Co to jest memphis design? Wszystko, co musisz wiedzieć o trendzie lat 80-tych, który nigdy nie przeminął

Memphis Design to wpływowy i niepokorny styl postmodernistyczny, który narodził się w latach 80. dzięki współpracy grupy architektów i projektantów. Choć nazwa może sugerować, że Memphis Design Group rozpoczęła swoją działalność w Tennessee, w rzeczywistości powstała w Mediolanie, we Włoszech. Inspiracją dla nazwy była piosenka Boba Dylana Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again, która powtarzała się podczas pierwszego spotkania grupy.

Nowo powołana grupa Memphis miała na celu stworzenie stylu, który zbuntowałby się przeciwko minimalizmowi lat 70. i czystym liniom midcentury-modern lat 50. i 60. Kierowany przez projektanta Ettore Sottsassa, trend określany obecnie mianem Memphis Design zadebiutował po raz pierwszy na targach meblowych w Mediolanie w 1981 roku, prezentując 55 ozdobnych elementów, które łączyły geometryczne kształty nawiązujące do ruchu Art Deco z odważną paletą kolorów inspirowaną sztuką pop-artu.

Ruch ten został zaprojektowany tak, aby wywołać emocjonalną reakcję i nigdy nie miał być ponadczasowy czy mainstreamowy. Napędzany przez formę przed funkcją, ten polaryzujący styl jest rozpoznawany dzięki odważnym kolorom, zderzającym się wzorom i radykalnemu podejściu do projektowania.

Napędzany przez formę przed funkcją, styl polaryzujący jest rozpoznawalny dzięki odważnym kolorom, zderzającym się wzorom i radykalnemu podejściu do projektowania.

Nie jest to styl dla osób o słabym sercu, ale nieustannie podważa status quo poprzez nieustraszone mieszanie stylów. Uderzające wykorzystanie monochromatycznych wzorów siatki, geometrycznych kształtów o różnej skali, nałożonych na siebie przez kwadratowe linie i kolorowe Terrazzos, można opisać jako kiczowate i krzykliwe w najlepszy sposób. Jeśli na myśl przychodzą Ci sceny z Saved By the Bell i The Fresh Prince of Bel-Air, to dobrze trafiłeś.

Ruch ten nie tylko zainspirował popkulturę, ale przyciągnął uwagę i uwagę największych światowych tastemakerów. Kiedy w 2016 roku majątek Davida Bowiego wystawił na aukcję jego kolekcję sztuki, okazało się, że od lat 80. zgromadził on ponad 400 dzieł Memphis Design Group. Dodatkowo, projektant Karl Lagerfeld również był fanem i kupił całą pierwszą kolekcję Sottsassa.

Choć trend był z pewnością uwodzicielski i zyskał miano kultowego, został odrzucony przez komercję, co oznaczało, że popyt na niego zaczął szybko maleć. Z tego powodu grupa rozpadła się w 1988 roku, po zaledwie sześciu latach działalności. Choć Memphis Design nie przetrwał zbyt długo, ten nostalgiczny trend nadal inspiruje współczesne projekty.

Cechy charakterystyczne Memphis Design

    Laminat i materiały terazzo: Projektanci z Memphis wykorzystali materiały, które często można znaleźć na podłogach, do produkcji stołów i akcesoriów dekoracyjnych. Kształty: Zaprojektowany przez Sottsassa w 1978 roku abstrakcyjny wzór kwadratów lub "Bacterio" jest znakiem rozpoznawczym Memphis Design. Colorblocking: W Memphis Design nie znajdziesz żadnego mebla w jednolitym kolorze. Pomyśl o krzesłach z żółtymi siedziskami, czarnymi nogami, oparciami w paski i zielonymi ramionami. Nieszablonowe kształty: Memphis Design preferuje grube geometryczne kształty, takie jak koła i trójkąty, poszarpane krawędzie i asymetryczne konfiguracje. Odważne wzory: Powtarzające się geometryczne wzory złożone z trójkątów, kwadratów, ostrych zygzaków, plamek i kropek w różnych kontrastujących kolorach są rozmieszczone przypadkowo, co przyczynia się do chaotycznej estetyki. Czarno-białe paski: Memphis Design wykorzystuje ostro skontrastowane czarno-białe paski, aby zabawnie uzupełnić zderzające się ze sobą palety kolorów - jaskrawe, neonowe i pastelowe.

Sklep Memphis Design

Dziesiątki lat później ten wpływowy styl projektowania pozostaje tak samo widoczny jak zawsze. Od naklejek ściennych po meble i akcesoria dekoracyjne, kupuj elementy inspirowane latami 80-tymi, aby dodać je do każdej nowoczesnej przestrzeni.

Dusen Dusen x Areaware Pojemnik na chusteczki higieniczne Everybody $35 Sklep

Coś tak prostego jak pudełko na chusteczki higieniczne może mieć kaprys rodem z Memphis-Design lat 80-tych. Achromatyczne paski w połączeniu z jasnymi odcieniami magenty i pastelowego fioletu, tworzące abstrakcyjną twarz, to wyraźne elementy charakterystyczne dla tego stylu.

MemphisPat Memphis Milano Naklejka na ścianę, Geometryczna naklejka na ścianę $45 Sklep

Jeśli szukasz stworzyć atmosferę przypominającą jadłodajnię Saved By The Bell, The Max, ta naklejka ścienna jest właśnie miejscem, w którym możesz zacząć. Geometryczne kształty ułożone jeden na drugim to strzał w dziesiątkę dla nostalgicznego trendu.

Centrum rekreacji Kubek Blue Doodle $46 Sklep

Wypij łyk w stylu Memphis-Design, jeśli dodasz ten kubek do swojej szafki kuchennej. Niedopasowane kolory lastryko w połączeniu z nadrukiem "Bacterio" Sottsassa i różową rączką sprawiają, że czujesz się jak w przeszłości.

Workaday Handmade Stołek do dojenia w paski $1,100 Sklep

Mocno kontrastujące czarno-białe paski na tym zabawnym stołku uzupełnią różne palety kolorów, od jaskrawych, neonowych, po pastelowe odcienie. Dodatkowo, dziwnie ukształtowane nogi są niezaprzeczalnie inspirowane słynnym ruchem.

Decori Stolik kawowy Memphis Milano $200 Sklep

Przedstawiamy stolik kawowy z Memphis Design Twoich marzeń. Kanciasty wzór na powierzchni krzyczy retro-cool, a minimalny kształt i nogi są na tyle nowoczesne, że pasują do każdego salonu.

Co to jest lastryko? Poznaj ten trwały i szykowny materiał