Co to jest dom w stylu greckiego renesansu?

Każdy, kto spędził wiele godzin (no dobra, miesięcy) swojego życia na oglądaniu starych domów online, wie wszystko o dostojnym wdzięku domów w stylu greckiego odrodzenia. Popularny styl we wczesnych latach 1800, elementy architektoniczne ruchu greckiego odrodzenia można znaleźć w małych, prostych domach, wielkich, ozdobnych rezydencjach i wszystkim pomiędzy.

Co to jest dom w stylu greckiego renesansu?

Domy w stylu greckiego odrodzenia naśladują budynki starożytnej Grecji, z klasycznymi motywami i naciskiem na symetrię. Styl ten został spopularyzowany na początku XIX wieku w Ameryce.

Polujesz na dom? Oto najpopularniejsze style domów, które musisz znać

Co sprawia, że dom jest w stylu greckiego odrodzenia?

Robert Daemmrich Photography Inc/Getty Images

Istnieje wiele klasycznych elementów architektonicznych, które są powszechnie stosowane w domach w stylu greckiego odrodzenia. Niektóre domy - zwłaszcza rezydencje - były wzorowane na świątyniach, z wykorzystaniem dostojnych elementów, takich jak kolumny, fronton, portyk i szerokie fryzy. Jednak większość domów w stylu greckiego odrodzenia była bardziej skromna i surowa, o prostych, prostokątnych kształtach, czystych liniach i ograniczonej ornamentyce.

Strona zewnętrzna

 • Marmurowe lub malowane na biało kolumny doryckie
 • Pilastry
 • Dwuspadowy dach o niskim kącie nachylenia
 • Szerokie ganki lub portyki
 • Piazzy
 • Szczegółowe gzymsy i fryzy
 • Zewnętrzna strona malowana na biało, aby imitować marmur
 • Wyszukane drzwi wejściowe z bocznymi oknami o małych szybach
 • Prostokątne rygle
 • Okna z podwójnymi skrzydłami o sześciu skrzydłach na krzyż

Wnętrze

 • Otwarte prostokątne plany pięter
 • Wysokie okna i drzwi na pierwszym piętrze
 • Szczegółowe sufity gipsowe
 • Ściany z białego tynku
 • Podłogi z twardego drewna

Historia domów w stylu greckiego renesansu

Ruch greckiego odrodzenia rozpoczął się w połowie XVII wieku w Europie po tym, jak ekspedycje archeologiczne na nowo rozbudziły intelektualną fascynację starożytną grecką cywilizacją, ale w Ameryce nie wystartował aż do 1820 roku i nie był pierwotnie stosowany do domów, ale raczej do budynków użyteczności publicznej. Od napisania konstytucji minęło zaledwie 37 lat, a początkujący rząd Stanów Zjednoczonych chciał, by jego budynki ucieleśniały ideały demokracji. Ponieważ koncepcja demokracji została wymyślona przez starożytnych Greków, znani architekci, tacy jak Benjamin Henry Latrobe (projektant Kapitolu USA) i William Strickick, postanowili wykorzystać ją w swoich projektach. Capitol) i William Strickland (projektant Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych w Filadelfii) zaczęli stosować klasyczne zasady kształtu i symetrii przy budowie amerykańskich "świątyń" rządowych. Od 1830 do 1850 roku prawie każdy nowy budynek publiczny zawierał elementy greckiego odrodzenia, a styl ten zaczęto powszechnie nazywać "stylem narodowym".

Greckie odrodzenie wkrótce stało się popularnym stylem architektonicznym zarówno dla budynków publicznych, jak i domów w większości części Ameryki początku XIX wieku, przy czym każdy region dodawał do podstawowych zasad projektowania własne charakterystyczne elementy. Na gorącym i wilgotnym południu, domy plantacyjne w stylu greckiego odrodzenia były budowane z dużą ilością przestrzeni na zewnątrz poprzez ganki i portyki. W dużych miastach na północy, domy były o wiele prostsze, z minimalistycznymi pilastrami i skromnymi wykończeniami okien, aby uchwycić klasycznego ducha. W Nowej Anglii, niektórzy właściciele domów, którzy chcieli przyjąć nowy trend w projektowaniu, po prostu dodawali elementy greckiego odrodzenia do istniejących domów w stylu kolonialnym; frontowe wejścia mogły być ozdobione kolumnami i rozszerzone o portyki, wnętrza mogły być ozdobione ozdobnymi tynkami i dekoracyjnymi formami.

Ten kwintesencjonalny dom w stylu południowym jest przestronny i malowniczy