Co to jest dom w stylu Queen Anne? Twój przewodnik po ulubionym stylu wiktoriańskim

Nie da się zaprzeczyć: Domy w stylu Queen Anne są jednymi z najbardziej uderzających w okolicy. Dzięki różnokolorowym farbom i mnóstwu dekoracyjnych detali, domy te wyglądają jak domki z piernika ożywione przez życie. Właściwie, ponieważ domy te są często ozdobione wydatnymi wieżyczkami i rozległymi gankami, bardziej trafne byłoby stwierdzenie, że wyglądają jak piernikowe zamki ożywione.

Ale co to właściwie jest dom w stylu Queen Anne? Architektura Queen Anne należy do większej kategorii: Architektura wiktoriańska. Tak więc dom Queen Anne jest tak naprawdę tylko specyficznym rodzajem domu wiktoriańskiego.

Co to jest dom Queen Anne?

Domy Queen Anne to domy w stylu wiktoriańskim, które posiadają specyficzne cechy, takie jak asymetryczny wygląd zewnętrzny i dekoracyjne wykończenia. Domy Queen Anne znane są również z ganków, wieżyczek i wieżyczek oraz wielobarwnej palety kolorów.

Domy Queen Anne znane są z dynamicznych, asymetrycznych fasad. Pomyśl: wieżyczki, ganki i spadziste dachy. Znane są również z dekoracyjnego nadmiaru. Nierzadko można zobaczyć dom w stylu Queen Anne pomalowany na więcej niż trzy różne kolory i z witrażami w oknach. I to jest naprawdę powszechne, aby zobaczyć jeden, który jest załadowany z zawiłe wykończenia i kratownicy.

Oczywiście, nie wszystkie domy w stylu Queen Anne wyglądają dokładnie tak samo. Ale mają one pewne charakterystyczne cechy, które odróżniają je od innych domów w stylu wiktoriańskim - czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co definiuje dom Queen Anne.

LordRunar/Getty Images

Co sprawia, że dom jest w stylu Queen Anne?

Aby określić, czy dany dom jest w stylu Queen Anne, czy też jest to coś innego, należy wykonać dwa kroki. Po pierwsze, trzeba się dowiedzieć, czy dom jest wiktoriański. Ten krok jest dość prosty: jeśli widzisz wieżyczkę, stromy dach lub mnóstwo skomplikowanych elementów wykończeniowych, prawdopodobnie patrzysz na dom w stylu wiktoriańskim.

Ale jak stwierdzić, czy dom jest w stylu Queen Anne, czy nie? Ten krok jest nieco trudniejszy. W końcu istnieje wiele różnych stylów architektury wiktoriańskiej, a ponieważ mają one podobne cechy, mogą być trudne do odróżnienia.

Zwróć uwagę na wieżyczki, ganki, skomplikowane wykończenia i strome dachy. Jeśli zauważysz wszystkie te cechy naraz, z pewnością patrzysz na dom w stylu Queen Anne.

Na zewnątrz:

 • Asymetryczna fasada
 • Wyraźny, okrągły ganek, często flankowany przez kolumny
 • Misterne wykończenia i kratownice
 • Wielobarwne malowanie (zazwyczaj w trzech lub więcej kolorach)
 • Wieżyczki i wieże
 • Różnorodny, stromy, dwuspadowy dach
 • Duże okna w całym budynku (w tym niektóre okna ryglowe, wykuszowe i witrażowe)
 • Ciężkie drewniane drzwi wejściowe

Wnętrze:

 • Jednopiętrowa przestrzeń mieszkalna (w przypadku domku), wielopiętrowa przestrzeń mieszkalna (w przypadku rezydencji)
 • Pokoje otwarte na siebie (zamiast oddzielonych korytarzami)
 • Misterne drewniane wykończenia
 • Kominki wyłożone glazurowanymi kaflami
 • Wyraźne drewniane schody
 • Ozdobne metalowe gałki do drzwi i okucia

Różnica między domami w stylu królowej Anny a innymi domami w stylu wiktoriańskim

Najbardziej prawdopodobne jest, że pomylisz dom Queen Anne z domem w stylu włoskim lub Eastlake (znanym również jako dom w stylu Stick Style) - i nic dziwnego, oba te domy są w stylu wiktoriańskim. Aby ustalić, czy dom jest w stylu włoskim, spójrz na jego dach. Jeżeli dach jest płaski, to jest to dom w stylu włoskim. Jeśli dach jest stromy, to nie jest.

