Co to jest dom w stylu hiszpańskim? Oto, co warto wiedzieć

Jeśli dorastałeś w niektórych częściach kraju, możesz łatwo zapomnieć o wpływie, jaki hiszpański kolonializm miał na Amerykę. Przy tak wielu podręcznikach do szkół podstawowych i średnich, które opisują Stany Zjednoczone od pielgrzymów do Wojny Rewolucyjnej, ponad 400 lat hiszpańskiego panowania na terenie dzisiejszego USA jest pomijane.

Jednak na terenach, które kiedyś były częścią Hiszpanii, wciąż można dostrzec dowody tego wielowiekowego panowania, szczególnie w nazwach miejsc i architekturze. Dziś jednym z najbardziej widocznych przypomnień są domy w stylu hiszpańskim, które czerpią elementy projektu z hiszpańskich kolonialnych stylów budowlanych.

Co to jest dom w stylu hiszpańskim?

Domy w stylu hiszpańskim są inspirowane architekturą kolonialną pod panowaniem hiszpańskim i zawierają wiele kluczowych elementów projektu, takich jak stiuk i terakotowe dachówki. W Stanach Zjednoczonych są one najbardziej powszechne na obszarach, które były rządzone przez Hiszpanię, takich jak Floryda, Kalifornia i południowy zachód.

Chociaż domy w stylu hiszpańskim można znaleźć w całym kraju, są one najbardziej powszechne na obszarach, które były pod panowaniem hiszpańskim. Stany z największą liczbą nieruchomości opisanych jako w stylu hiszpańskim to Kalifornia, Nowy Meksyk, Arizona i Floryda. Chociaż są one bardziej powszechne w tych stanach, są one nadal stosunkowo wyjątkowe: około 1% ofert w tych obszarach jest w stylu hiszpańskim, w porównaniu z zaledwie .11% w skali kraju.

Wiele z tych domów w stylu hiszpańskim jest również stosunkowo nowych: okresy odrodzenia, szczególnie w XX i XXI wieku, doprowadziły architektów i projektantów do czerpania inspiracji z przeszłości danego obszaru bez całkowitego związania się z nią. Nowoczesne i odrodzone domy w stylu hiszpańskim oferują reinterpretację estetyki, często mieszając elementy i włączając ukłon w stronę bardziej współczesnej wrażliwości.

Polujesz na dom? Oto najpopularniejsze style domów, które musisz znać

Solidago/Getty Images

Co sprawia, że dom jest w stylu hiszpańskim?

Domy w stylu hiszpańskim bardzo się różnią, ale mają kilka wspólnych cech, które odróżniają je od innych amerykańskich stylów, szczególnie od tych inspirowanych angielskim. Hiszpańskie domy kolonialne czerpią silnie z meddieteryjskich stylów budowlanych. Wiele z utylitarnych elementów, które miały sprawić, że domy będą chłodniejsze w gorącym klimacie, takich jak stiukowe ściany i terakotowe dachy, są teraz ukochanymi detalami tego stylu projektowania.

Domy w stylu odrodzenia, które powstawały od końca XIX wieku, zawierają również takie elementy jak odsłonięte belki, balustrady z kutego żelaza i kolorowe dachówki. Wewnątrz, wiele z tych domów posiada dachówki, jak również odsłonięte ściany ze stiuku, chociaż bardziej nowoczesne konstrukcje mogą wyglądać inaczej niż tradycyjne.

Na zewnątrz:

 • Dachy z terakoty
 • Ściany z gipsu
 • Ornamentyka
 • Małe okna
 • Drewniane belki nośne
 • Materiały lokalne
 • Drewniane belki nośne

Wnętrze:

 • Widoczne belki drewniane
 • Sufity kopułowe
 • Płytki dekoracyjne
 • Kute żelazo

Historia domów w stylu hiszpańskim

Podczas gdy nadal można znaleźć wiele hiszpańskich budynków i kościołów z epoki kolonialnej w całej Ameryce, większość domów, które można zobaczyć, jest częścią ruchu odrodzenia. Począwszy od XIX wieku, zainspirowani wydarzeniami takimi jak targi światowe, architekci zaczęli budować domy, które przypominały hiszpańskie rządy. Wiele miast postanowiło zaprojektować budynki i przestrzenie publiczne w jednolitym stylu inspirowanym Hiszpanią.

