sterylizowanych nożyc, a następnie zastosować fungicyd do cięcia. Umieść roślinę w nowym pojemniku, a następnie wypełnij doniczkę świeżą ziemią do sukulentów. Po przesadzeniu odczekaj około tygodnia przed podlaniem.

Czy Desert Rose Bonsai jest toksyczna?

Według ASPCA, rośliny bonsai z róży pustyni są toksyczne dla kotów, psów i koni, ponieważ zawierają glikozydy nasercowe. Są one również toksyczne dla ludzi.

PSA: Oto 15 najlepszych drzew do uprawy w pomieszczeniach, które możesz dodać do swojego domu