Aby określić, czy dom jest Eastlake, spójrz na jego fasadę. Domy Eastlake są zazwyczaj bardziej płaskie niż domy Queen Anne, więc jeśli zobaczysz okrągły element, taki jak okrągła wieżyczka, to prawdopodobnie patrzysz na Queen Anne. (Należy jednak pamiętać, że oba style mogą mieć ośmiokątne wieżyczki. Tak więc można dokonać ostatecznego wyboru tylko wtedy, gdy wieżyczka jest okrągła).

I chociaż zarówno domy w stylu Eastlake jak i Queen Anne są pokryte misternymi wykończeniami i kratownicami, domy w stylu Eastlake mają tendencję do chlubienia się dodatkowymi ozdobnymi detalami, których nie mają domy w stylu Queen Anne. Wzdłuż fasad domów Eastlake często można znaleźć małe pionowe, poziome i ukośne deski. (Te detale nazywane są "stickwork" - stąd nazwa Stick Style.) Nie znajdziesz tych detali w domach Queen Anne, więc jeśli je zobaczysz, prawie na pewno oglądasz dom Eastlake. A jeśli ich nie widać, to prawdopodobnie oglądamy dom Queen Anne.

LordRunar/Getty Images

Historia domów Queen Anne

Angielskie barokowe domy Queen Anne (wczesne lata 1700)

Domy, które nazywamy domami Queen Anne, nie były pierwszymi tego typu obiektami. Pierwszy okres architektury Queen Anne miał miejsce w Wielkiej Brytanii w czasie panowania królowej Anny (1702-1714). Domy te należały do stylu angielskiego baroku, który znany jest z imponujących fasad, wyszukanych detali i stosunkowo stonowanych, klasycznych podtekstów.

Domy Queen Anne z tego okresu mogą pochwalić się płaskimi fasadami, elewacjami wyłożonymi cegłą i ozdobnymi kamiennymi pinaklami - i nic dziwnego, że wyglądają zupełnie inaczej niż domy, które dziś nazywamy domami Queen Anne.

Angielskie domy w stylu Queen Anne Revival (lata 70. XIX wieku)

W latach 70. XIX wieku domy Queen Anne powróciły w Wielkiej Brytanii, a ich wygląd różnił się nieco od domów Queen Anne, które dominowały na początku XVII wieku.

Podobnie jak domy Queen Anne, które pojawiły się wcześniej, angielskie domy Queen Anne Revival były często wykonane z cegły lub kamienia. Jednak zamiast szczycić się płaskimi, symetrycznymi fasadami, domy te były nieco bardziej ekscentryczne. Wiele z nich posiadało asymetryczne fasady, narożne wieże i duże ganki.

Amerykańskie domy w stylu Queen Anne Revival (lata 1880-1910)

Kiedy styl Queen Anne dotarł do Ameryki, zmienił się po raz kolejny. I choć wyrażenie "dom w stylu Queen Anne" może oznaczać bardzo różne rzeczy w zależności od miejsca na świecie, domy w stylu American Queen Anne Revival to domy przypominające piernikowe zamki, które wielu z nas ma na myśli mówiąc o domach w stylu Queen Anne.

Amerykańskie domy Queen Anne Revival stały się popularne w latach 80-tych XIX wieku i były o wiele bardziej ekscentryczne niż domy Queen Anne, które powstały do tej pory. Amerykańskie domy Queen Anne Revival posiadały te same asymetryczne fasady, które można znaleźć w angielskich domach Queen Anne Revival, ale dzięki zwisającym okapom, wydatnym wieżom i rozległym, rozłożystym gankom, ta asymetria stała się jeszcze bardziej wyraźna.

Amerykańskie domy w stylu Queen Anne Revival odróżniały się od swoich brytyjskich odpowiedników dramatycznymi detalami dekoracyjnymi. Brytyjskie domy Queen Anne Revival szczyciły się ozdobną stolarką i kamieniarstwem. Ale ponieważ wywodziły się one z angielskich barokowych domów Queen Anne, pozostały stosunkowo klasyczne i skromne.

Z drugiej strony, amerykańskie domy Queen Anne Revival czerpały inspirację z ruchu Eastlake - ruchu w stylu wiktoriańskim, charakteryzującego się wielobarwnymi paletami kolorów i misternymi wykończeniami. Ten estetyczny wpływ sprawił, że domy w stylu American Queen Anne Revival były jeszcze bardziej uderzające. Były one dramatyczne w formie i wykończeniu - i dalekie od angielskiego baroku Queen Anne Houses, który charakteryzował wczesne lata 1700.

26 sposobów na przekształcenie domu w nowoczesny wiktoriański pałac