Domy w stylu hiszpańskiego renesansu, jak każdy inny ruch odrodzenia, nie są dokładnymi replikami. Pojawiły się w nich nowoczesne elementy, takie jak szklane okna i drugie piętra. Inne cechy łączą elementy projektu z różnych obszarów i epok, jak hiszpański barok i odrodzenie mauretańskie. Meksykańskie ruchy architektoniczne miały wpływ na rozwój domów w stylu hiszpańskim również w Stanach Zjednoczonych.

ntzolov/Getty Images

Różne typy domów w stylu hiszpańskim

Podczas gdy większość domów w stylu hiszpańskim została zbudowana w ciągu ostatnich 150 lat i zalicza się do nurtu hiszpańskiego odrodzenia, istnieją różne style tego odrodzenia, które można znaleźć w całych Stanach Zjednoczonych.

Mission Revival

Ruch Mission Revival to domy i budynki użyteczności publicznej zbudowane w stylu przypominającym hiszpańskie misje. Te stosunkowo proste budowle powstawały głównie w Kalifornii. Fasady często przypominały same misje, z łukowatymi wejściami, niskimi dachami, a nawet dzwonnicami. Ściany są zazwyczaj stiukowe z dachami pokrytymi dachówką.

Odrodzenie Pueblo

Pueblo Revival, spopularyzowany w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, zaczerpnął elementy z rodzimego wzornictwa, jak również z hiszpańskiego. Domy w stylu Pueblo Revival mają zazwyczaj płaskie dachy, grube ściany ze stiuku i widoczne, zaokrąglone belki dachowe lub "vigas", które można zobaczyć wewnątrz i wystające z domu. Wiele z nich ma murowane dziedzińce lub patia. Bardziej tradycyjne domy Pueblo Revival są koloru czerwono-ziemistego, choć mogą być również pomalowane na biało lub nawet na jaskrawe kolory.

Getty Images

Monterey

Domy w stylu hiszpańskim, które można znaleźć w Monterey są dość unikalne i często pochodzą od jednego człowieka. Domy Thomasa O. Larkina zostały zbudowane w 1835 roku, co poprzedza okres hiszpańskiego odrodzenia o pół wieku. Jego domy są jednak typowe dla tego, czego oczekujemy od projektów w stylu odrodzenia: zapożyczania odniesień z różnych czasów i kultur, aby stworzyć coś, co wydaje się naprawdę wyjątkowe. Inspirowane domami angielskimi i francuskimi, a także hiszpańskimi, domy Larkina miały ściany z adobe i płaski dach. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych domów w stylu hiszpańskim, posiadają one również górne i dolne balkony, typowe dla domów francuskich. Zewnętrzne ściany są również symetryczne, co jest bardziej powszechne w angielskich domach w stylu kolonialnym.

Floridian

Gdziekolwiek hiszpańscy kolonizatorzy budowali domy, używali lokalnych materiałów budowlanych, co sprawia, że hiszpańskie budynki kolonialne na Florydzie mają inny wygląd i wrażenie niż podobne budowle w Kalifornii. Podobnie, różni liderzy ruchu hiszpańskiego odrodzenia w różnych częściach kraju - wpłynęli na lokalne trendy w budownictwie. Na Florydzie, często można zobaczyć mniej prostych, stiukowych konstrukcji z południowego zachodu. Zamiast tego, domy w stylu renesansu florydzkiego (i te, które pojawiły się po nim) czerpią więcej z wpływów barokowych i mauretańskich. Dekoracyjne kolumny, geometryczne kształty okien i ozdobne fasady są charakterystyczne dla tego typu domów.

Wicki58/Getty Images

Hiszpański eklektyzm

Nowoczesne konstrukcje czerpią z wszystkich poprzednich okresów hiszpańskiego odrodzenia i są często grupowane pod nazwą "hiszpański eklektyzm". Domy te mogą mieć dwupoziomowy kształt domu typu ranczo, ale z dachówkami z terakoty i ścianami ze stiuku. Można w nich znaleźć inne elementy, które historycznie były rzadkością w architekturze w stylu hiszpańskim, takie jak okna wykuszowe lub brich. Często domy te czerpią inspirację z renesansu, baroku, Puebla, stylu mauretańskiego, a nawet wcześniejszego stylu odrodzenia, co czyni je naprawdę wyjątkowymi.

Martin Löf Co to jest dom w stylu greckiego renesansu?